بلیط هواپیما

ماجراجویی در جزیره پولائو اوبین  (Pulau Ubin) سنگاپور

از جزیره ای دیدنی در سنگاپور بشنوید

من دوست دارم باور کنم علی رغم مدت زمان طولانی و دیدن بخش های مختلف سنگاپور، تمامی ماجراجویی های ممکن را در این کشور تجربه کرده ام اما در حقیقت هنوز بخش های زیادی وجود دارد که موفق به دیدن آن ها نشده ام. برای نمونه من هنوز موفق به دیدن برخی از جزیره های این کشور از جمله سانتوسا (Sentosa) نشده ام. در این میان جزیره پولائو اوبین یکی از مشهورترین و مهم ترین مراکز این کشور محسوب می شود که من توانسته ام از آن بازدید کنم.  بیشتر گردشگرانی که به این جزیره می آیند برای گشت و گذار در گوشه و کنار جزیره از دوچرخه استفاده می کنند اما من دوچرخه سواری بلد نبودم و به همین دلیل همسرم و دوستش که با ما سفر می کردند، مجبور شدند با پای پیاده به گوشه و کنار جزیره سر بزنند. در این جزیره روزها گرم و آفتابی بوده و توصیه می کنم حتما پیش از شروع گشت و گذار در آن، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. روزی که ما در این جزیره گذراندیم، زیبا و فراموش نشدنی بود. ما برنامه خود را صبح زود و با خوردن یک فنجان قهوه و صبحانه در روستای چانگی (Changi) شروع کرده و سپس به سمت اوبین حرکت کردیم. با الی گشت همراه باشید.

singapore

رسیدن به این جزیره کار آسانی است و با سوار شدن به قایق های موسوم به (bumboat) از روستای چانگی می توان طی ده دقیقه به جزیره رسید. هزینه بلیط این قایق ها ۲ و نیم دلار بوده و هیچ برنامه زمان بندی برای حرکت آن ها وجود نداشته و هر وقت قایق ها پر شوند، حرکت خواهند کرد. البته ظرفیت هر قایق تنها دوازده نفر بوده و به همین دلیل معمولا زمان زیادی برای پر شدن آن مورد نیاز نیست. من ساعت پایانی حرکت آخرین قایق را نمی دانم ولی قاعدتا اگر شما آخرین قایق که از جزیره به سمت چانگی حرکت می کند را از دست بدهید، مجبور خواهید بود تا شب را در جزیره سپری کنید.

جزیره پولائو اوبین را می توان یکی از آخرین بخش های کشور سنگاپور دانست که هنوز روح روستایی خود را حفظ کرده و مشابه شرایط پیش از توسعه و رشد سنگاپور است. در این جزیره تعداد زیادی معدن سنگ گرانیت متروکه قرار دارد. در سال های دهه ۶۰ میلادی، هزاران نفر با هدف کارکردن در این معادن، در جزیره زندگی می کردند اما امروزه تنها گروه اندکی در این محل ساکن هستند. معنی لغوی جزیره پولائو اوبین در زبان مالایی؛ جزیره گرانیت است. از سنگ های استخراج شده معادن این جزیره در دهه های گذشته برای عملیات ساخت و ساز در سنگاپور استفاده می شده و یکی از مشهورترین سازه های ساخته شده با این سنگ ها،( Johor Causeway) است.

house_near_the_northern_coast_of_pulau_ubin_singapore

یکی از نکات جالب توجه برای من و بسیاری دیگر از گردشگران، وجود راه های بسیار مناسب و جاده های خوب در جزیره و تعداد زیادی تابلوی راهنما بود که شما را به سمت بخش های مختلف هدایت می کند. در واقع من اصلا انتظار دیدن این راه های مناسب و هموار را در جزیره نداشتم و با وجود این راه ها، گشت و گذار به صورت پیاده یا با دوچرخه در این جزیره، بسیار ساده و راحت خواهد بود.

ما روز یکشنبه برای بازدید از جزیره رفتیم و انتظار داشتیم که این جزیره شلوغ باشد اما اگرچه تعداد زیادی گردشگر در جزیره حاضر بود ولی در هیچ محلی با ازدحام و تراکم جمعیت مواجه نشدیم. در این جزیره شما می توانید بدون وجود مزاحمت سایر افراد و یا دردسرهای ناشی از شلوغی و حضور بیش از حد مردم، از جزیره و زیبایی های آن لذت ببرید. اگر چه ما صبح زود به جزیره آمدیم ، اما ساعاتی طولانی در آن پرسه زده و در طول روز هم بر تراکم جمعیت اضافه نشد. ما مسیری طولانی را به مسافت بیش از چند کیلومتر در جزیره پیاده روی کردیم و خوشبختانه در مسافت های کوتاه، دکه های فروش آب معدنی وجود داشت.

پس از پیاده روی در جزیره و بازگشت به روستای داخل آن واقعا خسته شده بودیم و نیاز به استراحت و خوردن غذا داشتیم. این جزیره دارای رستورانی است که به نظر می رسید غذاهای خوشمزه ای داشته باشد و متاسفانه ما دقیقا در ساعات ظهر و اوج شلوغی رسیدیم که همه میزها پر بود و جایی برای ما وجود نداشت. کمی آن سوتر دکه آبمیوه فروشی قرار داشت که ما به آن مراجعه کرده و با خوردن آب میوه، دست کم تشنگی مان را برطرف کردیم.

متاسفانه فرصت خوردن ناهار در جزیره برای ما فراهم نشده و سرانجام ما با سوار شدن به قایق به چانگی برگشته و ناهار را آنجا خوردیم. ما روز خوبی را در جزیره پولائو اوبین گذراندیم و سرانجام وقتی یک میز برای صرف ناهار پیدا کردیم با خودم فکر می کردم امروز کلی فعالیت بدنی انجام داده و به میزان کافی تحرک و ورزش داشتیم.

pulau-ubin-48
ساعتی با برترین های بارسلونا
ساعتی با برترین های بارسلونا
۹ مورد از بهترین جاذبه های شهر کلن
۹ مورد از بهترین جاذبه های شهر کلن
مکان‌هایی که شاید هیچ‌وقت نتوانید بروید + ویدیو
مکان‌هایی که شاید هیچ‌وقت نتوانید بروید + ویدیو
میراث جهانی یونسکو که در مثلث طلایی هند می بینید!
میراث جهانی یونسکو که در مثلث طلایی هند می بینید!