معرفی مرتفع ترین کوه ها و قله های ایران

آشنایی با قله های ایران

اکنون به تعداد قله های ایران فکر کرده اید؟ اینکه در این کشور پهناور چه تعداد کوه و با چه ارتفاع هایی وجود دارد؟ الی گشت شما را با ۴۰ قله از قلل مرتفع ایران آشنا نموده و اطلاعاتی کلی از موقعیت و مکان هر کدام به شما ارائه می دهد. موقعیت جغرافیایی ایران در میان دو رشته کوه زاگرس و البرز قرار گرفته و در نتیجه در این خطه، شاهد قلل مرتفعی هستیم. مکان هر کدام از قله ها را در نقشه زیر نام آن خواهید یافت. کوهنوردان و صخره نوردان کشور عزیزمان از تمام قله های ایران صعود کرده و می شود گفته که تمام قله های ایران فتح شده اند. در لیست زیر شما را با قله های ایران آشنا خواهیم نمود.

قله های ایران

دماوند، بلندترین قله ایران با ارتفاع ۵۶۲۵ متر

مطالب مرتبط:
ایرانگردی: چند پیشنهاد عالی برای آخر هفته
خطر، خطر! برای تنها پستاندار دریای خزر، فک خزری!
۸ مورد از شگفتی های طبیعی ایران که حتما باید ببینید!

بلندترین قله در میان قله های ایران با بیست مسیر صعود (یال، دره و یخچال) بوده که به نمادی از ایران و خصوصا تهران تبدیل شده است. شهرهای بسیاری برای این کوه زیبا سروده شده و حتی در افسانه های قدیمی نیز نام آن عنوان شده است. شاهنامه فردوسی یکی از کتاب هایی است که از دماوند نام برده است. در قله این کوه هنوز بخارات و گوگرد دیده می شود. هر ساله مخصوصا در فصل گرم صعودهای به این قله بیشتر می شود. در سال ۹۷ به دلایل محیط زیستی صعود به قله دماوند تا اطلاع ثانوی ممنوع شده است.

قله های ایران-دماوند

خرسان‌ها در علم کوه با ارتفاع های ۴۷۰۰ و ۴۷۵۰ متر

دو قله معروف، سخت صعود، صخره‌ای و ریزشی در علم‌کوه است. بین این دو قله های ایرانرا ویرانه کوه نام نهاده اند چرا که یکی از سخت ترین مسیرهای عبوری در این قسمت است.

تخت سلیمان و با ارتفاع ۴۶۵۰ متر

قله‌ای باشکوه با نامی اساطیری است که در جوار علم‌کوه و در نزدیکی طالقان قرار دارد. بسیاری از قله های ایران در شمال غربی کشورمان مشهور بوده و همانند تخت سلیمان یکی از پر طرفدارترین قله ها برای صعود است.

آزادکوه با ارتفاع ۴۳۸۵ متر

از قله های نزدیک تهران است که از طرف باشگاه های کوهنوردی به این قله، گروه های بسیاری فرستاده می شوند. به راحتی در تابستان می توانید به این قله صعود کنید.

خلنو با ۴۳۸۳ متر ارتفاع

یکی دیگر از قله های ایران که نیاز به مهارت کافی و وسایل فنی برای صعود دارد، قله خلنو در بین رشته کوه البرز مرکزی و در استان تهران است.

پلوار کوهی با ارتفاع ۴۳۵۰ متر

همانطور که از نامش معلوم است، این کوه را پلی بین شهرستان کرمان و کویر شهداد می دانند. مردم کرمان به پلوار کوهی، کوه تنب یا دماوند کرمان نیز می گویند. این قله در میان ماهان و شهداد واقع شده است.

حوض‌دال دنا با ارتفاع ۴۳۳۰ متر

گروه های کوهنوردی فراوانی هر ساله برای صعود به قله های ایران در رشته کوه دنا و خصوصا قله حوض دال، راهی استان کهکیلویه و بویراحمد می شوند. این قله،  اولین قله جنوبی خط‌الرأس عظیم دنا در مرز میان ۴ استان استان‌های اصفهان، فارس، چهارمحال‌وبختیاری و کهکیلویه و بویراحمد بوده و دارای دو پناهگاه برای کوهنوردان است. صعود به آن در فصل های گرم راحت خواهد بود.

