بلیط هواپیما

مرگ اسرار آمیز قدیمی ترین درخت، دانشمندان را شوکه کرد!

مرگ درختان باستانی بائوباب

بدون شک باوباب عجیب ترین درخت دنیاست درختی که می تواند تا ۳ هزار سال عمر کند و در تنه ی خالی خود بیش از ۴۰ نفر را جای دهد. زیستگاه این درختان عجیب در جنوب آفریقاست، درختانی که حدود ۱۴۰ متر طول دارند و در تنه های خالی آن ها می توان خانه و کافه ساخت! اما به تازگی داشنمندان با اتفاقی عجیب روبرو شدند که هیچ توضیحی برای آن وجود ندارد: تعدادی از این درختان باستانی با بیش از ۱۰۰۰ سال سن از بین رفته اند آن هم بدون هیچ دلیل خاصی! البته دانشمندان در حال  تحقیق برای کشف دلیل مرگ این درختان دوست داشتنی هستند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره مرگ درختان باستانی بائوباب بیشتر حرف بزنیم.

درختان بائوباب
مطالب مرتبط:
تا جوان هستید این ماجراجویی‌ها را در آفریقا تجربه کنید
آفریقای جنوبی را کشف کنید!

تعدادی از درختان باستانی و قدیمی بائوباب که نماد ساوانای آفریقا اند به دلیل شرایط اسرارآمیزی در حال مرگند. دانشمندان به تازگی متوجه شدند که قدیمی ترین و بزرگ ترین درختان باوباب آفریقا در طول ۱۲ سال گذشته از بین رفته اند و به گفته ی محققان تعدادی از دانشگاه های آفریقای جنوبی، مرگ این درختان در مقیاسی غیر منتظره اتفاق افتاده است.

با اینکه علت مرگ این درختان هنوز مشخص نیست اما احتمال داده می شود که دلیل وقوع این اتفاق، تغییرات آب و هوایی باشد هر چند که هیچ شواهد مستقیمی وجود ندارد. چیزی که ماجرای مرگ این درختان باستانی را پیچیده تر می کند این است که طبق تحقیقاتی که در مجله ی Nature Plants به چاپ رسیده این مرگ به خاطر بیماری یا آفتی خاص اتفاق نیفتاده است. محققان معتقدند که مرگ این درختان حداقل تا حدی به تغییرات قابل توجه آب و هوایی به ویژه در آفریقای جنوبی مربوط است با این حال، برای رد یا تایید این موضوع احتیاج به تحقیقات بیشتر است.

مرگ درختان بائوباب

شوک آور و ناراحت کننده!

محققان از سال ۲۰۰۵ در حال تحقیق بر روی درختان باستانی سراسر آفریقای جنوبی هستند و برای بررسی ساختار و سن آن ها از رادیو کربن استفاده می کنند. آن ها در میان این تحقیقات با واقعه ای عجیبی روبرو شدند! در واقع از بین ۱۳ تا از پیرترین درختان ۸ تای آن ها یا کاملا مرده اند و یا قدیمی ترین بخش های آن ها در حال سقوط اند. البته ماجرا به همین جا ختم نمی شود! از بین ۶ تا از بزرگ ترین درختان، ۵ تا از آن ها هم به همین سرنوشت دچار شده اند. مطمئنا مرگ این درختان هزاران ساله یکی از غم انگیزترین اتفاقات طبیعی است اما ماجرا وقتی غم انگیز تر می شود که بدانید این درختان نمادین حتی می توانند تا ۳ هزار سال عمر کنند. بائوباب ریشه های تنه های زیادی دارند که اغلب با سن های متفاوتند و در برخی مواقع همه ی این ریشه ها ناگهان با هم می میرند. به نظر می آید که این اتفاق به افزایش دما و خشکسالی ربط داشته باشد اما به هر حال دیدن مرگ این درختان شگفت انگیز شوکه آور و ناراحت کننده است.

زیبایی درختان باوباب

درختان مرده در کشورهای زیمباوه، نامبیا، آفریقای جنوبی، زامبیا پیدا شده اند و بین ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سال سن دارند. این کشورها نسبت به متوسط جهانی با سرعت بیشتری در حال گرم شدن هستند و با افزایش دما در دهه های آینده انتظار می رود که میزان بارش باران همچنان کم و کم تر شود. این اتفاق فقط برای درختان باوباب رخ نداده بلکه درختان استوایی جنگل ابر کاستا ریکا هم به خاطر افزایش دما در حال مرگ هستند. از نظر دانشمندان سرعت مرگ درختان به مرز هشدار رسیده و به گفته ی یکی از آن ها فعالیت های انسانی مثل تغییر چشم اندازها و تغییرات آب و هوایی، در مرگ این تعداد بائوباب نقش داشته است.

درختان باستانی بائوباب که به دلیل شکل ظاهری میوه هایش گاهی به نام های دیگر معروف شده تنه ی بدون شاخه و مستحکمی دارند. مقدار زیادی آب در تنه ی این درختان ذخیره می شود تا بتوانند در برابر شرایط محیط زندگی شان مقاومت کنند. این درختان برای حیات وحش هم اهمیت زیادی دارند و پرندگان زیادی آشیانه های خود را بر روی آن ها می سازنند. یکی از درختان زیمباوه آنقدر بزرگ است که ۴۰ نفر می توانند در داخل تنه ی آن پناه بگیرند.

درختان عجیب بائوباب

درختان باستانی بائوباب اولین بار در حدود ۲۵۰۰ سال قبل در ساوانای آفریقا جوانه زدند و تبدیل به نماد این قاره شدند. این درختان با تنه های قطورشان از دیگر درخت ها متمایز هستند و آنقدر بلندند که گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای تماشای آن ها به آفریقا می روند. دانشمندان حالا متوجه شده اند که این درختان به دلیل شرایط نامعلومی در حال مرگ هستند! تعدادی از بزرگ ترین و قدیمی ترین باوباب های آفریقا در طول ۱۰ سال گذشته از بین رفته اند و از آن جایی که درختان هیچ نشانه ای از بیماری نداشتند این مرگ به دلیل آفت اتفاق نیفتاده است.

به هر حال دانشمندان در حال بررسی و تحقیق علت مرگ این درختان نمادین هستند تا با کشف این علت از مرگ دیگر درختان جلوگیری کنند و این درختان ارزشمند را از خطر مرگ نجات دهند.

منبع: newsweek.com

از آبشار ویکتوریا و نحوه‌ی اکتشاف آن بیشتر بدانید
از آبشار ویکتوریا و نحوه‌ی اکتشاف آن بیشتر بدانید
فردا صبح در تانزانیا از خواب بلند شوید!
فردا صبح در تانزانیا از خواب بلند شوید!
قدیمی ترین بیابان دنیا را در این سرزمین ببینید!
قدیمی ترین بیابان دنیا را در این سرزمین ببینید!
از عجیب ترین قبیله آفریقایی یعنی قبیله سورما اتیوپی دیدن کنید!
از عجیب ترین قبیله آفریقایی یعنی قبیله سورما اتیوپی دیدن کنید!