مناطق خنک اطراف تهران برای سفرهای یک روزه در تابستان

مناطق خنک اطراف تهران

مناطق خنک اطراف تهران با نهایت فاصله ۵ الی ۶ ساعت رانندگی، طرفداران زیادی در میان آژانس های برگزار کننده طبیعت گردی و مردم ساکن تهران دارند. شهر تهران به دلیل نزدیکی به مناطق خوش آب و هوای شمال ایران و از طرفی نزدیکی به مناطق کویری و آسمان زیبای شب در ایران مرکزی، موقعیت بسیار مناسبی برای سفرهای یک روزه دارد. بیشتر افراد در روزهای تعطیل آخر هفته برای فرار از شلوغی شهر تهران و استراحت به مناطق خنک اطراف تهران می روند که مجله الی گشت در ادامه تعدادی از این مناطق را به شما معرفی می نماید.

سرپوش-تنگه- مناطق خنک اطراف تهران - الی گشت

هفت آبشار لفور

مطالب مرتبط:
ایرانگردی: چند پیشنهاد عالی برای آخر هفته
۱۰ منطقه خنک برای سفرهای یک روزه اطراف تهران
تنگه واشی، جاذبه ای تماشایی در اطراف تهران

این جاذبه و منطقه توریستی در استان مازندران و در مسیر تهران به آمل و سپس به شیرگاه قرار دارد. جنگل های لفور، در روستای تیرکن، ناحیه جنگلی بسیار زیبا بوده و آبشارهای آن به یکی از مناطق خنک اطراف تهران و جاذبه های پرطرفدار تبدیل شده است. در مسیری که اکثر تورهای طبیعت گردی می پیمایند، ۷ آبشار شمرده می شود که به آن ها هفت آبشار تیرکن نیز می گویند. برای رسیدن به این منطقه از تهران، حدود ۶ ساعت رانندگی خواهید داشت.

لفور- هفت آبشار

ییلاقات فیلبند

اگر علاقه مند به کوهپیمایی و رفتن به بالای ابرها هستید، ییلاق فیلبند می تواند مقصد بعدی شما باشد. برای رفتن به جنگل های چلاو و سپس فیلبند باید از سمت جاده رودهن به سمت الیمستان حرکت کنید. مدت زمانی که طول می کشد تا به این محل برسید حدود ۵ ساعت خواهد بود. می توانید در آخر هفته ها برای تفریح به این ییلاقات که یکی از مناطق خنک اطراف تهران است، بروید. تورهای گروهی فراوانی نیز در روزهای آخر هفته برای این مقصد برگزار می شود که در آن ها نیز می توانید شرکت کنید.

فیلند

قلعه الموت و دریاچه اوان

روز جمعه خود را با دیدن یک جاذبه فرهنگی و تاریخی در دل جنگل بگذرانید. برای رفتن به قلعه الموت باید از سمت جاده کرج به سمت قزوین حرکت کرده و در نهایت به سمت قلعه الموت و دریاچه زیبای نزدیک آن به نام دریاچه اوان در فرعی به سمت آویرک و گازرخان بروید. با ۶ ساعت رانندگی هم می توانید از پله های قلعه تاریخی حسن صباح بالا بروید و هم به دیدن دریاچه اوان در نزدیکی قلعه بروید. این دو جاذبه تبدیل به یکی از  مناطق خنک اطراف تهران شده که طرفداران فراوانی دارند.

قلعه-الموت-و-دریاچه-اوان

روستای ماسوله و دریاچه سقالسکار

اکثر کسانی که به روستای ماسوله رفته اند و از آن بازدید داشته اند از وجود دریاچه ای زیبا در نزدیکی آن به نام دریاچه سقالسکار مطلع نبوده اند. در سفر یک روزه خود به مناطق خنک اطراف تهران به دیدن مناطق ییلاقی استان گیلان رفته و پس از بازدید از روستای پلکانی ماسوله می توانید به دیدن دریاچه نزدیک به آن نیز بروید. دریاچه سقالسکار در نزدیکی شهر رشت و بعد از بقعه آقا سید شریف قرار گرفته است. برای حرکت از تهران به سمت این دریاچه به سمت جاده رشت حرکت کرده و وارد جاده فومن-سراوان شوید. مسیر را به سمت شهر شفت و سپس جاده جیرده را طی کنید و بعد از بقعه به دریاچه خواهید رسید.

سقالکسار

جنگل راش

برای دیدن جنگلی زیبا و بسیار الهام بخش می توانید به جنگل راش در استان مازندران بروید. از جاده هرانده و فیرزوکوه به سمت پل سفید و سنگده حرکت کنید. در منطقه سنگده با یک راهنمای کارآمد هم می توانید از زیبایی های این جنگل لذت ببرید و هم دورنمای قله نرو لذت ببرید.

جنگل-راش

غار آبی علیصدر

یک روز جمعه خود را به غارنوردی اختصاص دهید. غارهای متعددی جزو مناطق خنک اطراف تهران پیدا خواهید کرد که غار آبی علیصدر می تواند نگین آن ها باشد. برای دیدن غار آبی علیصدر تنها ۵ ساعت راه خواهید داشت. به همدان و دیدن غار آبی بروید. قایق سواری درون غار به همراه یک راهنما که توضیحاتی راجع به تاریخچه و نحوه شکل گیری غار به شما ارائه می دهد، می تواند خاطره ای آموزنده و جذاب برای شما در روزهای تعطیل آخر هفته باشد.

غار-علیصدر

مرداب دیوک

در ایران مرداب های وهم انگیز فراوانی دیده می شود که مرداب دیوک یکی از آن مرداب هاست. با ۵ ساعت رانندگی به سمت استان مازندران و سپس کمی پیاده روی در جنگل به این مرداب زیبا خواهید رسید. اگر می خواهید به این منطقه بروید بهتر است که یک راهنمای آشنا به منطقه را با خود همراه کنید. مرداب دیوک در جنگل های کلاردشت با درخت های پر از شاخه، مه و خزه های بر روی مرداب منظره ای رعب آور را برای شما تداعی می کند.

مرداب-دیوک

دریاچه ارواح

یکی دیگر از دریاچه هایی که مناظر بدیع و وهم انگیز را برای شما به نمایش می گذارد، دریاچه ارواح است. با پیاده روی در میان جنگل های پر از مه و سپس رسیدن به دریاچه ای که پر از شاخه و لاشه تنه درختان و مه است، انگار وارد دنیای مرموز افسانه ها شده اید. برای دیدن یکی از مناطق خنک اطراف تهران در استان مازندران، حدود ۷ ساعت به سمت کرج و سپس در جاده چالوس به سمت نوشهر و روستای ونوش رانندگی خواهید داشت. به دریاچه ارواح دریاچه ممرز نیز می گویند.

دریاچه-ارواح

جنگل الیمستان

یکی از مناطق ییلاقی و جنگلی نزدیک به تهران جنگل الیمستان است. نه تنها تورهای یک روزه متعددی برای این مکان برگزار می شود بلکه خودتان هم می توانید به این منطقه بروید. با ۴ ساعت رانندگی به سمت مازندران و از جاده رودهن می توانید به این منطقه برسید. جنگل الیمستان در نزدیکی ییلاقات فیلبند بوده و زیبایی های این ناحیه را نیز در بر می گیرد.

جنگل-الیمستان

سرپوش تنگه

یکی دیگر از مناطق خنک اطراف تهران که طرفدار فراوانی دارد، سرپوش تنگه در استان مازندران است. به دلیل نزدیکی به تهران (حدود ۵ ساعت رانندگی) تورهای طبیعت گردی یک روزه بسیاری به این ناحیه سفر می کنند. با این حال اگر بخواهید به این تنگه بروید بهتر است که یک راهنمای محلی بگیرید یا با افرادی که به منطقه آشنا هستند، به دیدن این جنگل و پیاده روی در آن بروید. مسیر دسترسی به این محل از طریق جاده کرج-چالوس است. پس از مرزن آباد و قبل از پلیس راه چالوس به اولین فرعی به سمت روستای محمد آباد وارد شوید تا به سرپشو تنگه برسید.