 پالون‌گردن با ۴۲۵۰ متر ارتفاع

یکی دیگر از قله های ایران که در رشته کوه البرز مرکزی واقع شده و در مسیر قله های خلنو، سینه زا و قله نرگس ها قرار گرفته است. در تابستان و از طریق باشگاه های کوهنوردی برای صعود به این قله می توانید اقدام کنید.

دو خواهران با ارتفاع ۴۲۵۰ متر

قله دو خواهران، دو قله مرتفع در خط‌الرأس البرز مرکزی هستند که یک طرف آن از سمت غرب به دماوند و طرف دیگرش از سمت چپ به قله چپکرو می رسد.

دیوچال و اَویدر با ارتفاع ۴۲۵۰ متر

صعود از این قله در میان قله های ایران بسیار سخت بوده و نیازمند دارا بودن شرایط بدنی کافی و وسایل حرفه ای به همراه تجربه بالاست.

دوبرار یا قله قره‌داغ با ارتفاع ۴۲۰۰ متر

دو قله کنار هم به نام دوبرار (به معنی دو برادر) در منطقه بین جاده هراز و فیروزکوه واقع هستند.

چوپار با ارتفاع ۴۱۵۰ متر

از قله های سه شاخ و با خط الراسی صخره ای است که کوهنوردان بسیاری در ماهان کرمان و کل کشور از آن صعود کرده اند. این قله در نزدیکی ماهان قرار گرفته است.

دوزرده با ارتفاع ۴۱۵۰ متر

از قله های زردکوه بختیاری در چهارمحال و بختیاری است که کمتر کوهنوردی به آن صعود کرده است. خوشبختانه این قله در میان قله های ایران همچنان بکر و کم‌تردد است.

چپکرو با ارتفاع ۴۰۹۱ متر

از قله های ایران بوده که صعود به آن بسیار سخت است.

آلانه‌سر با ارتفاع ۴۰۷۲ متر

کوه آلانه سر، در رشته کوه علم‌کوه و در منطقه دلیر واقع شده است.

تِزِرجان با ارتفاع ۴۰۱۰ متر

ترزجان قله ای پر برف حتی در تابستان است که مردم بومی منطقه از آن به عنوان برف خانه نیز استفاده می کنند. این قله در کنار شیر کوه یزد قرار گرفته است.

توچال با ارتفاع ۳۹۷۰ متر

توچال یکی از مناطق تفریحی شمال تهران است که قله آن همیشه کوهنوردان تهرانی را به خود جذب می کند. مسیر صعود این قله پر از جاذبه های و ایستگاه های متنوع است. بسیاری از ورزش های زمستانی در این قله انجام می گیرد. قله توچال از قله های ایران است که دارای مرکز اسکی و تله کابین است.

قله تفتان با ارتفاع ۳۹۵۰ متر

فعال ترین آتشفشان در میان قله های ایران است که در استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

بِل با ارتفاع ۳۹۰۰ متر

بلندترین قله در استان فارس بوده که باشگاه های کوهنوردی این استان برای آن، برنامه های صعود برگزار می کنند.

آسمان‌کوه با ارتفاع ۳۷۵۰ متر

مسیر دسترسی به قله آسمان کوه، اتوبان کرج- قزوین، بعد از هشتگرد، خروجی نظرآباد، روستای هیو، سپس روستای شلمزار و در نهایت پارکینگ امامزاده موسی کاظم خواهد بود. در ادامه مسیر باید به صعود این قله بپردازید.

جبال‌بارز با ارتفاع ۳۷۵۰ متر

از قله های ایران در استان کرمان و در نزدیکی جیرفت است. باشگاه های کوهنوردی کرمان و ایران برای این کوه تورهای کوهنوردی متعددی را برگزار می کنند.

الوند با ارتفاع ۳۵۸۰ متر

از قله های ایران و بسیار معروف در استان همدان است. این قله برای کسانی که در کوهنوردی اول راهند، بسیار مناسب است.

بزمان با ارتفاع ۳۵۰۰ متر

قله‌ای مرتفع در منطقه‌ای خاص در ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان است.

