ماجرای عجیب مارماهی‌هایی که زلزله های سهمگین را پیش بینی می کنند!

مارماهی هایی که زلزله های سهمگین را پیش بینی می کنند!

مارماهی های غول پیکر یا همان پارو ماهی ها، موجوداتی مرموز و بسیار شگفت انگیز اند! این ماهی ها معولا در عمق ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ متری دریاهای آزاد و اقیانوس ها زندگی می کنند و در افسانه های بسیاری از کشورها به عنوان “شیطان دریاها” شناخته می شوند. مارماهی دریایی، طولانی ترین ماهی استخوان دار جهان است. شاید جالب باشد بدانید که طولانی ترین مارماهی که تا به حال در دنیا دیده شده، حدود ۳۶ متر بوده است. یکی از افسانه هایی که درباره این این ماهی گفته می شود، توانایی او در پیش بینی زمین لرزه های وحشتناک و سهمگین است. شاید اگر کمی بیشتر حواسمان به این ماهی باشد، بتوانیم از زلزله در امان بمانیم! در ادامه این مطلب با الی گشت همراه باشید تا ماجرای مارماهی هایی که زلزله را پیش بینی می کنند را بشنویم.

مارماهی هایی که زلزله را پیش بینی می کنند
مطالب مرتبط:
افسانه هایی از کشورهای مختلف دنیا!
باورکردنی نیست اما این افسانه ها واقعی هستند!
سیل بزرگی که افسانه ای را به واقعیت تبدیل کرد!

در کشور ژاپن، مارماهی های باریک و دراز که از نسل نیاکان غول پیکرشان هستند، با افسانه های محلی پیوند خورده اند. آن ها این ماهی ها را “فرستادگانی از دریای خدا” نامیده اند. ژاپنی ها اعتقاد دارند که در مواقع خطر، از جمله زلزله های سهمگین و چند ریشتری، مارماهی ها خود را به ساحل می اندازند تا به مردمان آن منطقه درباره آن واقعه هشدار دهند! آن ها این کار را به صورت فداکارانه انجام می دهند، چرا که پس از این کار می میرند! گزارش هایی همچون کشف ۲۰ مارماهی غول پیکر در سواحل Tohoku، درست قبل از زلزله و سونامی تلخ سال ۲۰۱۱ و کشف هزاران مارماهی توسط یک ماهی گیر قبل از زلزله سال ۲۰۱۰، باعث شده است تا مردم این منطقه بیش از پیش به این ماهی های اسرار آمیز اعتقاد پیدا کنند.

مارماهی های پیشگو در ژاپن

در طول تاریخ، شواهد علمی زیادی یافت شده اند که نشان می دهند برخی از حیوانات می توانند لرزش های زمین را قبل از اینکه انسان ها حس کنند، متوجه شوند. به عنوان مثال بارها مشاهده شده که موجوداتی ریز و درشت، در هنگام بلایای طبیعی پریشان و وحشی شده اند و یا محل اصلی زندگی خود را رها کرده و به مکان جدیدی رفته اند. البته محققان هنوز هم در حال مطالعه این توانایی حیوانات هستند. به طور کلی فعلا نمی توان هیچ حیوانی را به عنوان یک پیشگوی بلایای طبیعی مورد اعتماد قبول کرد. در واقع هیچگاه نمی توان به این افسانه ها اعتماد کرد. زیرا اولا، همه دریاها مارماهی هایی که زلزله را پیش بینی می کنند ندارند! دوما همه شهرها که ساحل ندارند!

مارماهی های غول پیکر

همچنین کره زمین دائما در حال لرزش و فعالیت های زمین شناسی است. بنابراین، اگر قرار بود تا این ماهی ها زمین لرزه ها را پیش بینی کنند، تا امروز هیچ مارماهی ای در دنیا باقی نمانده بود. اما با این حال، گزارش هایی مبنی بر کشف شدن مارماهی ها قبل از زلزله ها، این افسانه ها را دامن می زنند. دانشمندان حیات وحش، مطالعات گسترده ای را درباره این جانوران انجام داده اند. این محققان در قالب پروژه ای به نام Project SERPENT، به وسیله  زیردریایی های پیشرفته ای اعماق دریاها را مطالعه کردند. آن ها متوجه شدند که مارماهی های دریایی در هنگام غذا خوردن، خودشان را عمودی نگه می دارند نه افقی. جاذبه زمین در این حالت کمک می کند که غذا بهتر هضم شود.

مارماهی به گل نشسته

پس واقعا چرا بعضی مواقع این موجودات دریایی را در سطح دریاها و سواحل می بینیم؟! این سوالیست که دانشمندان با تحقیقاتشان برای آن فرضیه ای تدوین کرده اند. آن ها عقیده دارند که مارماهی ها شناگران ماهری نیستند. وقتی که این ماهی ها گرفتار جریان های دریایی می شوند، نمی توانند از آن ها فرار کنند و به وسیله آن ها به مناطق مختلف از جمله سواحل کشانده می شوند. البته این فقط یک فرضیه است و باید برای اثباتش مطالعات بیشتری انجام شود. البته اینکه چرا همه این ماجراها همواره با مواقع زلزله مصادف می شوند، جای ابهام دارد. شاید همین زلزله ها باعث ایجاد جریان های دریایی و گرفتاری این ماهی ها می شوند.

افسانه مارماهی های پیشگو

با وجود اینکه بسیاری از مردم عقیده دارند که مارماهی هایی که زلزله را پیش بینی می کنند، هنوز هم وجود دارند، اما جانوران شناسان بر این باورند که هیچ ارتباطی بین زلزله و این ماهی وجود ندارد. هیروشی تاجی، نایب رئیس مرکز زلزله نگاری کوبه در ژاپن (the Kobe Earthquake Center) در این باره می گوید:

در گذشته هایی دور، مردم ژاپن اعتقاد داشتند که ماهی هایی که زلزله را پیش بینی می کنند وجود داشتند. آن ها مخصوصا گربه ماهی ها و مارماهی ها را قبول داشتند. اما این موارد فقط خرافات هستند و هیچگونه پایه و اساس علمی ندارند. در واقع تا به حال هیچ ارتباطی بین زلزله و ماهی در ژاپن یافت نشده است.

مارماهی های ژاپن

شاید مارماهی ها پیشگوهای ماهری نباشند، اما واقعا موجودات اسرار آمیز و شگفت انگیزی هستند. به همین خاطر دانشمندان مطالعاتشان را درباره این موجودات ادامه می دهند تا اسرار آن ها را کشف کنند. بعد از این همه ماجرا، شاید به طعم و مزه این ماهی ها فکر کنید! ولی ما به شما می گوییم که مارماهی ها اصلا موجودات خوشمزه ای نیستند. آن ها موجوداتی چسبناک، کمی چندشناک و شل و ول هستند! امروزه این ماهی ها به صورت خشک شده در بسیاری از موزه های تاریخ طبیعی دنیا نگه داری می شوند. اگر هم کمی خوش شانس باشید، شاید در سواحل ژاپن بتوانید یکی از این مارماهی ها را گیر بیاورید! مردم محلی ژاپن، افسانه مارماهی هایی که زلزله را پیش بینی می کنند را برایتان با آب و تاب تعریف خواهند کرد.

منبع: thevintagenews.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد