بلیط هواپیما

آشنایی با ۸ پل معروف و نمادین جهان

معروف ترین پل های دنیا!

تقریبا از زمانی که تمدن های بشری به وجود آمده اند پل هم وجود داشته و باعث ارتباط بین مناطق مختلف می شده است. امروزه در بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا، پل های زیبا و باشکوهی وجود دارند که علاوه بر جنبه ارتباطی، از نظر زیبایی و شهرت و معماری هم حائز اهمیت هستند. حتی بعضی از این پل ها آن قدر مشهور شده اند که به سمبل و نماد یک شهر تبدیل شده اند. بسیاری از این پل ها را بارها در تصاویر یا از نزدیک دیده ایم و با آن ها آشنا هستیم و برخی از آن ها به نماد اصلی و مشهور یک شهر و کشور تبدیل شده اند. در این مطلب قصد داریم ۸ مورد از معروف ترین پل های دنیا را به شما معرفی کنیم و شما را با آن ها آشنا کنیم. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

سی و سه پل

۱- لندن، تاور بریج | Tower Bridge

مطالب مرتبط:
اطلاعاتی عجیب از پل های فراموش شده در جهان
پل نانجینگ، مرگبارترین جاذبه ی چین
سی و سه پل، نمادی تاریخی و ارزشمند در اصفهان

پل برج لندن که با تلفظ انگلیسی اش تاور بریج بیشتر شهرت دارد پل مشهور و نمادین شهر لندن است.. این پل روی رودخانه تایمز ساخته شده و با معماری باشکوه و زیبایش یکی از معروف ترین پل های دنیا است. تاور بریج در سال ۱۸۹۴ تکمیل شده و به خاطر برج لندن که در نزدیکی اش قرار داشته به نام تاور بریج یا پل برج شهرت پیدا کرده است. این پل نمادین در دو طبقه ساخته شده که طبقه پایین برای تردد ماشین ها و طبقه بالایی برای عبور رهگذران در نظر گرفته شده است.

بیش از ۴۳۲ کارگر در ساخت این پل مشارکت داشته اند و بیش از ۷۰۰۰۰ تن بتن به عنوان پایه ها و نگهدارنده های برج در بستر رودخانه ریخته شده است. تاور بریج ۲۴۴ متر طول دارد و هریک از برج ها هم ۶۵ متر ارتفاع دارند و در دو طرف پل قرار گرفته اند.

تاور بریج لندن

۲- سن فرانسیسکو، پل گلدن گیت | Golden Gate Bridge

یکی دیگر از معروف ترین پل های دنیا در شهر سن فرانسیسکو ایالت کالیفرنیا قرار گرفته است و گلدن گیت نام دارد. این پل از سال ۱۹۳۷ تاکنون فعال بوده و یکی از جاذبه های گردشگری و توریستی مشهور و نماد و سمبل این شهر به حساب می آید. جالب است بدانید که این پل به رنگ قرمز-نارنجی روشنی نقاشی شده تا در میان مه به خوبی قابل مشاهده باشد. این پل با معماری بی نظیرش یکی از جاذبه های کالیفرنیا محسوب می شود و سبک معماری و مهندسی پیشرفته آن با توجه به زمان ساختش (هشتاد سال پیش) بی نظیر و شگفت انگیز است. طول این پل در مجموع ۲٫۷۳ کیلومتر است و وزن کلی آن هم قریب به ۸۰۴۶۷۲ تن است.

پل گلدن گیت

۳- سیدنی، پل بندرگاه سیدنی |  Sydney Harbour Bridge

پل بندرگاه سیدنی که به نام پل هاربر هم شهرت دارد یکی دیگر از معروف ترین پل های دنیا است. این پل برای مرتبط کردن ساحل شمالی با منطقه مرکزی شهر ساخته شده و در شهر سیدنی استرالیا قرار گرفته است. پل هاربر در سال ۱۹۳۲ افتتاح شده و بزرگ ترین پل قوسی فولادی در دنیا به حساب می آید. جالب است بدانید که با توجه به دمای هوا، این پل تا ۱۸ سانتی متر هم منبسط و منقبض می شود. این پل که یکی از معروف ترین پل های جهان است علاوه بر مسیر تردد اتومبیل ها، یک ریل راه آهن، مسیر دوچرخه سواری و مسیری هم برای تردد عابران پیاده دارد. پل هاربر به دلیل ظاهر عجیب و غریبش به «جالباسی» هم شهرت پیدا کرده است! این پل به نماد و سمبل شهر سیدنی تبدیل شده و در بسیاری از عکس ها و تصاویر این شهر دیده می شود. پل هاربر در سال ۱۹۳۲ و پس از ۸ سال سرانجام تکمیل و به روی عموم مردم بازگشایی شد.

پل هاربر سیدنی

۴- نیویورک، پل بروکلین | Brooklyn Bridge

پل بروکلین هم یکی دیگر از معروف ترین پل های دنیا است که دو بخش بروکلین و منهتن نیویورک را به یکدیگر متصل می کند. این پل در سال ۱۸۸۳ افتتاح شده و قدیمی ترین پل معلق در ایالات متحده محسوب می شود. این پل امروزه یکی از جاذبه های توریستی مشهور است که با پس زمینه محله منهتن به سمبل و نماد این شهر تبدیل شده است. این پل توسط یک مهندس معمار آلمانی به نام جان آگوستوس روبلینگ و به کمک ۶۰۰ کارگر ساخته شده و برای ساخت این پل نمادین از ۶۱۱۴ تن مصالح و بتن استفاده شده است.

