معرفی مناطق شکار ممنوع ایران

مناطق شکار ممنوع ایران

یکی از روش های زندگی انسان ها در طول تاریخ، شکار بوده است. منتها این موضوع در دنیای مدرن امروز، بسیار متفاوت شده است. امروزه به سختی می توانید جوامعی را پیدا کنید که برای امرار معاش به شکار روی بیاورند. با این حال، شکار حیوانات در محیط زیست طبیعیشان، تبدیل به یکی از تفریحات امروزه شکارچیانی شده است که بی رویه و بدون توجه به عواقب محیط زیستی آن، دست به این کار می زنند. در میان مطالب محیط زیستی و حیات وحش مجله الی گشت، معرفی مناطق شکار ممنوع ایران را خالی دیدیم و بر آن شدیم تا شما را با منظور و مفهوم منطقه شکار ممنوع و تمام آن ها در ایران عزیزمان آشنا نماییم.

مناطق شکار ممنوع ایران

مناطق شکار ممنوع ایران به چه مناطقی گفته می شود؟

مطالب مرتبط:
حفاظت از محیط زیست در طبیعت گردی های نوروزی
آشنایی با اکوتوریسم و نقش آن در حفظ محیط زیست
چطور سفری سازگار با محیط زیست داشته باشیم؟

منطقه یا مناطق شکارممنوع در واقع به زیستگاه‌هایی با ویژگی‌های بارز گفته می شود که جمعیت جانوری آن ‌ها به دلیل شکار بی‌رویه رو به کاهش است و از این رو نیاز به حمایت دارند. به همین خاطر و برای حفظ گونه های در معرض خطر جانوری و گیاهی برای مدتی محدود، به طور مثال حدود ۳ تا ۵ سال، مناطقی را به عنوان مناطق شکار ممنوع ایران شناسایی می کنند. چنانچه جمعیت جانوری منطقه‌ای در این دوره ترمیم شود، می‌توان آن را با توجه به سایر معیارها، به عنوان یکی از مناطق چهارگانه تعیین نمود و دوباره از این شرایط خارج کرد.

تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست مناطق شکار ممنوع ایران بررسی شده و در نهایت به مناطق چهارگانه منتقل می شوند. بنابراین لیستی که در این مطلب با آن روبرو هستید، ممکن است در سال های آینده و با رعایت نکات اصولی آن، تغییر یافته و حتی از این لیست پاک شوند. راهکار تعیین مناطق شکار ممنوع ایران را می‌توان پشتوانه ای برای حفاظت از ذخایر طبیعی کشور و نوعی آزمون برای بررسی قابلیت‌های مناطق، برای پیوستن به مجموعه مناطق حفاظت شده دانست.

مفهوم مناطق شکار ممنوع ایران

در مجموع، سازمان حفاظت محیط زیست ایران، تعداد ۱۵۳ منطقه شکار ممنوع را به تفکیک استان زیر معرفی نموده است. نام تمام مناطق شکار ممنوع ایران را در ادامه خواهید خواند. همچنین کمی نیز راجع به هر یک صحبت خواهیم نمود.

آذربایجان شرقی

در این استان ۶ منطقه را به عنوان مناطق شکار ممنوع ایران مشخص نموده اند. در بسیاری از این مناطق تالاب ها و دریاچه های بسیار زیبایی وجود دارد. اگر به دنبال پرنده نگری در ایران هستید، این مناطق یکی از بهترین مکان ها برای مشاهده پرندگانی مانند میش مرغ و غاز خاکستری و عروس غاز است. حیواناتی مانند قوچ و میش ارمنی در این نواحی دیده می شوند. جدای از این ها گونه های خزندگان، دوزیستان، ماهیان و پرندگان بسیاری در آن ها زندگی می کنند که هر یک در معرض خطر قرار دارند.

قره قشلاقسهندمیشوداغ
یکاناتدریاچه قوریگلکاغذ کنان
دریاچه-قوریگل-مناطق شکار ممنوع ایران

آذربایجان غربی

مناطقی که به عنوان مناطق شکار ممنوع در استان آذربایجان غربی معرفی شده اند، را می توان امتداد یافته مناطق دیگر شمال غربی کشور دانست. در هر صورت تمام حیوانات این نواحی که زمانی از شمال غربی ایران تا آذربایجان و ارمنستان را بدون هیچ مشکلی می پیمودند (همانند گوزن ها و میش ارمنی) هم اکنون در محیط هایی جداگانه و دور از هم به سر می برند. نام مناطق شکار ممنوع ایران در نواحی شمال غربی را در زیر می خوانید:

آغ گلگرده قیط و میمندتالاب کانی برازان
زر آباددره شهیدانبیان
تالاب حسنلودشت سوتاودشت سه کانیان

اردبیل

در استان اردبیل سه منطقه زیر را به عنوان مناطق شکار ممنوع ایران معرفی نموده اند. در این مناطق حیواناتی مانند گل وبز، خرس قهوه‌ای، گربه وحشی، عقاب شاهی و بسیاری گونه های گیاهی دیگر یافت می شود.

