alexaa

با چاپستیک مثل چینی‌ها غذایتان را نوش جان کنید

غذا خوردن با چاپستیک

چاپستیک چیست؟

ابزار رایج برای غذا خوردن در کشورهای شرق آسیا دو میله‌ی باریک و بلند است که در زبان انگلیسی به آن چاپستیک می‌گویند. همان دو چوبی که در کارتون‌های زمان کودکی‌مان در دست شخصیت‌های ژاپنی و چینی می‌دیدیم، هنوز در دنیای واقعی شرق آسیا بر سر میزهای غذا هستند. در کشورهایی مثل چین، تایلند، ژاپن، کره، تایوان و… مردم به جای استفاده از قاشق و چنگال از روش سنتی چاپستیک غذایشان را میل می‌کنند. در سفر به این کشورها تعجب می‌کنید چگونه و با چه مهارتی آنها غذا را با این دو میله می‌خورند. از این میله‌ها برای برداشتن غذا اعم از نودل، برنج، گوشت و …از کاسه‌های کوچک استفاده می‌شود. با الی گشت همراه باشید تا با این چوب‌های بامزه غذا بیشتر آشنایتان کنیم.

مطالب مرتبط:
نکات مفید در مورد صرف صرف غذا در پکن
شکم‌گردی خوشمزه در تایلند
صرف غذا به روش چینی‌ها

برای بار اولی که این میله‌ها را دستتان بگیرید انتظار نداشته باشید بتوانید حتی کوچکترین غذایی را هم با آنها بردارید. در کشور چین از چیزی حدود ۳ هزار سال پیش مردم غذایشان را با این میله‌ها می‌خوردند. این میله‌ها از جنس چوب، سنگ و یا فلز ساخته می‌شوند و برخی از آنها رویشان طرح‌های جالبی دارند. برای نگه داشتن این چوب‌ها در دست روش‌های مختلفی وجود دارد اما با طی کردن مراحل زیر و تمرین می‌توانید با آنها غذایتان را میل کنید. البته صرف غذا برای شما که تازه کار هستید بسیار سخت خواهد بود، اما به محض اینکه یاد گرفتید با لذت بیشتری غذایتان را میل می‌کنید. به دستان افرادی بومی که با چاپستیک غذا می‌خورند به خوبی دقت کنید و از آنها بخواهید کمی راهنماییتان کنند.

  • هر دو میله را دست‌تان بگیرید، اولی را بین انگشت شست قرار دهید.
  • میله‌ی دوم را مانند یک خودکار در دست‌تان بگیرید در حالی که انگشت شست را ثابت نگه داشته‌اید.
  • انگست وسط را بین میله‌ها بگذارید تا بتوانید آنها را باز کنید و غذا را بردارید.
  • از انگشت کوچک برای بستن میله‌ها و نگه داشتن غذا استفاده کنید.
  • توجه داشته باشید میله ها باید در یک سطح به صورت موازی قرار بگیرند.
غذا خوردن بتا چوب‌های چینی

نکته‌ی جالبی که در مورد استفاده از این چوب‌ها در مردم کشورهای شرقی آسیا این است که آنها معتقدند همین صرف غذا با چوب به لاغری و کاهش وزن آنها کمک کرده است؛ چراکه صرف غذا همراه با این چوب‌ها با حجم و سرعت کمتری صورت می‌گیرد. از آنجائیکه فرهنگ غذا خوردن با این چوب‌ها قرن‌هاست که در کشورهای شرقی آسیا مرسوم است، حالا آنها به نمادی برای برخی کشورها میدل شده‌اند. شما می‌توانید در سفر به کشوری مثل چین آنها را با قیمت مناسب خریداری کنید و به عنوان سوغاتی با خود بیاورید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد