معرفی و راهنمای کامل متروی تفلیس

متروی تفلیس

متروی تفلیس یک روش حمل و نقل پر سرعت است که ۱۱ ژانویه ۱۹۶۶ افتتاح شد و چهارمین سیستم مترو در اتحادیه شوروی سابق به حساب می آمد. به طور کلی می توان گفت که حمل و نقل یکی از ارزان ترین بخش های مربوط به سفر به تفلیس است و استفاده از مترو، اتوبوس و مینی بوس هایی به نام مارشروتکا هزینه های شما را تا حد زیادی کم خواهد کرد. از این رو الی گشت یک راهنمای کلی در مورد متروی تفلیس از جمله مسیر ، ایستگاه ها و هزینه ها آماده کرده است؛ با ما همراه باشید.

متروی تفلیس

اطلاعات کلی

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به تفلیس
جاذبه های فراموش نشدنی شهر تفلیس
لذت خرید را در مراکز خرید تفلیس تجربه کنید

در حال حاضر یعنی در سال ۲۰۱۸، این مترو دو خط را اجرا می کند که ۲۳ ایستگاه دارد. ۲۱ مورد از این ایستگاه ها، زیر زمین و دو تای آن در سطح زمین هستند. در سال ۲۰۰۵، آمار نشان می داد که ۱۰۵٫۶ میلیون نفر سالانه از این مترو استفاده می کنند؛ این در حالی است که آمار سال ۲۰۱۲، این رقم را ۹۴ میلیون نفر نشان می دهند که البته برای متروی نه چندان بزرگی، رقم پایینی محسوب نمی شود.

قطارها به طور کلی از ۶ صبح تا نیمه شب (زمان دقیق بستگی به ایستگاه دارد) کار می کنند. معمولا قطار در شرایط عادی هر ۱ تا ۲ دقیقه می رسد و شب ها این زمان به هر ۱۲ دقیقه افزایش پیدا خواهد کرد. سرعت قطار ها ۶۰ تا ۹۰ کیلومتر در ساعت است، البته متروی تفلیس معمولا کمی بیشتر از ۳۳ کیلومتر در ساعت حرکت می کند.

نقشه متروی تفلیس

خط ۱

این خط که به خط اخمتلی-وارکتیلی (Akhmeteli-Varketili) معروف است، اولین خط این مترو می باشد. اواخر دهه ۱۹۴۰ بود که دولت متوجه شد که سیستم حمل و نقل تفلیس باید بهبود پیدا کند تا از تراکم ترافیک جلوگیری شود. در نتیجه ساخت این مترو طی چند سال بعد شروع شد و امروزه این خط حدودا ۱۹٫۶ کیلومتر را دارا می باشد. خط ۱ از منطقه Gldani در شمال شهر شروع شده و به منطقه Samgori در جنوب می رسد. برنامه هایی برای گسترش این خط در آینده وجود دارد اما در حال حاضر، ایستگاه ها این موارد هستند:

 • Akhmetelis Teatri: این ایستگاه که در ابتدا به نام Gldani شناخته می شد، از سال ۱۹۸۹ ساخته شده و در منطقه ای به همین نام دیده می شود.
 • Sarajishvili: ایستگاه ساراجیشویلی از ۷ ژانویه ۱۹۸۹ بهره برداری شده و منطقه Nadzaladevi را پوشش می دهد.
 • Guramishvili: این ایستگاه هم در منطقه Nadzaladevi واقع شده و از ۱۶ نوامبر ۱۹۸۵ شروع به کار کرده است.
 • Ghrmaghele: باید بگوییم که ایستگاه دیگری در منطقه Nadzaladevi است که از ۲۵ نوامبر ۱۹۸۵ کار می کند.
 • Didube: در بخش Didube قرار گرفته و یکی از اولین ایستگاه های تجاری در این سیستم است. از ۱۱ ژانویه ۱۹۶۶ شروع به کار کرد.
 • Gotsiridze: این ایستگاه در منطقه Nadzaladevi واقع شده و اولین بار در ۱۱ ژانویه ۱۹۶۶ بهره برداری شد.
ایستگاهی در متروی تفلیس
 • Nadzaladevi: یکی از اولین ایستگاه های منطقه Nadzaladevi که در ۱۱ ژانویه ۱۹۶۶ راه اندازی شد.
 • Sadguris Moedani I: این ایستگاه به اسکوئر ۱ هم معروف است که در منطقه Chugureti واقع شده و از ۱۱ ژانویه ۱۹۶۶ استفاده می شده است.
 • Marjanishvili: این ایستگاه هم در تاریخ قبلی افتتاح شده و نامش را از کارگردان تئاتر معروف گرجستانی، Kote Marjanshvili گرفته است.
 • Rustaveli: این ایستگاه یکی از محبوب ترین ها برای توریست هاست چراکه در خیابان معروف روستاولی در محله Mtatsminda قرار گرفته است. ایستگاه روستاولی همچنین یکی از عمیق ترین ایستگاه های متروی تفلیس است که ۶۰ متر زیر زمین قرار دارد.
 • Tavisuplebis Moedani: این ایستگاه نیز نزدیک میدان آزادی واقع شده و از سال ۱۹۶۷ کار می کند.
 • Avlabari: در منطقه Isani قرار گرفته است و در سال ۱۹۶۷ شروع به کار کرد.
 • Samasi Aragveli: این ایستگاه نیز در منطقه Isani واقع شده که از سال ۱۹۶۷ مسافران را جابجا می کند.
 • Isani: اصلی ترین ایستگاه منطقه Isani است که در سال ۱۹۷۱ افتتاح شد.
 • Samgori: این ایستگاه بین منطقه samgori و Isani واقع شده است.
 • Varketili: آخرین ایستگاه خط ۱ در جنوب تفلیس است که در سال ۱۹۸۵ افتتاح و در سال ۲۰۰۷ بازسازی شد.
متروی شهر تفلیس

