راه های مقابله با حمله گرگ در طبیعت

مقابله با حمله گرگ

بسیاری از افرادی که به طبیعت گردی می پردازند و برای گشت و گذار و سفر، مناطق طبیعی را انتخاب می کنند، در حقیقت وارد محل زندگی دیگر حیوانات می شوند. بسیاری از این حیواناتی که در حیات وحش یک ناحیه زندگی می کنند، وحشی بوده و روبرو شدن با آن ها می تواند برای گردشگر خطرساز باشد. گرگ ها از جمله این حیوانات وحشی هستند که در تمام مناطق کویری، جنگل ها، دشت ها و تقریبا در تمام نواحی طبیعی یافت می شوند. بنابراین قبل از سفر به هر طبیعتی بهتر است که راه های مقابله با حمله گرگ را بدانید. در مجله الی گشت برای بالا بردن سطح آگاهی خوانندگان و طبیعت دوستان و آشنایی بیشتر در مورد مقابله با حمله گرگ این مطلب را تهیه نموده ایم.

زوزه کشیدن گرگ

نحوه مقابله با حیوانات وحشی همانند گرگ

مطالب مرتبط:
این نکات مهم برای طبیعت گردی را به خاطر بسپارید!
سرمازدگی و راه های درمان آن در طبیعت گردی
تکنیک های استتار در طبیعت

هر زمان که به درون طبیعت قدم می گذارید، باید خود را برای روبرو شدن با حیوانات وحشی که در آن طبیعت زندگی می کنند آماده کنید. قبل از آنکه برای مقابله با حمله گرگ خود را آماده نمایید، باید بیشتر این حیوان شکارچی را بشناسید. در واقع گرگ ها شکارچیان بسیار قدرتمند و خظرناکی هستند که عموما به صورت گروهی حمله می کنند. در مجموع گرگ ها حیواناتی باهوش هستند که به انسان ها نزدیک نمی شوند و حمله نمی کنند مگر اینکه شرایط بسیار خاصی اتفاق افتاده باشد. بنابراین دانستن راه های مقابله با حمله گرگ ها برای هر طبیعت گرد و راهنمای طبیعت واجب و ضروری است. در چنین مواقعی راهکارهایی وجود دارد که باید آن ها را انجام دهید. این روش ها را در دنباله این مطلب می خوانید.

راه های مقابله با حمله گرگ در طبیعت

پیشگیری از حمله گرگ

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. زمانی که وارد طبیعت می شوید، بهتر است کارهایی را انجام دهید تا اصلا با گرگی روبرو نشوید. چه برسد به اینکه به مقابله با حمله گرگ بپردازید!

از ورود به مناطقی که احتمال وجود گرگ دارد، خودداری کنید.

این موضوع اولین و ابتدایی ترین نکته است. قبل از اینکه پا به درون طبیعت بگذارید، راجع به حیوانات وحشی که در آن طبیعت زندگی می کنند، اطلاعات کسب کنید. با این حال اگر وارد منطقه شدید و گرگی را مشاهده کردید، بهتر است سریعا و به آرامی، از آن منطقه دور شوید. دیدن یک گرگ نشانه بودن گله گرگ ها در آن نزدیکی است. پس بهتر است از آن ها دور شوید.

احساس حضور گرگ در محل اتراق و کمپینگ

چه به تنهایی طبیعت گردی می کنید و چه گروهی به سفر می روید، اگر احساس کردید در اطرافتان گرگی وجود دارد، بهتر است اقدامات پیشگیرانه را برای مقابله با حمله گرگ انجام دهید. اول اینکه از کجا بفهمید در اطرفتان گرگ وجود دارد؟

روش های مقابله با حمله گرگ

شنیدن صدای زوزه گرگ از دور می تواند نشانه ای از حضور گرگ باشد. صدای زوزه گرگ تا فاصله ۱۶ کیلومتری قابل شناسایی است.

