ماجراجویی دریایی در آکواریوم باتومی

آکواریوم باتومی

شهر ساحلی باتومی در گرجستان، شهری زیبا با جاذبه های گردشگری بسیار است. این شهر در کناره دریای سیاه، در ۲۰ کیلومتری مرزهای ترکیه قرار گرفته و با ساحل رویایی خود علاقمندان به دریا و ساحل را به سمت خود جذب می کند. در قسمتی از ساحل این شهر آکواریومی زیبا قرار دارد آکواریومی که می تواند شما را با دنیای شگفت آور موجودات آبزی، بیشتر آشنا کند. می خواهیم درباره آکواریوم باتومی (Batumi Aquarium) حرف برنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

آکواریوم باتومی
مطالب مرتبط:
طبیعتی سرسبز در باغ گیاه شناسی باتومی
پارک ۶ می؛ پارکی رویایی در باتومی گرجستان

آکواریوم باتومی که توسط هنینگ لارسون، معمار دانمارکی طراحی شده آکواریومی صخره ای و نمادین است که در بندر باتومی قرار دارد و هم از خشکی و هم از دریا دیده می شود. برای ساخت این آکواریوم از سنگ های گرد ساحل باتومی الهام گرفته شده و طراحی آن از چهار نمایشگاه مختلف که هر کدام نوع خاصی از موجودات آبزی را نشان می دهد تشکیل شده است.  ساختار گرد مانند این آکواریوم به بازدید کنندگان اجازه می دهد تا از طریق فضای مرکزی آن که شامل کافه، سالن اجتماعات و بوفه های مختلف است به داخل هر کدام از نمایشگاه ها وارد شوند. طراحی منحصربفرد این آکواریوم باعث شده که هیچ نقطه پایانی برای آکواریوم وجود نداشته باشد و کسانی که در حال بازدید از آن هستند به صورت چرخشی از چهار نمایشگاه مختلف دیدن کنند و در آخر هم به قسمت مرکزی آکواریوم برسند. قسمت های مختلف آکواریوم در قسمت مرکزی به هم متصل می شوند، با آمدن به بخش مرکزی می توانید در رستوارن های مختلف آن در حالی که از چشم انداز زیبای دریای سیاه و ساحل لذت می برید غذا بخورید، در مغازه های مختلف خرید کنید و یا قبل از اینکه به بازدید از نمایشگاه های مختلف بروید مدتی را استراحت کنید.

طراحی آکواریوم باتومی

این آکواریوم بازدیدکنندگان را به سفری آموزشی – تفریحی و  شبیه سازی شده در دریای مدیترانه، دریای سیاه، دریای سرخ، دریای اژه و اقیانوس هند می برد. مدیر ساخت این آکواریوم می گوید که برای آن ها خیلی مهم بوده که بتوانند آکواریومی بسازند که کاملا از نظر ظاهری با ویژگی های این ساحل همخوانی داشته باشد. این آکواریوم با محیط اطراف خود در تعامل و جلوه ای از طبیعت ساحل و دریا  است. همانطور که در ساحل زیبا بر روی ریگزارهای گرد در حال قدم زدن هستید ناگهان از دور با دیدن این آکواریوم در نگاه اول ۴ تکه سنگ بزرگ می بینید. نقشه زیبای این آکواریوم به صورت شبه جزیره ای طراحی شده و در هر سنگ نمایشگاهی خاص از موجودات آبزی دریا وجود دارد.

داخل آکواریوم باتومی

طراحی منحصر بفرد آکواریوم آن را به محلی الهام بخش برای افرادی با همه سنین و با همه علایق تبدیل کرده است و باعث شده که شما هم با یک اثر هنری زیبا روبرو باشید و هم دنیای زیر آب و سطح آب را کشف کنید. در ژوئن سال ۲۰۱۰ معمار این بنا برای طراحی حیرت آور این آکواریوم برنده جایزه شده است . این آکواریوم با مساحت دو هزار متر مربع جایگزین آکواریوم قبلی شده و در نزیکی پارک ۶ می باتومی که دارای دلفیناریوم و باغ وحش است  قرار دارد.

منبع: designboom.com و arch2o.com

راهنمای سفر به باتومی
راهنمای سفر به باتومی
گشت و گذار در شهر باتومی گرجستان
گشت و گذار در شهر باتومی گرجستان
با دیدن این ویدئو برای سفر به باتومی مصمم می شوید!
با دیدن این ویدئو برای سفر به باتومی مصمم می شوید!
سفارش غذای حلال تمام کشورها در بهترین رستوران های باتومی
سفارش غذای حلال تمام کشورها در بهترین رستوران های باتومی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code