خط ۲

این خط که به Saburtalo نیز معروف است در سال ۱۹۷۹ شروع به کار کرد. خط ۲ طراحی شد تا بخش های غربی شهر از منطقه Didube را تا Saburtalo را پوشش دهد. این ایستگاه ۷٫۵ کیلومتر طول داشته و ۷ ایستگاه آن موارد زیر هستند:

 • Station Square 2: این ایستگاه در ۱۵ آوریل ۱۹۷۹ افتتاح شد و در منطقه Didube قرار گرفته است.
 • Tsereteli: این ایستگاه هم در منطقه Didube واقع شده و نام آن از روی شاعر معروف گرجستانی، Akaki Tsereteli گرفته شده است.
 • Technical University: این ایستگاه از ۱۹۷۹ شروع به کار کرد و در منطقه Saburtalo قرار دارد.
 • Medical University: در همسایگی منطقه Saburtalo واقع شده است.
 • Delisi: این ایستگاه هم از سال ۱۹۷۹ شروع به کار کرد و در منطقه Saburtalo قرار دارد.
 • Vazha-Pshavela: این ایستگاه در امتداد خط ۲ واقع شده و در سال ۲۰۰۰ شروع به کار کرد که در منطقه Vake قرار دارد.
 • State University: این آخرین ایستگاه از خط ۲ است که با اینکه از سال ۱۹۸۵ شروع به ساخت کرد اما به خاطر کمبود بودجه در نهایت در سال ۲۰۱۷، تکمیل شد.
ایستگاه میدان آزادی تفلیس

هزینه متروی تفلیس

برای استفاده از متروی تفلیس شما باید کارت مترو داشته باشید که به Metromoney card معروف است. این کارت را می توانید به ازای ۲ لاری گرجستان در هر ایستگاهی که هستید تهیه کنید. هزینه یک سفر یک طرفه ۵۰ تتری گرجستان است که در حال حاضر، حدودا ۰٫۲ دلار می شود. اگر به نظرتان رسید که این کارت خیلی به دردتان نمی خورد باید بگوییم که شما می توانید از این کارت برای از اتوبوس و همچنین تله کابین تلفیس هم استفاده کنید. اگر هم متوجه شدید که کارت ندارید و عجله داشتید، مردم مهربان گرجستان به احتمال زیاد می توانند از کارت خود برای شما استفاده کنند که بهتر است در چنین شرایطی هزینه آن را به شخص مورد نظر پرداخت کنید. برای شارژ کارت می توانید از دستگاه های پرداخت آبی یا نارنجی استفاد کنید که به Pay Box شناخته می شوند؛ شارژ کارت با پول نقل و استفاده از این دستگاه ها امکان پذیر است.

منبع: mapa-metro.com

بهترین مکان ها برای گرفتن عکس اینستاگرامی در تفلیس!
بهترین مکان ها برای گرفتن عکس اینستاگرامی در تفلیس!
چطور برای سفر ۳ روزه به تفلیس برنامه ریزی کنیم؟
چطور برای سفر ۳ روزه به تفلیس برنامه ریزی کنیم؟
تفلیس؛ پاریس اوراسیا
تفلیس؛ پاریس اوراسیا
این حمام های گوگردی مخصوص شهر تفلیس هستند!
این حمام های گوگردی مخصوص شهر تفلیس هستند!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code