رد پای گرگ ها را در آن ناحیه مشاهده کنید. اگر چه تشخیص رد پای سگ ها و گرگ ها از یکدیگر بسیار مشکل است اما باز هم تمایز بین آن دو وجود دارد. در رد پای گرگ اثر ناخن هر پنجه بر روی زمین دیده می شود.

چگونه رد پای گرگ ها را تشخیص دهیم؟

 •  سگ ها به صورت مارپیچی و نامنظم حرکت می کنند اما گرگ ها به صورت منظم و در یک خط مستقیم حرکت می کنند.
 • عموما در فاصله های زیاد از روستاها و آبادی ها سگی وجود ندارد. بنابراین بیشتر گرگ ها در این مناطق زندگی می کنند.
 • گرگ ها دسته جمعی حرکت می کنند. پس شاید با چندین رد پای منظم از گرگ ها روبرو شوید.
 • فاصله بین رد پاهای جلویی با رد پاهای عقبی در گرگ ها بیشتر از ۶۵ سانتی متر است و این فاصله در چندین قدم تغییر نمی کند اما در سگ ها فاصله بین پاهای عقبی و جلویی در هر قدمی تغییر می کند.
 • در اکثر موارد رد پای گرگ بزرگ تر از رد پای سگ است که معمولا گفته می شود رد پای گرگ از ۱۰ سانتی بزرگ تر است.

امروزه در طبیعت ایران، گونه ای از آمیزش گرگ و سگ وجود دارد که بسیار خطرناک بوده و نزدیکی به محل زندگی آن ها برای هر فردی خطرناک است. ترجیحا سعی کنید که در گروه های حداقل ۴ نفره وارد طبیعتی شوید که چنین حیواناتی وجود دارند.

آتشی بزرگ و پر دود برپا کنید

یادتان باشد که گرگ ها با اینکه بوی طعمه خود را از فاصله ۵٫۲ کیلومتری حس می کنند اما آن ها به شدت از آتش و دو فراری اند. اگر آتش روشن کنید، آن ها این بو را نیز می شناسند و به شما نزدیک نمی شوند. برای درست کردن آتش، از شاخه ها و برگ های درختان پر دود استفاده کنید. آتش بزرگی بر پا کنید. اگر با گرگ ماده ای روبرو شدید که به خاطر نگرانی بابت توله هایش قصد حمله به شما را داشت، با دود و آتش می توانید آن ها را از محلی که هستید، دور کنید.

مقابله با حمله گرگ

با سر و صدای زیاد قلمرو خود را مشخص کنید

می دانید که گرگ ها با زوزه های بلند کشیدن قلمرو خود را تعیین می کنند. اگر به درون طبیعت سفر کرده اید و احتمال مقابله با گرگ را می دهید، سر و صدای زیاد و بلندی تولید کنید. سعی کنید که سرو صداهایتان ترسناک و قوی به نظر برسند. گرگ ها از این سر و صدا می ترسند و از قلمرو شما دور می شوند. اگر در تورهای گروهی هستید، می توانید بیشتر سر و صدا کنید.

 • نکته: هیچ گاه در میان زوزه گرگ سر و صدا نکنید. گاهی گرگ های تنها برای پیدا کردن گروهشان، زوزه می کشند. اگر در این هنگام شما سر و صدا کنید در حقیقت گرگ را به سمت خود کشیده اید.
 • نکته دوم: با خود ابزارهایی همانند ترقه کپسولی، چندین ترقه سیگاری یا سوت مخصوص دور کردن سگ‌سانان به همراه داشته باشید. با این وسایل به راحتی گرگ ها را از محل اتراق و کمپ خود دور می کنید.

اگر با گرگ مواجه شدید، چه کنید؟

اگر در مسیرتان با گرگی روبرو شدید، آرام آرام عقب بروید به طوری که ارتباط چشمی خود را با گرگ حفظ کرده اید. به چشمان گرگ زل بزنید و هیچ گاه پشتتان را به گرگ نکنید. همانطور که به چشمان گرگ زل زده اید، سعی کنید آرام آرام عقب بروید. هیچ گاه غریزه حیوانی گرگ را با فرار فعال نکنید. اگر فرار کنید ممکن است برای گرگ حکم طعمه را پیدا کنید و در نتیجه به شما حمله کند.