تالاب شورابیلگندیمندربند مشکول
میش-مرغ در مناطق شکار ممنوع ایران

اصفهان

در مرکز ایران و استان اصفهان طبیعت و حیات وحش کویری بسیار متفاوتی نسبت به شمال غربی کشور داریم. با توجه به وسعت استان اصفهان، در نتیجه تعداد مناطق شکار ممنوع ایران در اصفهان قطعا بالا خواهد بود. بسیاری از این مناطق در قدیم، شکارگاه های سلطنتی بوده اند.

حناقمیشلوکهیاز
قمصرکاشاندالانکوه و دریاچه آب شیرینزاگرس مرکزی
عباس‌آباد تنگلهاسد زاینده رودخارو

ایلام

استان ایلام اگر چه طبیعتی بی نهایت زیبا دارد اما وسعت کمی داشته و در نتیجه در این استان دو منطقه را به عنوان مناطق شکار ممنوع ایران شناسایی نموده اند. گونه های جانوری این مناطق شامل کل، بز، قوچ و میش، انواع گربه سانان و پرندگان شکاری است.

بیجار وتالاب چکرکولک

بوشهر

استان بوشهر تنها یک منطقه شکار ممنوع دارد که “کوه مند” نام داشته و از زیستگاه‌های مهم کل و بز و قوچ و میش محسوب می‌شود. در این منطقه برای مدت پنج سال هر گونه تیراندازی و شکار ممنوع است.

کوه مند از مناطق شکار ممنوع ایران

تهران

در تهران نیز ۵ منطقه به نام های رودبار الموت، سد لتیان، فیروزکوه، گاوده و کوه سفید را به عنوان مناطق حساس و شکار ممنوع معرفی نموده اند.

چهار محال و بختیاری

دارای دو تا از مناطق شکار ممنوع ایران به نام های تالاب چغاخور و شمس‌آباد است.

خراسان جنوبی

در این استان درح، تالاب کجی نمکزار، لشگرگاه، جیک و زیدر، شاسکوه و دشت اسفدن را به عنوان مناطق شکار ممنوع معرفی نموده اند.

خراسان رضوی

هنگامبزمایسید مرتضی

خراسان شمالی

منطقه شکار ممنوع مرزی (میسینیو)درکش و هاورباغی
تخت ایران (بهکده رضوی)شاه جهانسالوک

خوزستان

دیمهقلعه شاداببدیل
شو ولندرمیشوداغچهل پا

زنجان

فیله خاصهخراسانلوخرمنه سر

سمنان

چاه شیرینتپالسفیدکوه آرسک
خنارطالو شیر بند
سمنان-مناطق شکار ممنوع ایران

سیستان و بلوچستان

یکی از متفاوت ترین مناطق شکار ممنوع ایران را در سیستان و بلوچستان داریم. منطقه ای که در آن گاندو تمساح پوزه کوتاه ایرانی زندگی می کند. در این مناطق، پرندگان بومی مانند کبک و حیواناتی مانند قوچ و میش و آهوی وحشی زندگی می کنند. پستاندارانی چون روباه ، شغال، کفتار و خرگوش هم در این مناطق یافت می شود.

بزماننصرت آباد بلبل آبمک سرخپزم

فارس

سیاه کوه ارسنجانبصیرانمهارلو
پادنای فیروز آبادخرمنکوهمزا یجان داراب
دره باغکوه گورمکوه درا
کوهستانچاه نفتدالان
مل بلندکوه هوا و تنگه خورتوت سیاه
روشن کوه

قزوین

وجود مراتع مناسب، زیستگاه های صخره ای و پوشش جنگلی وجود حیواناتی مانند بز کوهی، خرس قهوه ای، پلنگ، سیاه گوش، گرگ، گراز، شغال، روباه، خرگوش و… و از گونه های پرندگان به پرندگان شکاری، کبک، کبک دری و بسیاری از گونه های خزندگان به انواع مارمولک ها، مارها، لاک پشت ها و… از گونه های دوزیستان وزغ و قورباغه و از گونه های ماهیان می توان ماهی سفید رودخانه ای، زردپر، قزل آلا را در این مناطق ممکن کرده است.

رودبار الموتطارم سفلی

قم

در استان قم می توان نام سه منطقه به نام های پلنگ دره، حوض سلطان و دشت سلطان را نام برد.

کردستان

زرینه اوباتو از مناطق شکار ممنوع ایران است که در بخش کرفتو دیواندره و در کردستان قرار گرفته است. میش مرغ یکی از حیوانات رو به انقراضی است که در این نواحی زندگی می کند.

کرمان

استان کرمان هم طبیعتی دارد که همواره دچار آسیب های جدی شده است. مناطق گلچین، گود غول، شهر بابک، کوه نودرهنگ، انجرک ورابر و گود چال را می توان در این استان، جزو مناطق شکار ممنوع ایران دانست.

کرمانشاه

هشیلانقراویزامروله و دالاخانیزله زرد

کهگیلویه و بویر احمد

دو منطقه پادنای سمیرم و خرم ناز را می توانید در این استان پیدا کنید که شکار در آن ها ممنوع است.

زرینه-اوباتو-مناطق شکار ممنوع ایران

گلستان

چلچلینیاشکقازانقایه
عزیز آبادگمیشانصوفیکم
سیاه مرزکوه

گیلان

تالاب استیلاشکورات علیاچسلی
اژدهادبلوچاستخر چافکله کله ناو سالم
استخر عباس‌آباددیلمان و درفک

لرستان

در بسیاری از مناطق شکار ممنوع ایران در حقیقت چرای بیش از حد دام ها آسیب خیلی جدی به این مناطق زده است. در منطقه هایی که در زیر نام برده ایم، حیوانات وحشی مانند خرس، کفتار، گرگ و روباه از تنوع‌های زیستی

رزن نورقالیکوه الیگودرزتالاب‌های پل‌دختر
هشتاد پهلو خرم‌آبادگرین الشترچهارشاخ نورآباد
گنجینه سرکن و بابا حبیب

مازندران

مناطق شکار ممنوع استان مازندران فراوان است. طبیعت و جنگل های این ناحیه به همراه آبشارهای آن باعث تنوع جانوری و گیاهی در این ناحیه شده اما به دلایل مختلفی که در بالا گفته شد، لیست بلندی از مناطق شکار ممنوع ایران دارد. در بعضی از این نواحی حتی صید ماهی نیز ممنوع است.

کیاسرلفورلار
هزار جریبسیاه بیشهفریدونکنار
دو هزار و سه هزارآلاشتامامزاده علی هراز
سواد کوهمازی بن و سی بنچلاو
سیاه بیشهحدفاصل پلور تا روستای آب سک (ممنوعیت صید)
سیاه-بیشه-مناطق شکار ممنوع ایران

استان مرکزی

در مناطق شکار ممنوع ایران که در استان مرکزی و اطراف اراک قرار گرفته اند، نه تنها طبیعت زیبای دریاچه های نمک و کویری را خواهید دید، بلکه انواع دسته های پرندگان مهاجر در مسیر پروازی خود در این مناطق فرود می آیند. شوری بعضی از این مناطق به همراه کمبود آب شدید و شکار بی رویه آن ها را جزو مناطق شکار ممنوع ایران قرار داده است.

بازرجانتالاب میقانزرندیه

هرمزگان

از مناطق شکار ممنوع ایران در استان هرمزگان می بایست تنها به منطقه گلزار و نیزار اشاره کرد. این منطقه در شهرستان حاجی آباد واقع شده و دارای ارتفاعات و دره های بسیار جذاب است. در این دره ها و ارتفاعات، کل و بز و در تپه ماهورها قوچ و میش و در دشت‌ها جبیر دیده می شود و علاوه بر آن جانورانی نظیر پلنگ، گربه وحشی، گرگ، شغال، روباه شنی، روباه معمولی، کاراکال، کفتار و … انواع جوندگان هم در آن دیده شده اند.

همدان

اسدآبادنشرآلموقولاغ
ملوسانتالاب آقگلقینرجه و آق داغ
سرابالوند

یزد

مرورباغ شادیشیرکوه
آریز بافقکوه عیش اعلیکفه طاقستان

برای آشنایی با تغییرات این مناطق در هر سال می بایست به سایت حفاظت محیط زیست مراجعه نمایید.

آبشار پونه زار، تکه ای از بهشت گمشده در اصفهان
گردکوه، قلعه ی افسانه ای در دامغان!
همه چیز درباره ی عشایر شاهسون و زندگی زیبای آنان
سیلوی اهواز در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code