بلیط هواپیما

مدونا دی ارتو، کلیسایی زیبا در ونیز

کلیسای مدونا دی ارتو در ونیز

ونیز شهر کانال های آب در ایتالیا، پر از بناهای تاریخی و کلیساهای زیباست. کلیساهایی که با معماری جذاب و آثار هنری و تاریخی خود بازدید کنندگان زیادی دارند. کلیسای مدونا دی ارتو (Madonna dell’Orto) جایی درقلب محله کانارجیو، از محله های خلوت ونیز است، محله ای که هر چه به سمت شمال آن بروید کانال های آب بیشتری می بینید. نقاشی های زیبا و خیره کننده داخل این کلیسا چیزی است که گردشگران را به این سمت شهر می کشاند. اگر می خواهید با کلیسای مدونا دی ارتو بیشتر آشنا شوید، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

کلیسای مدونا دی ارتو

تاریخچه کلیسا

کلیسای مدونا دی ارتو در میدانی به همین نام در بخش شمالی ناحیه کانارجیو در ونیز ساخته شده است. این کلیسا در سال ۱۳۵۰ با نظارت تیبریو دا پارما (او در داخل کلیسا دفن شده است) بنا شد و به خدا، مریم مقدس و کریتوفر قدیس اختصاص پیدا کرد. نام این کلیسا از مجسمه ای به نام مدونا گرفته شده که در باغی در نزدیکی این کلیسا قرار داشت. از این مجسمه نورهای خاصی به بیرون میزد که باعث شد مردم به آن به عنوان شی ای مقدس نگاه کنند و به همین دلیل کلیسا مجبور شد که برای جلوگیری از این رفتار مردم این مجسمه را خریداری کند.  زیر بنای ضعیف کلیسا باعث شد که در سال ۱۳۹۹ مورد بازسازی قرار بگیرد.

کلیسای زیبای ونیز

نمای بیرونی کلیسا

این کلیسا یکی از زیباترین نمونه های معماری گوتیک در ونیز است. نما و عبادتگاه آن بین سال های ۱۴۶۰ تا ۱۴۶۴ ساخته شد. نمای آجری این کلیسا در دو طرف شیب دارد و با دو ستون به سه بخش تقسیم شده است. دو بخش کناری نما، پنجره های بزرگ دارند در حالی که در بالای بخش میانی آن، پنجره ای گرد وجود دارد. درب ورودی از کارهای زیبای رنوسانس است و بالای آن یک قوس نوک تیز دارد و سه مجسمه سفید سنگی هم در کناره های بالای درب قرار گرفته اند. بالای بخش وسط با قوس هایی کوچک و نقوش هندسی زینت داده شده است. در قسمت بالای نما، دوازده طاقچه مختلف قرار دارد که بر روی آن ها مجسمه رسولان قرار داده شده است. ۵ عدد از این طاقچه های گوتیک در بخش میانی قرار دارد و مجسمه های قرن هجدهم که بر روی آن ها گذاشته شده است نشان دهنده پروا، خیریه، ایمان، امید و اعتدال هستند که از کلیسای سانتو استفانو به این کلیسا آورده شدند. برج زنگ کلیسا ۶۵ متر طول دارد و در بین سال های ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ ساخته شده است.

نمای کلیسا

داخل کلیسا

بخش داخلی کلیسا یک شبستان و دو راهرو بین صندلی ها دارد. طاق های منحنی شکل داخل کلیسا بر روی ستون های مرمرین یونانی قرار دارند. در جلوی صندلی ها محرابی پنج گوش وجود دارد که بر روی آن ها  نقاشی های زیبای جاکوپو کومین طراحی شده، این نقاش معروف در داخل همین کلیسا به خاک سپرده شده است. در بخش های مختلف این کلیسا مجسمه ها و نقاشی های مختلف قرار دارد که همگی از آثار هنرمندان معروف هستند. در محل عبادت سن ماریو در داخل این کلیسا مقبره تینترتو و مجسمه مدونا قرار دارد.

داخل کلیسا

منبع: venice-tourism.com

پاستا را به سبک ایتالیایی نوش جان کنید
پاستا را به سبک ایتالیایی نوش جان کنید
۵ کافه در فلورانس که شهرت جهانی دارند
۵ کافه در فلورانس که شهرت جهانی دارند
با غذای ملی ایتالیا آشنا شوید: پاستا بلونز!
با غذای ملی ایتالیا آشنا شوید: پاستا بلونز!
حقایقی عجیب درباره کولوسئوم
حقایقی عجیب درباره کولوسئوم