پس هیچ گاه فرار نکنید و ندوید!

یادتان باشد که گرگ ها حیوانات بسیار سریعی هستند. در مقابله با حمله گرگ بهتر است فرار نکنید چرا که گرگ به شما خواهد رسید. گاهی گرگ ها اصلا قصد حمله ندارند. بنابراین از خود موضع ضعف با فرار نشان ندهید.

راه های مقابله با حمله گرگ

هیچ گاه به حیوانات وحشی غذا ندهید

زمانی که به درون طبیعت پا می گذارید، یکی از نکات بسیار مهمی که باید رعایت کنید، این است که به حیوانات وحشی غذا ندهید. در روش های مقابله با گرگ غذا دادن جایی ندارد. اگر به دلیلی برای حیوانی وحشی همانند گرگ، در محیط طبیعی اش غذا پرتاب کنید، باعث می شوید که آن حیوان دیگر از شما نترسد و در نتیجه بیشتر به انسان ها نزدیک شود. همین موضوع احتمال حمله گرگ ها را بیشتر می کند. چرا که دیگر گرگ از شما نمی ترسد. گرگ ها به هیچ وجه شبیه به سگ ها نیستند.

اگر تمام موارد پیشگیرانه بالا را رعایت کردید و باز گرگ به سمت شما آمد و قصد حمله داشت، بهتر است سریع به موضع قدرت خود برگردید. روبروی گرگ به گونه ای بایستید که بسیار بزرگتر از قبل به نظر بیایید. به چشمان گرگ زل بزنید و از خود صداهای بلند و خشن تولید کنید. حتی بهتر است که داد بزنید. دستان خود را محکم به هم بکوبید. و در نهایت یک قدم پرخاشگرانه و پر قدرت به سمت گرگ بردارید. دوباره سر و صدا کرده و همانطور که به چشمان گرگ زل زده اید، آنقدر این کار را انجام دهید تا گرگ بترسد و از شما دور شود.

در این روش تنها بیش از یک قدم محکم به سمت گرگ نروید و فاصله خود را با او حفظ کنید. از هر ابزاری که دارید برای تولید صدا استفاده کنید. در نهایت در مقابله با حمله گرگ همانطور که به او نگاه می کنید، آرام آرام از او فاصله بگیرید.

یادتان باشد که گاهی گرگ ها تنها به این دلیل خشمگین شده اند که شما وارد محیط زندگیشان شده اید. شاید گرگ ماده ای با توله هایش روبرویتان باشد که در این صورت نزدیکی به او بسیار خطرناک است. فاصله را حفظ کرده و آرام آرام از گرگ و محل زندگی او دور شوید.

در هر صورت گرگ ها حیوانات بسیار باهوشی هستند. آن ها ترس را درون شما به سرعت حس می کنند. همچنین شما نیز از حالت گرگ می توانید بفهمید که قصد حمله دارد یا نه! بدون اینکه بترسید، از آن موقعیت دور شوید. همیشه گروهی حرکت کنید.

اگر به درون طبیعت می روید، هیچ گاه در موقعیت هایی که احتمال وجود حیوانات وحشی وجود دارد، از گروه دور نشوید. عمیق نفس بکشید و آرامش خود را حفظ کنید. گرگ‌ها می‌توانند ترس شما را حس کنند. اگر هول شوید یا از ترس بلرزید یا فرار کنید، شانس فرار از دست گرگ را از دست می‌دهید.

حمله گرگ

درگیر شدن با گرگ

شاید زمانی برسد که هیچ کدام از راه هایی که در بالا گفته شد، جوابگو نبود و در نتیجه برای مقابله با حمله گرگ مجبور به حمله و درگیری با گرگ شدید. در این صورت بهتر است از یک سلاح همانند چوب درختان، سنگ، اسپری، چاقو و هر چیزی که در اطرافتان دارید، استفاده کنید. این وسایل را به سمت گرگ پرتاب کنید و به گرگ بزنید. برای اینکه نگذارید گرگ از پشت سر به شما حمله کند، به صخره یا درختی تکیه دهید. با قدرت به گرگ ضربه بزنید. در جایی مخفی نشوید چرا که گرگ به راحتی شما را پیدا می کند. تنها راه در این مواقع آسیب رساندن به گرگ است.

به ارتفاع بروید

منظور از به ارتفاع رفتن جایی همانند کوه نیست که گرگ بهتر از شما می تواند در آنجا حرکت کند. منظور بالای درخت یا بالای کلبه، یا بالای صخره ای که گرگ نتواند بالای آن بیاید، است. زمانی که شانس فرار پیدا کردید و تا حدودی از گرگ دور شدید، سعی کنید که خود را به بالای درخت یا مکانی امن همانند کلبه ای جنگلی یا محل زندگی انسان ها برسانید. یادتان باشد که آرامش خود را حفظ کنید. سریع سرخ نشوید و استرس و طپش قلب خود را آرام کنید. اگر جدای از فرار کاری کنید که گرگ از شما بترسد و گرگ فرار کند، در مقابله با حمله گرگ، بسیار بهتر از این است که شما فرار کنید.

وقتی جیرجیرک گران‌تر از طلا می‌شود!
وقتی جیرجیرک گران‌تر از طلا می‌شود!
دیدن این موجودات بانمک روزتان را می سازد!
دیدن این موجودات بانمک روزتان را می سازد!
طبیعت و حیات وحش منحصر بفرد پرو + ویدئو
طبیعت و حیات وحش منحصر بفرد پرو + ویدئو
حیات وحش پارک ملی کورگر در آفریقای جنوبی + ویدیو
حیات وحش پارک ملی کورگر در آفریقای جنوبی + ویدیو
 1. Avatar
  سهیل

  همیشه برای رفتن به طبیعت یه چاقوی ضامن دار شکاری که فورأ باز بشه و چندتا ترقه پرصدا و فندک پیشتون باشه حتما

 2. Avatar
  جواد

  هیچگاه تنها به طبیعت نروید و حتما گروهی بروید و بردن تجهیزات مانند چاقو فندک و صلاح گرم مثل تفنگ بادی را فراموش نکنید

 3. Avatar
  اصغر

  سلام….من و ۳تا از دوستانمون ی بار اشتباه مرگ باری رو مرتکب شدیم…اردیبهشت ۹۵چندتا گرگ ب ی گله تو ییلاق تالش حمله کرده بودن و حدود ۸۰راس گوسفندو شبانه درو کرده بودن…..ما تصمیم گرفتیم با هم بریم اونجا….واز نزدیک همه چیو ببینیم…با ی پاترول راه افتادیم بعد ۳ساعت گشت وگذار ب منطقه رسیدیم …بعداز ظهر بود و مثل همیشه مه غلیظ ….ماشینو ی جا قایم کردیم…چون من بچه همون جا بودم میدونسم کسی متوجه نمیشه…خلاصه …بعد ده دقیقه ب لاشه چند تا گوسفند رسیدیم که یهو جلو ما چندتا گرگ ظاهر شد ….ما با اینکه چوب دستی وتفنگ وچاقو داشتیم از ترس خشگمون زده بود …گرگها از بلند میشدن وتعدادشون زیاد میشد… همینجوری ما رو نگاه میکردن وبعد چند دقیقه تو مه غیب شدن وبعد ی چندتای هم از پشت ما رد شدن …ما فورا به ماشین برگشتیم و موقعه برگشت مسیر از رد ماشین متوجه شدیم اونا حداقل ۵کیلومتر مارو تعقیب کرده بودن وما اصلا متوجه نشده بودیم….. واقعا ترسناک بود وتا مدتا کابوس هر شبم بود…… و اگه ب ما حمله میکردن واقعا هیچ کاری نمی توانستیم انجام بدیم….ببخشید طولانی شد

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code