در محله های تفلیس، چه چیزی شما را متعجب خواهد کرد!؟

معرفی محله های تفلیس

اگر قصد مهاجرت به تفلیس گرجستان را دارید یا تنها گردشگر و جهانگردی هستید که به دنبال مکانی برای اقامت چند روزه می گردید، آشنایی با محله های تفلیس برایتان مفید خواهد بود. در این مطلب از مجله الی گشت برایتان از محله های مختلف تفلیس می گوییم. اگر قصد رزرو هتل در این شهر را دارید، می توانید با شناخت بیشتری نسبت به محله های آن هتل خود را انتخاب کنید. همچنین اگر از سایت الی گشت خرید خود را انجام می دهید، می توانید محله ی مورد نظر خود را برای انتخاب هتل انتخاب نمایید. در مجموع پایتخت گرجستان حدود ۲ میلیون نفر جمعیت دارد که به راحتی در محله های تفلیس رفت و آمد می کنند و یا خود را با مترو و اتوبوس، به مرکز شهر می رسانند.

محله های تفلیس

محله آبانوتوبانی | Abanotubani

مطالب مرتبط:
بهترین رستوران های تفلیس برای امتحان کردن خاچاپوری!
بهترین مسیر برای «تور پیاده روی در تفلیس»، گرجستان!
تئاتر روستاولی تفلیس، مشهورترین سالن نمایش گرجستان!

این محله درست در مرکز شهر واقع شده و شامل همه جاذبه های تاریخی و منحصر به فرد تفلیس است. اگر در میان محله های تفلیس برای رزرو هتل این محله را انتخاب کرده اید، بدانید که به نقطه درستی پا می گذارید. محله آبانوتوبانی، با داشتن معماری های مدرن و باستانی، با این وجود هنوز هم منطقه ای بسیار زرق و برق دار و جذاب است. مخصوصا اگر به تزئینات گنبدهای حمام های گوگرد این محله نگاه کنید. قلعه ناریکالا، یک آبشار کوچک و خانه های رنگارنگ با بالکن های چوبی منحنی دار، خلاصه نماهایی است که در اینجا خواهید دید.

از اینجا، تمام قسمت های مرکزی شهر در فاصله اندکی از هم قرار گرفته اند. در نتیجه پیاده روی برایتان امکان پذیر خواهد بود. به ویژه میدان آزادی و خیابان روستاولی به راحتی و با چند دقیقه پیاده روی می توانید بروید و اگر می خواهید در یک پارک آرام قدم بزنید، می توانید به پارک رایک (Rike Park) در طول رودخانه بروی. با این حال، توجه داشته باشید که به دلیل آنکه بیشترین مقصد گردشگری در شهر در میان محله های تفلیس این محله است، قیمت مسکن و هتل در این محله بسیار بالا است.

محله آبانوتوبانی تفلیس

آولاباری | Avlabari

محله های آولاباری نیز یکی از قدیمی ترین محله های تفلیس است که به خاطر وجود جاذبه هایی همانند به کلیسای متخی (Metekhi)، کلیسای تثلیث مقدس و تئاتر ارمنی مشهور شده است. از لحاظ تاریخی، این منطقه توسط ارامنه ساخته شده است و در نتیجه، بخشی کاملا منحصر به فرد و متمایز از باقی شهر است.

کافه هایی که اکنون شما را به ریک پارک و آبانوتوبانی می برد، در زمان های گذشته در این محله وجود داشتند. از بابت کافه ها، محله آولاباری در تفلیس خیابانی محبوب بود که شامل بسیاری از قهوه خانه ها، کافه ها و ناهار خوری ها بود. اگر چه این موضوع اکنو تغییر یافته است اما هنوز هم می توانید تعدادی قهوه خانه یا کافه در خیابان اصلی این محله پیدا کنید.

