معروفترین کاروانسراهای ایران

کاروانسراهای معروف ایران

کاروانسراها از آثار تاریخی دیدنی و مهم ایران هستند که روزگاری محل استراحت و نفس تازه کردن کاروان هایی بودند از پس از ساعت ها پیاده روی به این محل پناه می بردند، اسب هایشان را در اسطبل های کاروانسرا جا می دادند و خود هم آب و غذایی خورده و مدتی را آسوده خاطر می گذرانند. در راه های پررفت و آمد ایران پر است از این کاروانسراهایی که هر کدام به دست حکمرانانی در گوشه و کنار ساخته شدند و بعضی از آن ها هم امروز به هتل هایی سنتی تبدیل شده اند که اگر راهی کویر شوید می توانید با اقامت چند روزه در آن ها آرامش کویر را با تمام وجود حس کنید. می خواهیم تعدادی ار معروف ترین کاروانسراهای ایران را به شما معرفی کنیم الی گشت را همراهی کنید.

کاروانسرا

کاروانسرای قصر بهرام

مطالب مرتبط:
کاروانسرای های معروف یزد + تصویر
کاروانسرای قصر بهرام در کجا قرار دارد؟

کاروانسرای قصربهرام در ۱۵۴ کیلومتری جنوب تهران، در جنوب گرمسار قرار دارد و در دوره ساسانی ساخته شده است. شاه عباس صفوی این کاروانسرا را بازسازی کرد و نمایی زیبا به آن بخشید بطوری که با دیدن همچین بنای زیبایی در دل کویر جذابیت های کویر در نظرتان دوچندان می شود. وقتی از بیرون به این ساختمان نگاه می کنید بنایی مربع شکل می بینید که نمای آن با سنگ های بزرگ آهکی سفید پوشیده شده است. دو دروازه شمالی و جنوبی امکان ورود و خروج به کاروانسرا را فراهم و چهار برج بلند و نیم دایره ظاهرش را باشکوه تر می کند. به داخل کاروانسرا که بروید حیاطی ۸ ضلعی و بزرگ را می بینید که ۲۴ اتاق آن را احاطه کرده است. حوض چهارگوش به عمق ۲ متر در وسط این حیاط ظاهر سنتی آن را تکمیل کرده است.

کاروانسرای قصر بهرام

کاروانسرای زین الدین

در زمان صوفیان که ساخت کاروانسرا در ایران متداول شده بود کاروانسرای زین الدین در شهر یزد ساخته شد. این کاروانسرا که تنها کاروانسرای مدور به جا مانده از صفویان است در ۶۰ کیلومتری یزد به سمت کرمان در ۵۰۰ متری جاده قرار دارد و امروز با جایزه بهترین مرمت ابنیه تاریخی از مهمانان کویری پذیرایی می کند. این کاروانسرا که شاهکار معماری صفوی است به دستور زین الدین حکمران کرمان در قرن ۱۰ قمری ساخته شده.

کاروانسرای زین الدین

کاروانسرای تی تی

تی تی عمه یکی از شاهان صفوی تصمیم می گیرد کاروانسرای زیبایی را به نام خود در شهرستان سیاهکل بسازد. در ۱۰ کیلومتری جاده سیاهکل به دیلمان در دامنه تپه ای بلند و سرسبز که در گذشته در مسیر کاروانیان لاهیجان به دیلمان و طالقان بوده بنای سنگی و آجری تی تی را می بینید که یک حیاط مرکزی، گذرگاه هشتی و دو ایوان کوتاه دارد و در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کاروانسرای تی تی

کاروانسرای خانات

کاروانسرای خانات در درون شهر تهران قرار دارد و قدمتش به بیش از یک قرن قبل برمی گردد. این کاوانسرا در کوچه ای در خیابان های شلوغ اطراف مولوی قرار دارد و با وارد شدن به آن حیاطی بزرگ با حجره هایی در اطراف شما را به صدها سال قبل می برد. این کاروانسرای آجری در زمان قاجار ساخته شده و مهمانان و بازرگانان در آن استراحت می کردند.

کاروانسرای خانات

کاروانسرای رباط شرف

در ۴۵ کیلومتری شهر سرخس کاروانسرایی تاریخی که قدمتش به سال ۵۴۹ قمری برمی گردد با نمای گچ و آجر، یکی از شاهکارهای معماری ایران را به نمایش گذاشته است. از دور که به این کاروانسرا نگاه کنید انگار در جلوی شما قلعه بزرگ قرار گرفته اما با رفتن به داخل آن کاخی باشکوه در نظرتان جلوه گر می شود. معماری اسلامی و رعایت دقیق همه اصول معماری ایرانی در ساخت این کاروانسرا از آن عمارتی قصرگونه ساخته است.

کاروانسرای رباط شرف

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code