بلیط هواپیما

مشهورترین آسیاب های بادی قدیمی در جهان

آسیاب های بادی قدیمی

نیروی باد از زمانی مورد استفاده قرار گرفته است که انسان از بادبان برای کشتی های خود استفاده کرده است. مرحله بعدی برای استفاده از نیروی باد برای تامین قدرت مکانیکی بود. در قرن یکم میلادی یک مهندس یونانی به نام هارون الکساندریا یک چرخ بادی را اختراع کرد تا بتواند انرژی یک ارگان را تامین نماید. اولین آسیاب های بادی قدیمی در قرن نهم میلادی در ایران ساخته شده و برای خرد کردن ذرت و همچنین پمپ کردن آب مورد استفاده قرار می گرفته است. نخستین آسیاب های بادی قدیمی در اروپا به قرن دوازدهم میلادی باز می گردد. در حالی که ممکن است صلیبیون در قرن دوازدهم از آسیاب های بادی عمودی محور در خاورمیانه الهام گرفته باشند اما این بدان معنی نیست که آسیاب های بادی اروپایی طرح مشابهی با آن ها داشته اند و از طرفی تفاوت هایی را شامل می شدند. همه آسیاب های بادی قدیمی در اروپای قرون وسطی روی محور افقی چرخانده می شود. دو قرن بعد مناطقی از رودخانه راین توسط آسیاب های بادی معروف هلندی اشغال شدند. با الی گشت همراه شوید تا مشهورترین آسیاب های بادی قدیمی در جهان را بشناسیم.

آسیاب های بادی قدیمی

آسیاب های بادی رودس | Rhodes Windmills

مطالب مرتبط:
آشنایی با تاریخ هلند، سرزمین آسیاب‌های بادی و گل های لاله
روحیات مردم هلند، سرزمین گل ها و آسیاب های بادی
کاخ دولما باغچه در استانبول، محل اقامت پادشاهان عثمانی

بندر ماندراکی (Mandraki) به عنوان یک بندرگاه نظامی در رودوس باستان بوده است. این شهر همچنین به عنوان محل مجسمه غول پیکر رودوس که یکی از عجایب هفتگانه در جهان می باشد شناخته شده است. امروزه بندر ماندراکی دارای خطوطی از کافه های ساحلی و قایق های بادی و همچنین قایق های ماهیگی در کنار آن ها می باشد. موج شکن بلندی که در این بندر یونانی قرار گرفته است سه عدد از آسیاب های بادی قدیمی و قرون وسطایی را در خود جای داده و نقش آن ها خرد کردن دانه های تخلیه شده از کشتی های تجاری در این بندر بوده است.

آسیاب بادی رودس

آسیاب های بادی اولاند | Oland Windmills

اولاند به عنوان دومین جزیره بزرگ سوئد شناخته شده و به ندرت حاوی ساکنین می باشد و بیشتر نواحی ان را زمین ها و جنگل ها پوشانده است. آسیاب های بادی قدیمی و چوبی اولاند به تعداد ۴۰۰ عدد در سراسر جزیره پراکنده شده و تبدیل به نمایدی برای این مکان گردیده است. اکثر این آسیاب های بادی قدیمی برای خدمت رسانی به نیاز مزارع شخصی افراد ساخته شده اند. اغلب این ساختارها در حال حاضر در لیست آثار تاریخی قرار گرفته و از آن ها حفاظت می شود.

آسیب بادی اولاند

زانس اسچنس | Zaanse Schans

زانس اسچنس یک منطقه حفاظت شده از نظر محیط زیست و همچنین به عنوان یک موزه می باشد که در ساحل رودخانه زان (Zaan) در شمال زاندام (Zaandam) در کشور هلند واقع شده است. این ساختارها معماری های سنتی این منطقه در قرن هفدهم و هجدهم میلادی را نشان می دهد که شامل خانه های چوبی سنتی سیاه و سبز است. چندین کارگاه آسیاب های بادی قدیمی و همچنین کارگاه های صنایع دستی برای بازدیدکنندگان باز می باشد. آسیاب های بادی قدیمی طیف گسترده ای از وظایف صنعتی را بر عهده داشتند مانند اره کردن چوب ها، خرد کردن دانه ها و همچنین تولید موادی مانند روغن دانه.