این منطقه بیشتر مسکونی بوده و کمتر گردشگری است، در حالیکه خیلی نزدیک به مرکز شهر است. بسته به این که د رکجای این محله قرار دارید، می توانید با عبور از خیابان براتاشویلی (Baratashvili Street) به میدان آزادی بروید. اما اگر شما برای قصد پیاده روی هم نداشته باشید، با استفاده از مترو، مینی بوس و اتوبوس و در کل از طریق حمل و نقل عمومی به راحتی می توانید خود را به هر جایی از شهر که می خواهید برسانید.

محله آولاباری تفلیس

محله متاتسمیندا | Mtatsminda

محله متاتسمیندا، یکی از بزرگترین محله های تفلیس است. خیابان های آن جایی است که پایتخت گرجستان مدرن، در انقلاب صنعتی، شروع به تازه شدن نمود. نام این محله از روی کوه متاتسمیندا (Mtatsminda) گرفته شده است و یکی از مهمترین مناظر شهر است. با یک نگاه اجمالی به این محله، می توانید با تمام مناطق مسکونی قدیمی گرجستان آشنا شوید. هنگامی که به خیابان روستاولی می روید، به سمت بالای تپه قدم بزنید و از جایی که خسته شدید سوار فونیکولار یا تراموای خیابان شوید و به سمت بالا بروید. هر چند، این منطقه جزو محله های مشهور برای گردشگری نیست، اما قیمت مسکن و هتل در آن، به دلیل نزدیکی با مرکز شهر  همچنان کمی بالاست.

محله متاتسمیندا تفلیس

سابورتالو | Saburtalo

محله سابورتالو، یکی دیگر از محله های بزرگ در تفلیس است که هیچ تاریخ و فرهنگ شاخصی ندارد. این محله از محله ها و مناطق مسکونی معمولی تفلیس با تعداد زیادی از فروشگاه های مواد غذایی، دانشگاه ها و مقدار اندکی از رستوران ها و مغازه هاست. در نتیجه برای جوانان بسیار عالی است. این منطقه حتی دارای یک خط مترو مخصوص به نام سابورتالو است.

خیابان های پکینی (Pekini) و کوستاو (Kostava) خیابان های اصلی این محله هستند؛ با این حال، هنگام رزورو اتاق سعی کنید از هتل هایی که در این یابان ها قرار دارند، اجتناب کنید. چرا که هم قیمت های بالاتری دارند و هم ترافیک این خیابان ها بالاست. آن ها از لحاظ ترافیک، شلوغ ترین خیابان های تفلیس هستند. چندین پارک کوچک و بزرگ نیز در این منطقه وجود دارد؛ پارک مورد علاقه برای مردم محلی دریاچه لیسی (Lake Lisi) است. جایی که شما می توانید از شلوغی منطقه کمی فاصله بگیرید. همچنین محله اسب دوانی قدیمی نیز در این محل، مکانی عالی برای خنک شدن با نسیم شب در روزهای گرم تابستان و یا حتی تکیه زدن بر درختان است.

محله سابورتالو تفلیس

ویک | Vake

ویک، محله ای بود که نخبگان، سیاستمداران و دانشمندان گرجستان در گذشته در آن زندگی می کردند. با این حال با گذشت زمان، این یکی از محله های تفلیس نیز، تغییر کرده و امروزه تبدیل به محله ای فانتزی، با کافه ها، مغازه ها و گزینه های اقامت با قیمت های بالا شده است.

این منطقه دارای پارک ویک بزرگ است که در آن می توانید در طول روز یا عصر استراحت کنید. در کنار ساختمان های مسکونی، چند واحد دانشگاه ایالتی تفلیس هم قرار دارد. به جز این ها، محله ویک همانند محله سابورتالو، هیچ منابع فرهنگی یا تاریخی برای کشف ندارد. از لحاظ اتصال به بقیه شهر هم، کاملا نزدیک به خیابان روستاولی است. شما حتی می توانید در یک خیابان زیبا و طولانی به سمت مرکز شهر قدم بزنید و یا اتوبوس یا مینی بوس سوار شوید. این منطقه هیچ ایستگاه مترویی ندارد.