بلقیس با ارتفاع ۳۳۵۰ متر

از قله های نزدیک آثار تاریخی ایران در تخت سلیمان و در نزدیکی شهرستان تکاب است. از سمت زنجان نیز می توان به این قله رسید.

بُزابُن با ارتفاع ۳۵۰۰ متر

از قله های سخت و وحشی در منطقه تاریخی اشکورات بین رودسر و رامسر است.

خرسنگ و جانستون با ارتفاع ۳۹۴۰ و ۳۹۶۰ متر

خرسنگ و جانستون، دو قله مرتفع و مشهور رشته کوه البرز مرکزی هستند که از طرفی به تهران بسیار نزدیک هستند.

قله خشچال با ارتفاع ۳۹۵۰ متر

از قله های استان قزوین می توان به قله خشچال اشاره کرد. در میان قله های ایران این قله ارتفاعی حدود ۳۹۵۰ متر داشته و در منطقه تاریخی الموت و در نزدیکی دریاچه زیبای «اوان» قرار گرفته است.

کوه بحرآسمان ـ ۳۹۰۰ متر

از جمله کوه های قرار گرفته در استان کرمان و در نزدیکی شهرستان بافت است. برای این قله نیز برنامه های صعود متعددی از طرف گروه های کوهنوردی برگزار می شود.

 دو کوه پاشوره و عبرت

از قله های ایران در منطقه لاریجان جاده هراز است که ارتفاعی در حدود ۳۸۷۱‌ متر دارند.

چهل‌نابالغان یا گرین با ارتفاع ۳۶۵۰ متر

این کوه، در خط‌الرأس گرین و نزدیکی شهر نهاوند و بروجرد بوده و از قله های ایران است که مناظری بسیار زیبا و چشم اندازی عالی را برای کوهنوردان به همراه دارد. صعود به این قله بسیار دلچسب و لذت بخش است.

خرونرو با ارتفاع ۳۵۳۴ متر

این کوه در مسیر جاده فیروز کوه و پل سفید قرار دارد. از قله های ایران است که صعود از سمت شمالی آن بسیار سخت اما زیباست.

پهنه‌حصار با ارتفاع ۳۴۰۰ متر

از دیگر قله های رشته کوه البرز و در حصار ۴ منطقه سنگان (تهران)، وردآور (کرج)، کندر (جاده چالوس) و ارنگه (جاده چالوس) واقع شده است.

پرآو ـ ۳۳۶۰ متر

از جمله کوه ها و قله های ایران است که در درون خود غاری مشهور دارد. در نتیجه غارنوردان بسیاری برای این مقصد حرکت می کنند. نام اصلی آن، قله پرآو «شیخ‌علی‌خان» بوده که در استان کرمانشاه قرار گرفته است.

دالاخانی با ارتفاع ۳۳۵۰ متر

قله‌ای در خطه کردستان و در جنوب سنقر می باشد.

بزقوش با ارتفاع ۳۳۰۰ متر

در شهرستان سراب و در استان آذربایجان قرار گرفته است.

برف‌انبار با ۳۲۶۰ متر ارتفاع

بلندترین قله استان قم که اگر در فصل زمستان به آن صعود کنید با نما و منظره ای قشنگ تر روبرو خواهید شد.

بینالود با ارتفاع ۳۲۵۰ متر

بلندترین قله استان خراسان رضوی در رشته کوه بینالود و در نزدیکی شهرستان نیشابور است که صعودش در بهار لذت دیگری دارد.

کوه ها و قله های ایران

به جز کوه ها و قله های ایران که در این مطلب ذکر شد، قطعا کوه های با ارزش دیگری نیز د راین یافت می شود که صعود به هر کدام از آن ها توانمندی خاص خود را می طلبد. مجله اینترنتی الی گشت برای آشنایی مخاطبان خود با جاذبه های گردشگری ایران تمام تلاش خود را دارد تا بهترین مطالب را منتشر نماید.

  • تیم خبری الی گشت
   تیم خبری الی گشت

   سلام به دوست عزیز مجله الی گشت بامداد
   ممنون از دقت و پیام شما. به این مطلب در آینده قله های بیشتری اضافه خواهد شد تا تبدیل به مرجعی کامل برای خوانندگانی چون شما بشود/
   سپاسگزاریم.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد