مراسم سال نو در چین

فستیوال فانوس چین

در سال های اخیر، دولت چین در اقداماتی به منظور تقویت حفاظت از آداب و رسوم سنتی این کشور، عیدهای سنتی این کشور مانند عید بهار، عید چین مین یا عید یادبود مردگان، و عید قایق اژدها را درفهرست میراث فرهنگی غیر مادی چین ثبت کرده و به عنوان تعطیلات رسمی این کشور تعیین کرده است. پیش از این از میان عیدهای سنتی چین، فقط عید بهار، مهم ترین عید سنتی چین از جمله تعطیلات رسمی کشور بود. اما در سال های اخیر، عیدهای سنتی دیگری مانند عید نیمه پاییز و عید چین مین نیز به تعطیلات رسمی تبدیل شده است. طبق پیشنهاد کارشناسان، بهترین راه حفاظت از عیدهای سنتی، فرصت دادن به مردم برای جشن گرفتن این عیدها است. طبق همین پیشنهاد است که تعدادی از عیدهای سنتی چین به طور رسمی تعطیل شده است.

مراسم و اعیاد چین یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری چین می باشد و هرساله گردشگران زیادی برای شرکت در این جشن ها اقدام به خرید  تور چین می کنند.

سال نوی چینی از مهم ترین تعطیلات سنتی مردم چین است. گاه شماری چینی، گاه شماری ترکیبی شمسی ـ قمری است و حرکت خورشید، ماه و ستارگان، تعیین کننده روزها، ماه ها و سال ها هستند. سال نو، با پدیدار شدن ماه در نخستین روز سال آغاز می شود و به همین علت گاه به آن سال نوی قمری نیز گفته می شود. جشن سال نو، عموماً پانزده روز به طول می انجامد و با جشن فانوس پایان می یابد.

در بیشتر کشورهایی که چینی ها اکثریت را تشکیل می دهند یا اقلیت قدرتمندی هستند، سال نوی چینی جشن گرفته می شود؛ ازآن جمله می توان به هنگ کنگ، تایوان، برونئی، کره، مغولستان، نپال، بوتان، ویتنام، سنگاپور، اندونزی، مالزی، فیلیپین وتایلند اشاره کرد.

چینی های بودایی، در روز سال نو از خوردن گوشت پرهیز می کنند. بودائیان براین باورند که روشن کردن آتش و استفاده از کارد در روز اول سال نو، خوش یمن نیست؛ بنابراین معمولاً غذای این روز، از قبل پخته می شود. همچنین در این روز، چینی ها به دیدار و بازدید بزرگترهای خانواده می روند. «رقص شیر» یکی از کهن ترین آیین های چینی است که در این روز انجام می پذیرد. برخی خانواده ها برای از بین بردن شرّ ارواح خبیثه، این گروه های عروسک گردان را به خانه دعوت می کنند تا با آهنگ ها و رقص های خاص، بدیمنی این روز را از بین ببرند. از دیگر آداب و رسوم این جشن، هدیه پاکت سرخ است.

جشن فانوس

جشن فانوس، جشن سنتی چین است که در روز پانزدهم نخستین ماه سال قمری در گاه شماری چینی جشن گرفته می شود؛ این جشن نمایانگر پایان سال نوی چینی است، و آماده سازی برای آن از روز دهم سال نو آغاز می شود. در این روز دربین چینی ها مرسوم است که ردیف هایی از شمع را در جلوی خانه هایشان روشن می کنند و هنگام شب، فانوس در دست، مسیر می پیمایند. در گذشته، فانوس ها ساده بودند و تنها امپراتوران و اشراف، فانوس های آراسته و بزرگ داشتند؛ در سال های اخیر، فانوس ها با طرح های جدید و متنوع تزیین می شوند؛ مثلاً فانوس هایی به شکل جانوران مرسوم است. ریشه این جشن به امپراتوری «هان» و بیش از دو هزار سال پیش باز می گردد.

پنجمین روز از ماه پنجم به تقویم کشاورزی چین عید قایق اژدها نام دارد . عید قایق اژدها اسامی گوناگون دیگری نیز دارد. این روز به نام های عید ماه، عید اشعار، عید دختر، و عید « زون زی» مشهور است. مردم چین در عید قایق اژدها غذای خاصی به نام زون زی می خورند.

مسکو و بناهایی باشکوه که نباید از دست داد
مسکو و بناهایی باشکوه که نباید از دست داد
راهنمای سفر به سوئد
راهنمای سفر به سوئد
هتل لارس پارک استانبول+ عکس
هتل لارس پارک استانبول+ عکس
راهنمای سفر به لوزان در سوئیس
راهنمای سفر به لوزان در سوئیس

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code