سرپوش-تنگه- از مناطق خنک اطراف تهران

دره  اسکلیم رود، دریاچه و سد البرز

دوباره صحبت و سفر ما درباره سفر به مناطق خنک اطراف تهران به مازندران می رسد. در جنگل های نزدیک به شهر آمل دره اسکلیم رود در بین طرفداران طبیعت بسیار مشهور است. برای رفتن به این دره باید جنگل پیمایی داشته باشید. همچنین رود خانه ای که در این دره وجود دارد فضای بسیار خوبی را برای تفریح به وجود آورده است. می توانید در این منطقه از دریاچه  و سد البرز نیز دیدن کنید. در کنار دریاچه چادر بزنید و غذایی بر روی اجاق ذغالی درست کنید. اسکلیم رود در دهستان لفور است. برای رسیدن به این محل حدود ۵ ساعت رانندگی دارید. جاده تهران آمل را ادامه دهید و در نهایت به سمت لفور بروید. ابتدا سد البرز در مقابلتان دیده می شود و در نهایت در جنگل به اسکلیم رود می رسید. در رود تنی به آب بزنید.

اسکیم-رود و سد البرز

پلنگ دره

از دیگر رودخانه نوردی هایی که در روزهای تعطیل می توانید انجام دهید، رودخانه نوردی در پلنگ دره است. این رودخانه حس و حالی مشابه اسکلیم رود دارد. در کنار رودخانه و در میان جنگل قدم بزنید و از صداهای مختلف درون جنگل به همراه آرامش آن لذت ببرید. برای رسیدن به این محل نیز خدود ۵ ساعت رانندگی دارید. باید از جاده فیروزکوه به سمت شیرگاه حرکت کنید تا در نهایت به پلنگ دره برسید. اگر مسیرها را گم می کنید، بهتر است که از یک راهنمای زبده استفاده کنید. برای این مکان همچنین از تهران تورهای یک روزه فراوانی برگزار می شود که شرکت در آن ها خالی از لطف نیست.

پلنگ-دره-مازندران

آبشار ترز

باز هم در کنار دیگر جاذبه های استان مازندران به آبشار می رسیم. آبشار ترز نیز در میان جنگل های لفور قرار گرفته و با کمی پیاده روی در میان جنگل به این آبشارها خواهید رسید. قبل از رفتن به دیدن این آبشارها تمام وسایل پیک نیک یک روزه خود را بردارید. ناهار را در میان جنگل صرف کنید و عکس های زیبایی بگیرید. برای رفتن به مناطق خنک اطراف تهران آبشارهای ترز را به شما پیشنهاد می دهیم که مسیر رانندگی آن، همانند مسیر پلنگ دره و دیگر جاذبه های مازندران است.

آبشارهای ترز

قزوین گردی

از مناطق خنک اطراف تهران می توان به استان قزوین هم اشاره کرد. استان قزوین با فاصله بسیار کمی که تا شهر تهران دارد، می تواند مکان توریستی جذابی برای تهرانی ها باشد. با تنها ۲ ساعت رانندگی به شهر قزوین خواهید رسید. جاذبه های این شهر کوچک آن چنان متعدد است که ممکن است شما را برای یک روز بازدید از آن خسته کند. در هنگام ورود به شهر قزوین دروازه تاریخی تهران را خواهید دید. سری به خیابان معروف سپه و سردر عالی قاپو بزنید. از عمارت کلاه فرنگی و موزه جذاب خوشنویسی آن دیدن کنید. برای ناهار حتما غذاهای محلی و بسیار پرطرفدار قزوینی را مانند قیمه نثار و شیرین پلو را امتحان کنید. با در دست داشتن یه نقشه شهری و لیستی از جاذبه ها و با کمی برنامه ریزی می توانید از تمام جاذبه های تاریخی این شهر در یک روز دیدن کنید.

