بلیط هواپیما

تصاویری از معماری خارق العاده مساجد جهان

تصاویری از مساجد خیره کننده جهان

هنر معماری در تمامی عرصه های تاریخی سبب شده است که بناهای تاریخی و بسیار ارزشمندی در سراسر جهان باقی بماند و الهام بخش عده ی بسیاری از بازدیدکنندگان خود باشد. معماری فوق العاده و بی نظیر مسجدها در شهرهای مختلف جهان سبب شده است که بناهای خارق العاده ای برپا باشد و گردشگران زیادی را به سمت خود جذب کند. با توجه به این موضوع ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت ۱۰ مورد از مساجد خیره کننده جهان را نام برده ایم که قطعا از تماشای آن ها حس متفاوتی را تجربه خواهید کرد.

مساجد خیره کننده جهان

مسجد شیخ لطف ‌الله

مطالب مرتبط:
روستاهای شناوری که خیابان هایی پر از قایق دارند! + تصویر
کشف شهر گمشده ۴۰۰۰ ساله در همسایگی ایران+ تصویر
معرفی چشمه های آبگرم پاموکاله؛ قلعه سفید پوش ترکیه + تصویر

مسجدی با معماری خیره کننده! رابرت بایرن در خصوص شهر اصفهان اظهار داشته است که زیبایی آن به اندازه ای بوده که می توانند با شهرهایی مثل آتن و رم در رقابت تنگاتنگی باشد. مسجد شیخ لطف الله بین سال‌های ۱۶۰۲ و ۱۶۱۹ میلادی به فرمان شاه عباس اول و در دوران حکومت او ساخته شد، یک شاهکار معماری و یک فضای چند کارکردی که در آن کاروانسرای سلطنتی، حمام، ضرابخانه سلطنتی و یک بیمارستان نیز وجود دارد.

این مسجد به اندازه ای بی نظیر و خارق العاده است که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

مسجد شیخ لطف ‌الله

مسجد آق سنقر

از دیگر مساجد خیره کننده ای که در جهان وجود دارد، مسجدی است به نام آق سنقر که در قرن چهاردهم ساخته شده و در پایتخت مصر یعنی قاهره واقع می باشد. این مسجد که با کاشی‌های مخصوص به سبک عثمانی ساخته ‌شده است، شامل مقبره‌های بنیان‌گذار آن، شمس‌الدین آق سنقر و فرزندان متعدد وی نیز هست.

مسجد آق سنقر در قاهره

مسجدالحرام

یک مسجد مقدس دیگر که به مسجد الحرام معروف است یکی از بزگرترین مسجدهای جهان است که از مساجد خیره کننده جهان محسوب می شود. مسجد الحرام با مساحد ۸۰۰ مترمربعی خود می‌تواند چهار میلیون نفر را در طی مراسم حج، در خود جای دهد. ایرانیان بسیاری طی به جا آوردن مراسم حج، از این مسجد بازدید کرده و در آن نماز خوانده ‌اند.

مسجدالحرام

مسجدالاقصی

یکی دیگر از مساجد خیره کننده جهان که معماری بسیار جذابی دارد مسجد الاقصی است. این مسجد دیدنی در طول تاریخی که به خود دیده به طور مکرر در زلزله های مختلف دچاری خرابی شده و از نو مجدد نیز ساخته شده است. این مسجد، سومین مکان مقدس در اسلام است. هر جمعه، این مسجد با تعداد زیادی از مسلمانان برای برگزاری نماز جمعه پر می‌شود. در قرآن روایت است که معراج پیامبر از مسجد الحرام به این مسجد بوده است.

مسجدالاقصی

مسجد حسن دوم

یکی از معروف ترین مسجدهای جهان که مسجد حسن دوم نام دارد، از جمله مساجد خیره کننده جهان نام دارد و از سال ۱۹۹۳ در ساحل آتلانتیک در کازابلانکا نیز قرار گرفته است. مناره‌های آن، بلندترین مناره‌های جهان است، که ۲۱۰ متر ارتفاع دارد و در بالای آن لیزری قرار دارد که نوری را به‌سوی مکه می‌تاباند. در داخل این مسجد، دیوارها از مرمر صیقلی ساخته‌شده‌اند و کف شیشه‌ای آن حس راه رفتن بر روی دریا را به بازدید کنندگان منتقل می‌کند.

مسجد حسن دوم

مسجد Ubudiah

مسجد Ubudiah1

مسجد وزیر خان

یکی دیگر از مساجد خیره کننده جهان که در قرن هفدهم در شهر لاهور پاکستان بنا شده یکی از مهمترین بناهای تاریخی این شهر محسوب می شود. مسجد هم در داخل و هم در بیرون، با نقاشی و کاشی کاری‌های زیبا به رنگ‌های آبی، سبز، نارنجی، زرد و بنفش تزیین‌شده است. منطقه‌ای که مسجد در آن واقع شده است نیز یکی از شگفت‌انگیزترین نقاط در لاهور است.

مسجد وزیر خان

مسجد آبی

مسجد امپراتوری سلطان احمد اول در بین سال های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ ساخته شده است. این مسجد معروف را معماری مشهور به نام محمد صدفکار ساخته است.  این مسجد زیبا، مشرف به قسمت جنوبی میدان اسب دوانی در مرکز شهر استانبول قدیم و کاخ بیزانس است.

مسجد آبی

مسجد جامع کوردوبا

در جنوب کشور اسپانیا یکی دیگر از مساجد خیره کننده جهان قرار گرفته که از بهترین نمونه های معماری مغربی محسوب می شود. گرچه این بنای با عظمت تاریخی در گذشته یک کلیسای کاتولیک بوده اما زمانی که جهان اسلام در قرن هشتم به این کشور رفت این بنا هم تبدیل به یکی از ۳۰۰ مسجد اروپایی شد.

مسجد جامع کوردوبا

مسجد شیخ زائد

این مسجد در شهر ابوظبی قرار دارد و معماری چشمگیر آن و همچنین استفاده از المان های جذاب مختلف در آن باعث شده تا نامش در دنیا پر آوازه شود. لوستر این مسجد یکی از بزرگ ترین لوسترهای دنیاست  و همچنین فرشی که در آن قرار دارد هم از نفیس ترین و بزرگ ترین ها با وسعت بیشتر از ۷ هزار متر مربع است. همه ی این ها در کنار ساختار چشم نوار و معماری پر شکوه این مسجد آن را به اصلی ترین جاذبه گردشگری ابوظبی تبدیل کرده است.

مسجد شیخ زائد
۱۰ روستای شگفت انگیز در کانادا!
۱۰ روستای شگفت انگیز در کانادا!
با هم سری بزنیم به جالب ترین جشن های دنیا!
با هم سری بزنیم به جالب ترین جشن های دنیا!
آشنایی با نیس، یکی از جذاب ترین شهرهای فرانسه
آشنایی با نیس، یکی از جذاب ترین شهرهای فرانسه
۱۰ حقیقت جالب در مورد مادرید، پایتخت افسانه ای اسپانیا!
۱۰ حقیقت جالب در مورد مادرید، پایتخت افسانه ای اسپانیا!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code