آسیاب بادی زانس اسچنس

آسیاب های بادی لامانچا | Windmills of La Mancha

کاستیلا لامانچا دشت های خشک و مرطوب مرکزی در اسپانیا می باشد. اینجا سرزمین قلعه های قرون وسطایی و آسیاب های بادی قدیمی است که در دون کیشوت جاودانه شده است. رمان دون کیشوت به عنوان اولین رمان مدرن شناخته شده در دو جلد در سال های ۱۶۰۵ و ۱۶۱۵ منتشر گردید. این کتاب به بسیاری از زبان ها ترجمه شده است و بسیاری ادعا می کنند که تنها کتابی است که به بیشترین زبان های مختلف ترجمه شده است. بهترین نمونه از غول هایی که قهرمان سروانتس به نبرد با آن ها می پردازد را می توان در کونسوگرا (Consuegra) مشاهده کرد. این مکان جایی است که تعدادی از آسیاب های قدیمی بر روی لبه تپه ای در خارج از شهر قرار گرفته اند.

آسیاب بادی لامانچا

آسیاب های مایکونوس | Mykonos Windmills

آسیاب های بادی مایکونوس یکی از قابل توجه ترین نشانه های تمام جزیره یونان می باشد. گروه آسیاب های بادی قدیمی در شهر مایکونوس که ۵ عدد می باشند اولین چیزی است که می توانید مشاهده کنید. زمانی که شما با کشتی به این بندر نزدیک می شود این آسیاب های بادی بر روی یک تپه و مشرف به منطقه قرار گرفته اند. در مجموع در مایکونوس ۱۶ آسیاب بادی قدیمی وجود دارد. اکثر این ساختارها در قرن شانزدهم میلادی و توسط ونیزی ها ساخته شده و برای آرد کردن دانه های گندم مورد استفاده قرار می گرفته است. با ظهور مدرنیته استفاده از این آسیاب های بادی قدیمی به تدریج کاهش یافته و در نهایت در اواسط قرن بیستم فعالیت آن ها متوقف شده است.

آسیاب بادی مایکونوس

کیندردیج | Kinderdijk

بیش از هزار عدد از آسیاب های بادی قدیمی هنوز نیز در هلند وجود دارند. بیشترین تعداد آسیاب های بادی که در یک منطقه قرار گرفته اند را می توان در نزدیکی روستای کیندردیج یافت. برای تخلیه آب اضافی از زمین هایی که پایین تر از سطح دریا قرار گرفته اند ۱۹ آسیاب بادی در حدود سال های ۱۷۴۰ در این منطقه ساخته شده اند. این آسیاب های بادی قدیمی به خوبی حفظ شده و هنوز نیز می توانند مورد استفاده قرار بگیرند هرچند که پمپ های مکانیکی بسیاری در این منطقه قرار گرفته اند. لازم به ذکر است که کیندردیج یکی از جاذبه های توریستی برتر در هلند می باشد.

کیندردیج

ساختارهای آسیب های بادی قدیمی نوعی قدمت و تلاش های بشر برای تهیه مواد مورد نیاز خود را نشان می دهد که به وسیله نسبتا ساده ترین وسایل موجود در زمان توانسته بود از آن ها استفاده نماید.

منبع: www.touropia.com

۶ جاذبه معروف بولونیا در ایتالیا+ تصویر
۶ جاذبه معروف بولونیا در ایتالیا+ تصویر
مهمترین جزایر شگفت انگیز بکر و اکوسیستمی در جهان
مهمترین جزایر شگفت انگیز بکر و اکوسیستمی در جهان
این جاذبه های کوبا را حتما باید ببینید
این جاذبه های کوبا را حتما باید ببینید
نمک زاری به رنگ صورتی – عکس روز نشنال جئوگرافیک
نمک زاری به رنگ صورتی – عکس روز نشنال جئوگرافیک