مناطق خنک اطراف تهران-قزوین گردی

دریاچه آویدر

مناظری از آب های راکد و سکون در دریاچه ای وسیع با جزیره ای کوچک و پر درخت در میانش، شروع آن چیزی است که در دریاچه آویدر می بینید. این دریاچه در میان کوهستان های جنگلی مازندران قرار گرفته و می توانید به راحتی در آن قایق رانی کنید. این بار هم حدود ۵ ساعت در جاده چالوس و به شمت آمل رانندگی کنید. نرسیده به آمل و در شرق نوشهر، در نزدیکی پارک جنگلی سی سنگان و روستای صلاح الدین کلا به این دریاچه خواهید رسید. وجود امکانات رفاهی در اطراف این دریاچه این محل را برای خانواده ها و گشت های یک روزه در مناطق خنک اطراف تهران مناسب نموده است.

دریاچه-آویدر

دریاچه فراخین تا آبشار دارنو

در یک روز، هم می توانید به دیدن آبشاری زیبا بروید و هم در کنار دریاچه ای بکر به پیک نیک بروید. باز هم استان مازندران. دریاچه فراخین و آبشار دارنو در مسیر جنگل پیمایی مشترکی که دارند، مسیر گردشگری بسیاری از ایرانیان شده است. برای رفتن به این مکان از تهران حدود ۵ الی ۶ ساعت از جاده کرج و چالوس به سمت نوشهر بروید و وارد جاده سنگ معدن نوشهر شوید. برای بازدید از آبشار دارنو حتماً از راهنمایان محلی کمک بگیرید. اگر مسیر رودخانه در جنگل را به عکس طی کنید به اولین آبشار کوچک دارنو و پس از نیم ساعت پیاده روی به آبشار دارنوی اصلی می رسید. دریاچه و تالاب فراخین نیز در میان جنگل های هیرکانی، در بخش کجور یکی از مسیرهای جذاب این قسمت از شهر نوشهر است. اگر علاقه مند به قایق سواری یا عکاسی هستید، این دریاچه می تواند مقصد خوبی برای شما باشد.

مناطق خنک اطراف تهران- دریاچه فراخین

جنگل نقله بر رودبار

اگر علاقه مند به دیدن درختان کهنسال هستید، اگر از پیاده روی در جنگل یا دامنه های کوه لذت می برید و از احاطه داشتن بر دشت های پایینی احساس خوبی به شما دست می دهد، حتماً به جنگل نقله بر رودبار بروید. در این مسیر با ماشین شخصی یا تور گروهی خود، به مدت ۴ ساعت به سمت قزوین، و در نهایت رودبار در استان گیلان حرکت کنید. به منجیل بروید. ابتدا در اول مسیر خود به درختی کهنسال به نام سرو هرزویل خواهید رسید. سروی که قدمت ۳ هزار ساله دارد. در جنگل نقله بر رودبار می توانید از گونه های مختلف درختانی انبوه دیدن کنید. حیوانات بومی ایران در این جنگل زیاد دیده می شوند و همچنین صدای آواز پرندگان هم به گوش می رسد. در پایین دست منظره رود سفید رود و در روبروبتان قله درفک خودنمایی می کند.

مناطق خنک اطراف تهران- جنگل نقله بر

ییلاق داماش

این بار به سراغ استان مازندران می رویم و در میان ییلاقات آن به ییلاق داماش وارد می شویم. روز جمعه اگر قصد رفتن به این ییلاق زیبا را دارید می توانید به سمت قزوین، توتکابن و در نهایت بره سر بروید. مسیر نقشه و جاده را تا روستای یسان و در نهایت تا آبشار یسان بپیمایید. در همان نزدیکی می توانید به دیدن روستای داماش هم بروید. از زنان روستایی صنایع دستی آن ها را بخرید یا به دنبال محصولات محلی باشید تا به اقتصاد این منطقه نیز کمک کرده باشید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد