اولیندا، شهری در برزیل که توسط پرتغالی ها ساخته شد!

 شهر اولیندا در برزیل

در شرق برزیل و در ایالت پرنامبوکو شهر استعماری زیبایی به اسم اولیندا است که گذشته تاریخی اش را به خوبی حفظ کرده و بر روی تپه هایی مشرف به اقیانوس اطلس قرار دارد. تعداد زیادی کلیسا و خانه های قرن هفدهمی در خیابان های باریک و پرپیچ و خم، اینجا را تبدیل به یکی از جذاب ترین شهرهای استعماری برزیل کرده است. اگر می خواهید از مرکز تاریخی شهر اولیندا در برزیل (Historic Center Of Olinda ) بیشتر بدانید در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

مرکز تاریخی شهر اولیندا
مطالب مرتبط:
آنچه باید از تاریخ برزیل بدانیم
راهنمای سفارت برزیل و اخذ ویزای این کشور

شهر اولیندا که در چند کیلومتری شمال شهر «رسیفی» قرار دارد، در سال ۱۵۳۵ توسط پرتغالی ها تاسیس شد. این شهر که در اوایل قرن ۱۷ تبدیل به مرکز ایالت شد، از اولین شهرهای برزیل است که باعث و بانی ساختش اروپایی ها بودند. بعد از اینکه هلندی ها شمال شرقی برزیل را تصرف کردند این شهر را به آتش کشیدند و تعدادی از جذاب ترین بناهایش را از بین بردند. در این زمان از آنجایی که اولیندا موقعیت دفاعی خوبی نداشت شهر «رسیفی» به عنوان مرکز اصلی هلند انتخاب شد.

بعد از اینکه پرتغالی ها دوباره به برزیل برگشتند این شهر را از اول ساختند و شهر دوباره تبدیل به مرکز ایالت شد. امروز مرکز تاریخی شهر اولیندا جایی برای قدم زدن در خیابان های سنگ فرش شده و جایی برای تماشای کلیساها و موزه هاست؛ شهری که ترکیبی از دریای آبی، چشم اندازهای سرسبز و و بناهای تاریخی را در خود جای داده است.

اولیندا کلیساهایی دارد که در آن ها حکاکی های روی چوب و تزئینات زیادی به کار رفته و حتی کلیساهای کوچک هم که تعدادی از آن ها در قرن های ۱۶ و ۱۷ درست شده اند، معماری های جذابی به سبک باروک دارد. یکی از زیباترین کلیساهای این شهر کلیسای Mosteiro  است که در سال ۱۵۸۲ ساخته شده و با محرابی از روکش طلا ثروتمندترین کلیسای شهر است.

شهر اولیندا

تاریخ اولیندا با صنعت نیشکر پیوند خورده و شهر قسمتی از دوران باشکوهش را مدیون ثروتی بوده که این صنعت برایش به ارمغان آورده است. چشم اندازها، نوع شهرسازی و معماری ای که در این شهر وجود دارد، به خوبی ثروت این شهر را منعکس می کنند و نشان می دهند که شهر هنوز هم روزگار خوبی را می گذراند. اینجا جایی است که هارمونی بین بناها، باغ ها، ۲۰ کلیسای باروک و … همه و همه جذابیت چشمگیری را به این شهر تاریخی بخشیده است.

اولیندا در سال های میانی قرن شانزدهم بر روی تپه های مشرف به اقیانوس اطلس در سواحل شمال شرقی برزیل تاسیس شده و از سال های آخر قرن شانزدهم تا به حال به عنوان یکی از مهم ترین مراکز صنعت نیشکر به شمار می رود. این شهر برای مدت دو قرن از فاکتورهای مهم اقتصاد برزیل بوده است و اینجا به عنوان پایتخت سابق بخش اداری پرتغال در ایالت پرنامبوکو تبدیل به نمادی از قند و شکر شده است. این مرکز تاریخی امروز به داشتن تعداد زیادی از ساختمان های باشکوه، باغ های سرسبز و سواحل ماسه ای شناخته می شود. بالا رفتن از تپه ها و قدم زدن بر روی آن ها بهترین راه برای تماشای خانه ها، کلیساها و چشم اندازهای زیبا و همینطور لذت بردن از آب و هوایی ناب است.

