معرفی کامل کلیسای کازان در مسکو + تصویر

 کلیسای کازان مسکو در روسیه

همه مسکو را به کلیساها و موزه های جذابش می شناسند کلیساهایی که با سبک خاص معماریشان نمایی جذاب و تماشایی به شهر داده اند. یکی از کلیساهای معروف این شهر کلیسای کازان است که محال است به مسکو بروید اما آن را نبینید. می خواهیم درباره کلیسای کازان (Kazan) در مسکو حرف بزنیم، الی گشت را همراهی کنید.

کلیسای کازان
مطالب مرتبط:
میراث با ارزش لئو تولستوی در مسکو را ببینید!
در مسکو از کجا سوغاتی بخریم؟

در سفر به مسکو یکی از اولین جاهایی که در گشت و گذار شهری به آنجا می روید میدان سرخ است، میدان مرکزی شهر که خیابان ها و جاذبه های مهمی در اطرافش هست. در ضلع شمال شرقی این میدان، کلیسای کوچک اما جذاب کازان خودنمایی می کند کلیسایی که در قرن ۱۷ به یاد دفاع در مقابل مهاجمان لهستان تاسیس شد.

کلیسای مسکو

 

اگر بدانید کلیسای کازان چه گذشته ی پر پیچی و خمی را پشت سر گذاشته است بازدید از ان برایتان جذاب تر می شود. درست شدن این کلیسا به سال ۱۶۱۲ برمی گردد زمانی که مسکو بالاخره موفق شد ارتش لهستان و لیتوانی را از شهر بیرون کند،  شاهزاده دمیتری پوژارسکی که این موفقیت را مدیون کمک های غیبی بانوی مقدس کازان می دانست با هزینه شخصی کلیسای چوبی کازان را در میدان سرخ بنا کرد. حدود ۷ سال گذشت تا اینکه در اتفاقی این کلیسای کوچک در آتش سوزی از بین رفت. تزار میخائیل یکم دستور داد که به جای آن یک کلیسای آجری ساخته شود. این کلیسا که یک گنبد، یک تالار بزرگ و یک برج زنگ کوچک داشت در سال ۱۶۳۶ ساخته شد. کلیسای جامع کازان یکی از مهمترین کلیساهای مسکو بود و هر سال در سالگرد آزادی مسکو از دست ارتش لهستان و لیتوانی مراسم رژه رسمی در آن برگزار می شد و تزار هم در حالی که صلیب مخصوص در دستش بود در این مراسم شرکت می کرد. در اواخر قرن ۱۷ این کلیسا بزرگ و بزرگ تر و برج زنگ بزرگی برایش ساخته شد. در سال های بعدی هم نوسازی های دیگری رویش انجام شد به طوری که دیگر چیزی از کلیسای اولیه نمانده بود. در سال های ۱۹۲۵ تا ۱۹۳۳ بود که معمار بارانوسکی با نوسازی هایی کلیسا را شبیه روزهای اولیه اش کرد.

کازان

اما عمر کلیسای نوسازی شده چندان طولانی نبود چون سه سال بعد در سال ۱۹۳۶ شوروی تصمیم گرفت میدان سرخ را برای انجام رژه های نظامی آماده کند، در همین زمان بود که استالین دستور داد که هر چه کلیسا در میدان سرخ وجود دارد باید از بین برود! با وجود مخالفت های بارانوسکی این کلیسا خراب شد اما بعد از سقوط شوروی کلیسای کازان اولین کلیسایی بود که به طور کامل دوباره ساخته شد و در ساخت آن از اندازه ها و عکس های کلیسای اولیه استفاده شد تا کلیسا شبیه کلیسای اولیه شود. در سال ۱۹۸۹ یکی از شاگردان سابق معمار بارانوسکی کار دوباره ساختن این کلیسا را به عهده گرفت. در ۴ نوامبر ۱۹۹۰ اولین سنگ بنای این کلیسا گذاشته شد و ۳ سال بعد کلیسای کازان با همان شکوه قبلی اش به میدان سرخ برگشت.

منبع: en.wikipedia.org

سنت هیلاریون، قلعه ای افسانه ای در قبرس
سنت هیلاریون، قلعه ای افسانه ای در قبرس
مسجد کبود تبریز، شاهکاری از هنر و معماری
مسجد کبود تبریز، شاهکاری از هنر و معماری
امپراطوری مردگان پاریس
امپراطوری مردگان پاریس
کلیسای سیستین در واتیکان، موزه نقاشی های میکل آنژ
کلیسای سیستین در واتیکان، موزه نقاشی های میکل آنژ

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code