پل بروکلین

۵- فلورانس، پل پونته وکیو | Ponte Vecchio

پل پونته وکیو در شهر فلورانس ایتالیا قرار دارد و از قرون وسطی تا به حال بر فراز رودخانه آرنو وجود داشته است. این پل در طول سال ها پابرجا باقی مانده و حتی در جریان جنگ جهانی دوم هم سالم و بدون آسیب باقی مانده است. در این پل ردیف فروشگاه ها وجود دارد که در گذشته اکثرا قصابی بوده اند، اما امروزه بیشتر آن ها به فروشگاه های سوغاتی و صنایع دستی اختصاص پیدا کرده است. جالب است بدانید که پونته وکیو در زبان ایتالیایی به معنای «پل قدیمی» است. به اعتقاد بسیاری پل پونته وکیو قدیمی ترین پل جهان است که هنوز هم پابرجاست. این پل ۸۴ متر طول و ۳۲ متر عرض دارد و از سه بخش تشکیل شده است. این پل هم به سبک بسیاری از پل های دنیا این رسم وجود دارد که دو نفر که همدیگر را دوست دارن قفلی را به نشانه پایداری و جاودانه بودن عشقشان روی این پل قرار می دهند. بنابراین اگر به فلورانس سفر کردید و از این پل بازدید کردید از حجم زیاد قفل های روی پل تعجب نکنید.

پل پونته وکیو

۶- پراگ، پل چارلز | Charles Bridge

پل چارلز در شهر پراگ جمهوری چک قرار گرفته و یکی از قدیمی ترین پل ها اروپا و معروف ترین پل های دنیا است. جالب است بدانید که کار ساخت پل چارلز در سال ۱۳۵۷ آغاز شده است اما در قرن ۱۵ بود که بالاخره کار ساخت این پل تکمیل و نهایی شد. این پل بر فراز رودخانه والتاوا در پراگ ساخته شده و بخش قدیم شهر را به قلعه پراگ متصل می کند. پل چارلز به سبک گوتیک قدیمی ساخته شده و امروزه یکی از جاذبه های گردشگری و توریستی شهر پراگ محسوب می شود. طول این پل ۶۲۱ متر و عرض آن ۱۰ متر است و به دلیل ظاهر سنگی اش گاهی به نام پل سنگی یا پل پراگ هم شناخته می شود. با این حال، از سال ۱۸۷۰ این پل رسما به نام «پل چارلز» شناخته می شود.

پل چارلز

۷- ژاپن، پل آکاشی کای کیو | Akashi Kaikyo Bridge

یکی دیگر از معروف ترین پل های دنیا در کشور ژاپن قرار گرفته است. پل آکاشی کای کیو بر فراز تنگه آکاشی ساخته شده و یکی از طولانی ترین پل های جهان است. این پل معلق توسط چهار ستون پشتیبانی و نگه داشته می شوند و اغلب به عنوان «پل مروارید» شناخته می شود. پل آکاشی کای کیو یکی از مستحکم ترین و بلندترین پل های معلق در جهان است و حدود ۴ کیلومتر طول دارد. این پل شهر کوبه و ایوایا را به یکدیگر مرتبط می کند و با شش لاین یکی از پل های عریض دنیا هم به حساب می آید. ساخت این پل معلق در سال ۱۹۸۸ شروع شده و کار ساخت آن حدود ۱۰ سال به طول انجامیده است.

پل آکاشی ژاپن

۸- اصفهان، پل سی و سه پل

در مطلب معرفی معروف ترین پل های دنیا جا دارد به یکی از پل های قدیمی و نمادین ایران و شهر اصفهان هم اشاره کنیم. پل سی و سه پل نماد شهر اصفهان محسوب می شود و در بین توریست ها و گردشگران خارجی هم کاملا شناخته شده است. این پل ۳۳ دهانه دارد و به همین دلیل هم پل سی و سه پل نامیده می شود و ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض دارد. سی و سه پل در سال ۱۰۱۱ توسط الله وردی خان اوندیلادزه روی رودخانه زاینده رود اصفهان و در زمان حکومت شاه عباس صفوی ساخته شد و به همین دلیل به نام پل الله وردی خان هم شناخته می شود. بسیاری از سیاحتگردان و مسافرانی که در طول قرن ها به ایران و اصفهان سفر کرده اند شکوه و معماری بی نظیر آن را تحسین کرده اند و در سفرنامه هایشان به آن بارها اشاره کرده اند. پل سی و سه پل اصفهان در سال ۱۳۱۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع: earthnworld.com

با بهترین دیدنی‌های استانبول در فصل بهار آشنا شوید!
با بهترین دیدنی‌های استانبول در فصل بهار آشنا شوید!
موزه های شهر اصفهان نصف جهان
موزه های شهر اصفهان نصف جهان
خیابان تربیت، یکی از معروف ترین خیابان های توریستی تبریز
خیابان تربیت، یکی از معروف ترین خیابان های توریستی تبریز
باغ های ماژورل در مراکش
باغ های ماژورل در مراکش