alexaa

لذت گشت و گذار در پارک های ایروان

پارک های ایروان ارمنستان

پارک ها و بوستان ها فضای شهر را زیبا و دلنشین می کنند و محلی برای تفریح و لذت بردن از طبیعت و هوای تازه هستند. همیشه در هر شهر جدیدی که سفر می کنید می توانید پارک هایی را مطابق با فرهنگ همان شهر پیدا کنید، پارک های زیبایی که پر از گل، درخت، چمن، فواره و آواز پرندگان هستند، می توانید یکی دو ساعتی در فضای آرامش بخش آن نشسته و روحی تازه کنید الی گشت می خواهد به شهر ایروان برود و درباره پارک های آن صحبت کند پس با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط:
یک هفته در ارمنستان
در ارمنستان هم می شود خوش گذراند

پارک لاورز

لاورز یک پارک عمومی است که با مساحت ۲٫۵ هکتار در منطقه کنترون خیابان باقرامیان ایروان ارمنستان قرار دارد، در قرن ۱۸ این پارک به صورت باغی بود که به عنوان تفرجگاه خارج شهر به حساب می آمد و در منطقه کوزرن بود، پارک در آن زمان به داشتن قبرستان قرون وسطایی و کلیسایی کوچک معروف بود، در زمان شوروی ظاهر پارک جدیدتر شد  و سال ۱۹۴۹ نام آن به مناسبت ۱۵۰ ام سالروز تولد شاعر روسی الکساندر پوشکین به پوشکین تغییر پیدا کرد و چرخ  و فلک های زیادی هم در آن قرار دادند تا اینکه در سال ۱۹۹۵ بعد از استقلال جمهموری ارمنستان با تصمیم  رئیس نمایندگان شورای شهر ایروان نام آن را لاورز (پارک عشاق) گذاشتند و دلیل این نامگذاری هم این بود که این پارک در نیمه دوم قرن بیستم محلی پر رفت و آمد برای زوج ها و همسران جوان شده بود.

پارک لاورز ایروان

 در سال ۲۰۰۵ بنیاد بوقوسیان نوسازی پارک را بر عهده  گرفت و بعد از یک سال تحقیق و بررسی، معمار و طراح فرانسوی طراحی پروژه جدید پارک لاورز ررا ارائه کرد که آن طراحی توسط شورای شهر پذیرفته شد و بعد از نوسازی در بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ در نوامبر ۲۰۰۸ بازگشایی شد، پارک هیچ پله ای ندارد تا افراد با معمولیت جسمی بتوانند راحت به همه جای آن دسترسی داشته باشند،  در طراحی این پارک از مناظر سنتی ژاپنی الهام گرفته شده و در پارک یک دریاچه مصنوعی کوچک وجود دارد، در کنار دریاچه یک آمفی تئاتر کوچک با ظرفیت ۲۱۵ صندلی و سکویی با مساحت ۱۰۰ متر مربع  قرار دارد و همچنین کافه ای دارد که صندلی های آن در بیرون چیده شده است. در این پارک نمایشگاه ها، کنسرت های زنده، فستیوال های موسیقی و جشن های تعطیلات ملی و اعیاد برگزار می شود، ایستگاه زیرزمینی باقرامیان  از سال ۱۸۸۱ در بخش شمال غربی پارک قرار دارد و در سال ۱۹۱۰ مجسمه شاعر برجسته ارمنی «گئورک امین» که توسط مجسمه ساز «آشوت آرامیان» طراحی شد ه بود در پارک قرار گرفت . لاورز یکی از پارک های مورد علاقه مردم محلی و گردشگران ایروان است.

پارک زیبای لاورز ایروان

پارک ویکتوری

پارک ویکتوری در فضای سبز ارتفاعات نورکس واقع شده و به پیروزی شوروی در جنگ جهانی دوم اختصاص دارد این پارک یکی از پارک های محبوب مردم است و در آن اثر تاریخی به نام مجسمه مادر وجود دارد که آمادگی همیشگی ارمنستان برای حفاظت از مردم را نشان می دهد. مجسمه مادر مجسمه زنی است که یک شمشیر در دست دارد که نمایانگر تصویری از سرزمین مادری است و ارتفاع کلی آن ۴۳٫۵ متر است. در روبروی این مجسمه بر روی یک سکوی گرانیتی به یاد قربانیان جنگ جهانی دوم شعله ابدی روشن است و در دور مجسمه هم نمونه هایی از وسایل نظامی دیده می شود، در داخل بنای یادبود، موزه وزارت دفاع ارمنستان و در نزدیکی آن هم قبر سربازان گمنام بنای یادبود کسانی است که در راه مبارزه با فاشیست درگذشتند. درون این پارک استخر، کافه و زمین بازی وجود دارد که محلی مناسب برای تفریح و استراحت است.

پارک ویکتور ایروان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد