نمایشِ تنوع فرهنگی جهان در مسابقه عکس سونی + تصاویر

مسابقه عکس سونی | Sony World Photography Awards 2019

چند روز پیش سازمان جهانی عکس برگزیده ای از عکس های مسابقه جهانی عکس سونی ۲۰۱۹ را منتشر کرد. این عکس ها منتخبی از بهترین عکس هایی هستند که در سال ۲۰۱۸ به این سازمان ارائه شده اند. این مسابقه بخش های مختلفی داشت که یکی از جذاب ترین آن ها «بخش فرهنگ» بوده است که به زیبایی هر چه تمام تر تفاوت ها و ویژگی های منحصر به فرد فرهنگی یک منطقه یا کشور را در معرض نمایش قرار می دهد. برندگان نهایی این مسابقه قرار است در ۱۷ آوریل ۲۰۱۹ اعلام شوند. اما در این مطلب می خواهیم به تماشای ۱۳ عکس برگزیده در بخش فرهنگ بپردازیم که تنوع فرهنگی و قومیتی را به زیبایی به تصویر کشیده اند و داستان پشت آن ها را هم از زبان عکاس با هم می شنویم. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

برگزیده عکس

برگزیدگان بخش فرهنگ

مطالب مرتبط:
بهترین مکان ها برای گرفتن عکس اینستاگرامی در تفلیس!
اسرار آمیزترین عکس ها که توضیحی برای آن ها وجود ندارد
این ۱۲ عکس، شما را متقاعد می‌کنند که به استانبول سفر کنید!

توانایی و مهارت عکاس برای انتقال یک حس یا پیام بدون نیاز به زبان یا متن، موضوع اصلی مطرح شده در مسابقه عکس سونی ۲۰۱۹ بوده است. یک عکس می تواند یک داستان جذاب و شنیدنی را روایت کند که شاید با یک متن طولانی هم به این خوبی منتقل نمی شد. در رقابت آزاد عکاسان حرفه ای و آماتور از سرتاسر دنیا، فارغ از جنسیت، سن یا تجربه و سابقه کاری آثارشان را برای رقابت به این مسابقه ارائه داده اند. شرکت کنندگان می توانستند تا سه عکس خود را در ده دسته بندی و بخش مختلف این مسابقه شرکت بدهند.

عکس میانمار

شکارچی عسل

دیکپال تاپا، دانشجوی مطالعات کسب و کار از نپال این تصویر بی نظیر را از یک شکارچی عسل گرفته است که جان خود را تا این حد به خطر انداخته است تا از ارتفاعات کوهستان هیمالیا کندوی عسلی به این حجم و اندازه را شکار کند. دیکپال در مورد این عکس می گوید:

«وقتی حدودا ۹-۱۰ ساله بودم برای اولین بار تصاویری از شکارچیان عسل را دیدم و واقعا باعث شگفتی و حیرت من شد. من برای ثبت این تصویر یک هفته با آن ها زندگی کردم. جانم را در صخره های صعب العبور و ارتفاعات کوهستان به خطر انداختم تا توانستم این عکس بی نظیر را به ثبت برسانم.»

هدف دیکپال انتقال این پیام بوده که سنت دیرینه شکار عسل هنوز از بین نرفته است و پیشرفت های تکنولوژی (خوشبختانه) هنوز به این مناطق رخنه نکرده است.

عکس شکارچی عسل

رودخانه سرخِ  ایمان

عکس بعدی که در مسابقه عکس سونی کاندید شده توسط لیفنگ چن، فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار گرفته شده است. این تصویر قابی شگفت انگیز و بی نظیر از جمعیت راهبان بودایی تبتی است که از تپه ها سرازیر شده اند تا به سمت نیایشگاه و عبادتگاهشان بروند. چن در مورد این عکس بی نظیر می گوید:

«گاهی همه چیز برای ثبت یک عکس عالی مهیاست. تصویری بی نظیر، سوژه هایی فوق العاده و قابی منحصر به فرد! به عبارت دیگر، عکاسی به شما کمک می کند تا این قاب ها را کشف کنید و ببینید.»

عکس رودخانه سرخ ایمان

تابلوی مونالیزا

عکاس بعدی Remus Daescu است که تصویری از بازدیدکنندگان موزه لوور را در حال تماشای تابلوی مونا لیزا نشان می دهد. این تصویر از شاهکار بی نظیر لئوناردو داوینچی نه تنها استقبال عمومی و تلاش برای نزدیک تر شدن به آن را نشان می دهد بلکه قدرت تکنولوژی و حضور بلامنازع تلفن های هوشمند را در جامعه جهانی امروزی به تصویر می کشد.

عکس مسابقه

صدای نور

عکاسی برای یی هان، که با عکس «صدای نور» در مسابقه عکس سونی شرکت کرده است راهی برای روایت داستان هایی خارج از چارچوب زمان و مکان است. این عکس روایتگر داستان بیش از ۱۵ میلیون فرد نابیناست که در چین زندگی می کنند و به طور کلی ۱۸% از جمعیت جهان را تشکیل می دهند.

یی هان در مورد این تصویر این طور می گوید:

«تماشای فیلم برای افراد نابینا رویایی محل و دست نیافتنی است.» با این حال گروهی داوطلب  که همسر عکاس هم بخشی از آن است تصمیم گرفته اند با ارائه توضیحات صوتی در مورد صحنه های فیلم بتوانند پیام و مفهوم فیلم را به این افراد منتقل کنند و به طور غیر مستقیم آن ها را در این امر مشارکت بدهند.

عکس صدای نور
  • جشن نوروز در کردستان/ عکاس: علی محمد کرمی از ایران
نوروز کردستان
  • دقایق روشن/ عکاس: آلخاندرو زانونی از کشور ایتالیا
عکس برگزیده
  • برنده مسابقه نادام | Naadam/ عکاس: تومک کزیوفسکی از کشور لهستان
مسابقه عکاسی سونی
  • تا به حال در یک اپرای چینی بوده اید؟ / عکاس: چی ین چوآن از کشور مالزی
عکس اپرای چینی
  • زندگی سنتی یونانی / عکاس: جورجیوس پاپاپوستولو از کشور یونان
عکس در مسابقه سونی
  • ترسیمِ شادی / عکاس: مینگ کای چان از هنگ کنگ
عکس هنگ کنگ
  • نمایش سایه بازی / عکاس: پان جیان هوآ از کشور چین
عکس برگزیده
  • Vasile Oanea/ عکاس: الکس روبکیوک از کشور رومانی
عکس از رومانی

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت سازمان جهانی عکس مراجعه کنید:

worldphoto.org

دیدنی ترین جاذبه های ایران از نگاه نشنال جئوگرافیک
دیدنی ترین جاذبه های ایران از نگاه نشنال جئوگرافیک
این خانه واقعی، وارونه است!
این خانه واقعی، وارونه است!
صعود خطرناک |‌ عکس روز نشنال جئوگرافیک
صعود خطرناک |‌ عکس روز نشنال جئوگرافیک
تصاویری نفسگیر از زیباترین چشم اندازهای دنیا
تصاویری نفسگیر از زیباترین چشم اندازهای دنیا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code