مسجد دیدنی سامرا در عراق+ تصویر

مسجد سامرا | Samarra

عراق کشور که گردشگری مذهبی آن رونق زیادی دارد و بیشتر به واسطه ی آن شناخته می شود و در واقع دیدنی های زیادی دارد. عراق کشوری مملو از زیبایی های طبیعی و جاذبه های تاریخی و مذهبی است، کشوری که باستان شناسان از آن به عنوان مهد تمدن هم یاد می کنند و اشاره به تاریخ و علمی دارد که در دوران باستانی مردم در این کشور داشته اند. اگر قصد سفر به عراق را دارید، پیشنهاد می کنیم حتما از مسجد سامرا هم دیدن کنید، جایی که در کنار اهمیت مذهبی ای که دارد معماری بسیار زیبا و متفاوتی هم برای آن در نظر گرفته شده است. با الی گشت همراه شوید.

مسجد سامرا
مطالب مرتبط:
راهنمای سفارت عراق و اخذ ویزای این کشور
معرفی هتل ۵ ستاره دیوان در اربیل عراق

مسجد بزرگ سامرا در شهر مهم سامرا در کشور عراق و در ۲۰ کیلومتری شمال بغداد و در کناره های رود تیگریس قرار دارد. این مسجد در قرن نهم و به سفارش خلیفه ال متوکلی ساخته شده است، آن ها به خاطر جنگ و ستیزه ای که بین بغدادی ها وجود داشت از آن جا به سامرا سفر کردند و حدود ۵۶ سال در آنجا ماندند. در همان دوران بود که او این مسجد را ساخت که در زمان خودش بزرگ ترین مسجد جهان اسلام بود.

مسجد سامرا در مساحتی به وسعت ۱۷ هکتار گسترده شده است و ساختمان خود مسجد ۳۸۰۰۰ متر مربع است، حتی تا ۴۰۰ سال بعد از ساخته شدنش هم هنوز بزرگ ترین مسجد محسوب می شد تا این که در سال ۱۲۷۸ به دست نیروهای مغول و فرمانروایشان هولاگو خان تخریب شد. شدت این تخریب به اندازه ای بود که تقریبا تمام قسمت های آن را تحت تاثیر قرار دارد و فقط دیوارهای بیرونی و مناره ی بلند آن که ۵۲ متر طول داشت، از این مسجد باشکوه بر جا ماند.

مسجد سامرا در عراق

مسجد سامرا طرحی مستطیلی شکل دارد، نمای آن با آجرهای پخته شده به طول ۱۰ متر و ضخامت ۲٫۶۵ متر تزیین شده است. مسجد ۱۶ ورودی دارد که برای وارد شدن به آن باید از یکی از این ۱۶ ورودی وارد شد، در بالای هر ورودی چندین پنجره وجود دارد. مسجد ۱۷ راهرو دارد و در روی دیوارهای آن موزاییک های آبی تیره ی شیشه ای به چشم می خورد. حیاط مسجد از همه سمت به وسیله ی طاق هایی احاطه شده است، یکی از جذاب ترین مواردی که در مورد آن هست این است که همه ی قسمت های آن رو به مکه قرار دارند.

از مرکز مسجد سامرا تا بخش شمالی آن که ۲۷ متر است می توان برج مالویا را که به صورت یک مخروط پیچ و تاب خورده است را دید. این مخروط ۵۲ متر طول و ۳۳ متر عرض و پهنا دارد و در قسمت بالایی برج یک سالن گرد وجود دارد. اگر بخواهید از این قسمت های دوار مخروطی شکل بالا بروید و به بالای آن برسید کاملا امکان آن وجود دارد، در واقع، گفته شده که خود ال متوکل در آن دوران همیشه به بالای آن می رفته است چرا که از آن بالا می توانسته چشم انداز کاملی به همه جا داشته باشد.

متاسفانه مناره ی مسجد در سال ۲۰۰۵ به خاطر بمب گذاری کاملا تخریب شد. از آن جایی که مسجد سامرا بارها و بارها مورد حملات مختلف بوده است امکان فرو ریزش آن وجود دارد و به نظر می رسد که باید در مورد مرمت آن فکری شود. پله های بیرونی آن کاملا بی ثبات هستند، در بخش هایی تعدادی از پله ها ریزش کرده است و متاسفانه روی دیواره ی مناره نوشته های یادگاری از بازدید کننده ها دیده می شود. وضعیت حفاظت از این مسجد با ارزش مناسب نیست و در سال ۲۰۱۷ در روز ۲۷ مارچ یکی از گردشگران از بالای مناره به پایین افتاده و کشته شد.

درباره مسجد سامرا در عراق

موردی که خیلی این مسجد را معروف کرده است فرم پیچشی مناره ی آن است که شبیه به هیچ مناره ی دیگری در جهان نیست. مسجد سامرا هم اهمیت مذهبی و هم اهمیت تاریخی دارد و یکی از چندین جاذبه ی تاریخی در شهر سامرا است که در سال ۲۰۰۷ هم در فهرست میراث های جهانی یونسکو به ثبت رسید. مطمئنا جذاب ترین بخش این مسجد از نظر معماری، مناره ی آن است، مناره ی بلندی که شکلی پیچشی شکل دارد و بازدید کننده ها می توانند مواقع سفر به سامرا و بازدید از این مسجد از مناره بالا بروند و یا این که به شیوه های قدیمی با پرداخت مقدار کمی پول به بالای منطقه بروند، در آن جا می توانند چشم انداز خوب هم از بیابان و هم از رودخانه تیگریس داشته باشند.

یکی از وبسایت هایی که در مورد این مسجد و روش های محافظت از آن نوشته است می گوید: مسجد سامرا در طول سال ها از آسیب های زیادی رنج برده است. در سال ۲۰۰۳ که آمریکا به عراق حمله کرد، منطقه ای که این مسجد در آن قرار دارد یکی از منطقه های نظامی بوده است، در سال ۲۰۰۵ در حمله ای که به عراق شد بخشی از مناره آسیب دید و بسیاری از المان های معماری و تاریخی آن که متعلق به ۱۲۰۰ سال قبل بودند از بین رفتند.

عکس مسجد سامرا
مسجد سامرا عراق

محمود خلف که شهردار سامرا بوده است در این باره می گوید: جدای از همه ی این موارد، بعضی از آسیب ها و صدماتی که به این بنا وارد شده است به خاطر شرایط بد آب و هوایی و شرجی بودن هوا بوده است. در سال ۲۰۱۷ یونسکو و مقامات عراقی موافقت نامه ای را امضا کردند که برای حمایت و نگهداری از این بنای تاریخی بوده است.

کمی بیشتر از سامرا بدانید

سامرا شهری مذهبی در کشور عراق و از شهرهای مهم زیارتی در این کشور است. این شهر در ۱۲۵ کیلومتری شمال بغداد و در بخش شرقی رود دجله قرار دارد و گردشگرانی که به قصد زیارت عازم عراق می شوند معمولا سامرا هم از آن دست شهرهایی است که از آن دیدن می کنند.

منبع: amusingplanet.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code