شهر استعماری برزیل

در این شهر خیابان های معروفی هست که پر از موزه، گالری های هنری و رستوران می باشد. در یکی از همین خیابان ها، خانه ای به اسم خانه عروسک ها وجود دارد که محل نگهداری عروسک های خیمه شب بازی است. عروسک هایی که هر سال در ماه بهمن برای برگزاری فستیوال معروف شهر از خانه بیرون می آیند و به خیابان ها می ریزند!

اولیندا شهر فیلمنامه های خیال انگیز است. انگار خیابان ها، خانه ها و کلیساها در حال بازگو کردن داستان کشور هستند. اگر بخواهیم شهر را در یک جمله توصیف کنیم: شهری بی نهایت جذاب و آرام با چشم اندازهای تماشایی که گشت و گذار در آن بازگشت به گذشته هاست.

خیابان های جذاب در اولیندا

با اینکه مزارع نیشکر زیادی در این شهر وجود دارد اما اینجا بیشتر به خاطر جاذبه های هنری و فرهنگی اش معروف شده است. اولیندا در دوره استعماری شهری باشکوه بود که این را هنوز هم می شود در کلیساها و ساختمان های قدیمی اش به خوبی دید. این شهر استعماری هنری پر از آثار خلاقانه و خیابان های پیچ در پیج است که با خانه های رنگارنگ، درختان بلند و کلیساهایی با موزائیک های قرمز معنا پیدا کرده است.

اینجا آنقدر جذاب است که می توانیم آن را یکی از جذاب ترین شهرهای استعماری برزیل بنامیم. پس بی جهت نیست که مرکز تاریخی اولیندا از سال ۱۹۸۲ تا به حال در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

مرکز تاریخی شهر اولیندا در برزیل

با اینکه تعدادی از بناهایی که امروز در این شهر می بینید در همان قرن شانزدهم ساخته شده اند، اما بیشتر آن ها بعد از آتش سوزی شکل گرفتند. یادتان باشد که حتما از کلیسای جامع شهر دیدن کنید. کلیسایی که در سال ۱۵۳۷ در بالاترین نقطه شهر ساخته شده و چشم اندازی دارد که نمی توان آن را تحسین نکرد. نزدیک ترین فرودگاه به اینجا فرودگاه Guarapes است که در شهر رسیفی قرار گرفته و از آنجا می توانید سوار تاکسی شده و بعد از ۲۰ دقیقه به اولیندا برسید.

اگر دلتان می خواهد سفری به برزیل داشته باشید، شاید ندانید بهترین زمان برای بازدید از این کشور زیبا چه وقتی از سال است. بهترین زمان برای سفر به برزیل فروردین تا خرداد و مرداد تا مهر است. اگر برای سفرهای کاری به برزیل می روید اوایل دی تا اواسط اسفند زمان مناسبی برای سفر نیست؛ چون در این زمان هوا گرم و مردم در تعطیلات هستند و هتل ها، سواحل و همینطور وسایل حمل و نقل خیلی شلوغ هستند. در ماه تیر مدرسه ها تعطیل می شود و باز هم شهرهای ترویستی شلوغ می شوند.

منبع: riotimesonline.com

جاذبه های گردشگری برتر شهر سالوادور در برزیل
جاذبه های گردشگری برتر شهر سالوادور در برزیل
معرفی هتل نورماندی دیزاین سائوپائولو | ۴ ستاره
معرفی هتل نورماندی دیزاین سائوپائولو | ۴ ستاره
جزایر فرناندو د نورونها را ببینید و میخکوب شوید!
جزایر فرناندو د نورونها را ببینید و میخکوب شوید!
معرفی هتل اکسلسیور سائوپائولو | ۴ ستاره
معرفی هتل اکسلسیور سائوپائولو | ۴ ستاره

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code