مسئولیت های یک گردشگر

چگونه می توان گردشگر مسئولیت پذیری بود؟

چندی پیش یک خبر در روزنامه منتشر شد که یک توریست در میانمار توسط پلیس بازداشت شده است. دلیل این موضوع نیز قطع کردن بلندگوهای یک مراسم آئینی که توسط کاهنان عالی رتبه محلی انجام می شد، توسط وی اعلام شده است که به اعتقاد این گردشگر، مزاحم خواب وی شده بود. متاسفانه همه ساله با اخبار مشابه روبرو میشویم و بسیاری از گردشگران در گوشه و کنار جهان به دلیل بی احترامی به مذاهب، اعتقادات و آداب رسوم مردم محلی و یا تخریب آثار باستانی؛ تاریخی یا طبیعی توسط پلیس دستگیر می شوند. با الی گشت همراه باشید و در این زمینه پای صحبت های یک گردشگر حرفه ای بنشینید:

مطالب مرتبط:
اخلاق محیط زیستی، آن هم در سفر!
سفر با معنا، تجربه سفری متفاوت
travel to different culture

من همواره به این موضوع فکر می کنم که چگونه می توان در حین گردش به گوشه و کنار جهان، یک گردشگر مسوولیت پذیر بوده و با سایرین به صورت محترمانه ای برخورد کنم؟ احساس می کنم باید برخی تجربیات شخصی ام را در این رابطه با دیگران به اشتراک بگذارم. به ویژه وقتی با اخبار متعددی از بدرفتاری و قانون شکنی گردشگران روبرو می شوم. برای مثال چندی پیش یک گردشگر در ساحل بولدرز (Boulders) در نزدیکی کیپ تاون (آفریقای جنوبی) به دلیل پنهان کردن یک بچه پنگوئن و تلاش برای قاچاق وی دستگیر شد. هدف این گردشگر از عمل فوق نگهداری پنگوئن به عنوان حیوان خانگی بود!

در مورد دیگری گزارش شده است که یک مرد گردشگر در کوبا از پنجره اتوبوس صابون و مداد به بیرون پرتاب کرده و زمانی که مردم به دنبال اتوبوس می دویدند تا وی را متوقف کنند، به آن ها می خندیده است! یک بار هم شاهد بودم یک گردشگر بر سر دست فروشان ساحلی در پوکت تایلند داد می کشید که چرا نوشابه خنک ندارند؟ تنها چند روز بعد سونامی تمام زندگی و دار و ندار و خانواده های دست فروشان را از بین برد و من بسیار متاثر شدم. در یک گزارش دیگر نیز یکی از گردشگران روی مجسمه های باستانی و منحصربه فرد جزیره ایستر نام خود را حک کرده و نوشته است که من اینجا بوده ام! اما سوال اینجاست که ما چگونه می توانیم گردشگرانی مسئولیت پذیر و با اخلاق باشیم؟

توصیه هایی از سوی دوستان با تجربه

من از گروه زیادی از دوستانم که دارای تجربه های سفر هستند، درخواست کردم تا نکاتی را که به نظرشان می رسد با من درمیان بگذارند تا بتوانیم یک تعریف کلی از گردشگر مسوولیت پذیر داشته باشیم. برخی از بهترین نظراتی که دریافت کردم به شرح زیر هستند:

philippines
  • کلیدی ترین نکته برای تبدیل شدن به یک گردشگر مسوولیت پذیر این است که با دیگران احساس همدلی کرده و به این نکته عمل کنیم که «هر چه برای خود می پسندی برای دیگران هم بپسند و با دیگران به گونه ای رفتار کن که دوست داری با تو رفتار شود.» این موضوع ارتباطی با موقعیت جغرافیایی و اینکه در کدام بخش از جهان هستید، نداشته و فراموش نکنید انسان ها با یکدیگر در ارتباط بوده و هر عملی در جهان به خود ما باز خواهد گشت بنابراین بهتر است همواره رفتاری توام با سلامت، احترام و شادی با دیگران داشته باشیم. اگر این دستورالعمل ساده را به کار ببندید، به طور حتم یک تجربه بسیار عالی از سفر خود داشته و به طور عمیق تری با فرهنگ و رسوم منطقه ای که به ان سفر کرده اید؛ آشنا می شوید- راب لوید (Rob Lloyd) برگرفته از “زندگی کسل کننده را متوقف کنید.”
  • اگر هیچ اطلاعاتی درباره منطقه ای که قصد سفر به آن را دارید، نداشته و نمی دانید آن مردم چه فرهنگ و آداب و رسومی دارند، بهتر است پیش از اقدام به سفر کمی در این رابطه تحقیق و مطالعه کنید. جستجو در گوگل یا مشورت گرفتن از افراد محلی یا کسانی که تجربه سفر به مقصد مورد نظر شما را دارند می تواند مفید باشد. فراموش نکنید اگر رفتار محترمانه ای داشته باشید با شما نیز محترمانه رفتار خواهد شد و احترام به فرهنگ های دیگر یک اصل مهم در سفر محسوب می شود. – آنجلیکا شواف (Angelika Schwaff)
  • در این میان اما نقل قول اریک ون ارپ (Erik van Erp) بسیار جالب توجه بود: بسیاری از مردم به هیچ عنوان نسبت به فرهنگ و آداب و رسوم منطقه ای که در آن سفر می کنند، مسوول نبوده و بدون توجه به این موضوع رفتار کرده و برای مثال با لباسی نامناسب در خیابان ها ظاهر می شوند. نوع نگاه و اخم مردم می تواند نخستین هشدار در این زمینه محسوب شود. به خاطر داشته باشید که شما باید خود را با استانداردها و شرایط محلی که به آن سفر می کنید، تطبیق دهید.
  • در طول سفر از مناطق خاص گردشگران خارج شوید، مناطق مجاور محل اقامت خود را بازدید کرده و با افراد محلی معاشرت کنید. در این صورت شما تجربیات بیشتری را داشته و همچنین سفر شما برایتان بسیار ارزان تر خواهد بود. از قدم زدن در خیابان ها نترسید و از وسایل عمومی حمل و نقل استفاده کنید. گزینه دیگر مناسب برای شما هم اجاره دوچرخه و گشت و گذار در شهر محل اقامت شما در طول مسافرت است. همانطور که دوست دارید دیگران با شما رفتار کنند، با آن ها رفتار کرده و گاهی دیگران را به یک نوشیدنی یا شکلات میهمان کنید. متاسفانه بسیاری از گردشگران در سفر به سایر مناطق، رفتاری ناپسند از خود نشان می دهند. شما اینگونه نباشید و به فرهنگ مردم منطقه احترام بگذارید. بردبار باشید و یک موضوع را فراموش نکنید: لبخند زدن! یک لبخند می تواند تفاوت های زیادی در نوع رفتار دیگران با شما داشته باشد. – (Kash Bhattacharya)

 

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد