چطور جلوی گرم شدن زمین را بگیریم؟

راه های مقابله با گرم شدن زمین

شاید فکر کنید ما آدم های معمولی هیچ نقشی در گرم شدن کره زمین نداریم اما گرم شدن دنیا از همین پارکینگ خانه ها، آشپزخانه ها و حتی میز ناهارخوری شروع می شود. کشورهای زیادی به دست هم داده اند تا با گرم شدن جهانی مقابله کنند و این طور هدف گذاری کرده اند تا با همکاری همدیگر دمای دنیا را به اندازه دو درجه سلسیوس پایین بیاورند. دی اکسید کربن بدترین دشمن آب و هواست و در صورتی منتشر می شود که نفت، زغال سنگ و دیگر سوخت های فسیلی برای به دست آوردن انرژی سوزانده شوند، همان انرژی ای که ما برای خانه ها، سوخت ماشین ها و حتی روشن نگهداشتن تلفن های همراهمان به آن نیاز داریم. ما با کمتر کردن مصرف انرژی، هم می توانیم نقش خود را در تغییرات آب و هوایی کم کنیم و هم از دست هزینه های گران انرژی راحت شویم. می خواهیم از راه های مقابله با گرم شدن زمین بگوییم، الی گشت را همراهی کنید

مقابله با گرم شدن زمین

درباره دغدغه های محیط زیستی تان حرف بزنید

مطالب مرتبط:
اگر کره زمین مغز داشت، حتماً‌ اینجا قرار می‌گرفت
۶ نقطه بی دردسر کره زمین

به نظرتان بزرگ ترین کاری که می توانید برای تغییرات آب و هوایی کره زمین انجام دهید چه کاری است؟ از دغدغه های محیط زیستی خود برای دوستان و خانواده تان بگویید و مطمئن شوید که آن ها تصمیم درستی می گیرند. می توانید این دغدغه ها را در شبکه های اجتماعی مطرح کنید و به دیگران این پیغام را برسانید که گرم شدن کره زمین برایتان مساله مهمی است. در کنگره ها و همایش های مختلف شرکت کنید و با این کار به تصویب  قوانین مهم کمک کنید، قوانینی مثل محدودیت در انتشار کربن و ملزم کردن آلوده کننده های محیط زیست که به میزان آلودگی ای که منتشر می کنند پول پرداخت کنند.

دغدغه های محیط زیستی

در خانه از انرژی تجدیدپذیر استفاده کنید

برای تامین برق خانه به سراغ شرکت هایی بروید که حداقل نیمی از انرژی خود را از باد یا خورشید تامین می کنند و گواهی نامه های معتبر بین المللی دارند. اگر نمی توانید یک همچین کاری را انجام دهید نگاهی به قبض برق بیندازید، امروز در دنیا شرکت های برق زیادی هستند که راه های پشتیبانی از انرژی های تجدید پذیر را در قبض های ماهیانه و یا وبسایت خود لیست می کنند.

در و پنجره ها را عایق بندی کنید

بیشترین انرژی ای که ما مصرف می کنیم برای گرم کردن و یا سرد کردن خانه است پس با درز گیری در و پنجره و عایق بندی آن ها انرژی زیادی ذخیره می کنید.

از لوازم برقی بهینه سازی شده استفاده کنید

بهینه سازی انرژی ارزان ترین راه برای کاهش انتشار گازهای مضر است. وقتی قصد خرید یخچال، ماشین لباس شویی و دیگر لوازم برقی را دارید به برچسب انرژی آن ها دقت کنید تا بفهمید که کدام یکی از آن ها بهینه تر است.

لوازم بهینه

آب را هدر ندهید

صرفه جویی در آب هم می تواند آلودگی کربنی را کم کند چون انرژی زیادی صرف پمپاژ، گرم شدن و تصفیه آب می شود. پس مدت زمان استحمام را کم تر کنید و در هنگام مسواک زدن شیر آب را ببندید. اگر از هر ۱۰۰ خانه فقط یک خانه در مصرف آب صرفه جویی کند در این صورت در سال حدود ۱۰۰ میلیون کیلو وات ساعت در مصرف برق صرفه جویی می شود جالب است که با همین کار ساده  جلوی ۸۰ هزار تن آلودگی گرمایشی هوا گرفته می شود.

به اندازه مصرف، غذا تهیه کنید و گوشت کمتری بخورید

تقریبا ۱۰ درصد انرژی مصرفی کشوری مثل آمریکا صرف رشد، فراوری، بسته بندی و حمل و نقل غذا می شود اما حدود ۴۰ درصد این غذاها بدون استفاده باقی می مانند و به زباله تبدیل می شوند پس با هدر ندادن غذا، در مصرف سوخت صرفه جویی می شود. از آنجایی که برای پرورش چارپایان انرژی زیادی مصرف می شود غذاهای بدون گوشت نقش زیادی در صرفه جویی انرژی دارند.

از لامپ کم مصرف استفاده کنید

لامپ هایی که در آن ها از «ال ای دی» استفاده شده ۸۰ درصد کمتر از لامپ های معمولی انرژی مصرف می کنند، از طرفی هزینه ها را هم کاهش می دهند.

لامپ کم مصرف

پریزها را از برق بکشید!

تعداد لوازم برقی ای که در خانه ها استفاده می شوند شاید چندان به چشم نیایند اما اگر شروع به شمارش آن ها کنید احتمالا تعداد آن ها حتی از ۱۰ مورد هم بیشتر می شود: تلویزیون، یخچال، جاروبرقی، ماشین لباس شویی، آب میوه گیری و … . اگر می خواهید نقشی در کاهش گرم شدن هوا داشته باشید همین که کارتان با این لوازم تمام شد آن ها را از برق بکشید و کامپیوتر یا گوشی موبایل را طوری تنظیم کنید تا بعد از اینکه مدتی استفاده نشدند به حالت استند بای بروند.

ماشینی با سوخت بهینه بخرید

ماشین های تمام الکتریکی و هیبریدی هم در سوخت صرفه جویی می کنند و هم در پول. تجسم کنید روزی را که همه ماشین های دنیا استانداردهای ماشین تمیز را رعایت کنند در آن صورت شاید رویای هوای تمیز تا حدود زیادی تحقق پیدا می کند.

حواستان به باد لاستیک ماشین تان باشد

اگر باد لاستیک تنظیم باشد خودرو، بنزین کمتری استفاده می کند و  اینطوری با یک لیتر بنزین می توانید کیلومترها بیشتر بروید. به غیر از لاستیک ها به فیلتر هوا هم توجه کنید چون به طور غیر مستقیم نقش زیادی در آلودگی هوا دارد.

لاستیک اتومبیل

به هواپیما، قطار و اتومبیل دوباره فکر کنید

شهرهایی را برای زندگی انتخاب کنید که مردمش عادت به پیاده روی دارند و سیستم حمل و نقل عمومی اش هم در هزینه هایتان صرفه جویی می کند و  هم هوا را تمیز نگه می دارد. کمتر از هواپیما استفاده کنید چون حمل و نقل هوایی یکی از مهمترین منابع آلودگی هواست، می توانید به جای هواپیما به گزینه دیگری مثل قطار فکر کنید.

نقش کمتری در تولید کربن داشته باشید

نقش خود را در تولید کربن کم کنید. چگونه؟ با خرید آفست کربن! آفست کربن یک انرژی تمیز است که به جای سوخت های فسیلی وارد شبکه انرژی کشور می شود.

منبع: nrdc.org

لایه ازون در مناطق پر جمعیت ترمیم نمی شود!
لایه ازون در مناطق پر جمعیت ترمیم نمی شود!
ببینید با ریختن زباله در دریا چه اتفاق وحشتناکی می افتد + تصویر
ببینید با ریختن زباله در دریا چه اتفاق وحشتناکی می افتد + تصویر
چرا نهنگ ها خودکشی می کنند؟
چرا نهنگ ها خودکشی می کنند؟
این ساحل در هاوایی پر از زباله های پلاستیکی است
این ساحل در هاوایی پر از زباله های پلاستیکی است

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code