محله ویک تفلیس

محله ورا | Vera

یکی از محله های سبز در نزدکی مرکز شهر است که بیشتر قسمت های آن بر روی دامنه های تپه ای قرار دارند؛ بنابراین، اگر در آن زندگی می کنید یا در سفر به تفلیس خود در اینجا هتل می گیرید، می توانید بر روی بسیاری از تپه ها پیاده روی کنید. برای رزرو هتل در تفلیس به سراغ این منطقه بروید.
در میان محله های تفلیس این منطقه دارای بسیاری از باغ ها و حیاط های پنهان شده در انتهای هر خانه ای است. شیوه ای که معمولی ترین نوع معماری خانه های مسکونی در تفلیس است. مهمترین نشانه ها در اینجا، ساختمان های قابل توجه و منحصر به فرد معماری هستند که از قرن نوزدهم، تقریبا دست نخورده باقی مانده اند و سعی شده است که آن ها را حفظ نمایند. اگر به معماری گرجستان علاقه مند هستید می توانید در میان کوچه های این محله قدم زده و عکاسی کنید.

محله ورا تفلیس

مرجانیشویلی | Marjanishvili

هر روزه، منطقه مرجانیشویلی در بین گردشگران و بازدید کنندگان از شهر، بیشتر و بیشتر محبوب می شود. خیابان آقمشنبلی (Aghmashenebeli) تازه بازسازی شده  و نماهای تازه و زیبایی از گذشته را به شما نمایان می سازد. نگاهی اجمالی به نمونه های معماری زرق و برق دار این خیابان در یکی از محله های تفلیس را در برنمه بازدیدهای خود در پایتخت گرجستان قرار دهید. ابتدای خیابان برای عابرین پیاده طراحی شده است و پر از کافه ها، مغازه های مختلف برای سوغاتی و رستوران های محلی است. کوچه های پشتی این خیابان، پر است از برخی از زیباترین ساختمان های معماری قرن نوزدهمی که زمانی محل سکونت افراد و خانواده های آلمانی در تفلیس بوده است. هر چند این کوچه ها از نظر ناپیدا هستند اما با پیچیدن در خیابان های فرعی بازار می توانید آن ها را کشف کنید. ایستگاه راه آهن، بازار کشاورزان و بازار روباز هم در اطراف محله مرجانیشویلی واقع شده اند.

محله های تفلیس-مرجانیشویلی

در هر صورت اگر قصد سفر به تفلیس را دارید، مهم ترین و بزرگترین محله های تفلیس را به شما معرفی نمودیم. قطعا در هر یک از این محله ها، جاذبه های بیشتری برای کشف و بازدید وجود دارند که کشف آن ها را به خود شما خوانندگان می سپاریم. اگر به تفلیس سفر می کنید حتما از دیگر محله های آن عکس بگیرید یا سفرنامه ای تهیه کنید. برای آشنایی بیشتر با جاذبه های تفلیس می توانید به دیگر مطالب مجله ما همانند برنامه سفر ۵ روزه و ۳ روزه به تفلیس یا راهنمای سفر به تفلیس مراجعه کنید. برای خرید پرواز و بلیط هواپیما به تفلیس نیز به صورت آنلاین می توانید خرید خود را از سایت الی گشت داشته باشید. خوشبختانه کشور گرجستان برای ایرانیان ویزا را لغو نموده است و شما بدون نیاز به ویزا می توانید به این کشوز آسیایی اروپایی سفر کنید. به دیدن جاذبه های طبیعی و شهرهای زیبای آن بروید. در کوه های آن اسکی کنید یا در میان جاده های سرسبز و کوهستانی آن با مردم گرجی همسفر شوید. به ددین اولین مناطقی که آیین مسیحیت در آنجا شروع شده است بروید و از صومعه های سنگی و غاری آن دیدن کنید.

منبع: theculturetrip.com

غذاهای خوشمزه ای که فقط در تفلیس پیدا می شوند!
معرفی هتل کورتیارد تفلیس | ۴ ستاره
پارک ملی توشتی، بهشتی در جاده های تودرتوی گرجستان
بهترین رستوران های تفلیس به انتخاب مردم محلی!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code