در سفر به هند، به سافاری منطقه حفاظت شده ببر ساریسکا بروید

منطقه حفاظت شده ببر ساریسکا | Sariska Tiger Reserve

مشهورترین منطقه حفاظت شده ببر در استان راجستان، منطقه حفاظت شده ببر ساریسکا است که نه تنها گردشگران خارجی را به خود جلب می کند بلکه در بین مردم هند نیز طرفدار فراوانی دارد. با این مطلب از مجله الی گشت همراه باشید تا راجع به این منطقه اطلاعات تکمیلی داده شود و بتوانید در سفر به هند برای بازدید از این پارک و منطقه برنامه  ریزی کنید. قطعا منطقه حفاظت شده ببر ساریسکا برای عاشقان این گربه بزرگ مانند بهشتی است که در نزدیکی شهرهای مشهور و توریستی هند واقع شده و می توانید جاذبه های متنوع دیگری را هم در اطرافش برای بازدید پیدا کنید. این پارک و منطقه تقریبا در میانه شهرهای جیپور و آگرا واقع شده و اگر در بین این دو شهر در حرکت هستید، حتما مسیرتان را به سمت منطقه حفاظت شده ببرها تغییر دهید.

منطقه حفاظت شده ببر ساریسکا

درباره منطقه حفاظت شده ببر ساریسکا

مطالب مرتبط:
چطور سفر ۱۰ روزه به هند را برنامه ریزی کنیم؟
کشف سنگ‌ نگاشت ‌های اسرارآمیز که نشان از فرهنگ گم شده ی هند دارند!
در پارک ملی جیم کوربت هند، به دیدن حیواناتی شگفت انگیز بروید

این منطقه در میان تپه های تنومند آراوالی Aravali hills قرار گرفته و محیط زیستی منحصر به فرد برای زندگی حیوانات مختلف به وجود آورده است. مساحت آن ۸۰۰ کیلومتر مربع شامل صخره ها، کوه ها، جنگل های خشک گرمسیری، چمنزارها و دیگر قسمت هاست. در منطقه حفاظت شده ببر ساریسکا به جز ببرها، حیوانات دیگری نیز مانند چیتاها، گربه های جنگلی وحشی، گراز وحشی، خرس، نوعی میمون و گوزنی بزرگ به نام سم دار Sambar deer در آن زندگی می کنند که در سافاری های برگزار شده در آن اگر خوش شانس باشید می توانید ببینید.

همچنین برای بسیاری از پرندگان زیبا مانند عقاب، بلدرچین، کبک، طاووس و غیره، مکانی عالی برای زندگی است. جدای از زیبایی منحصر به فرد این منطقه حفاظت شده، قرارگیری آن در استان راجستان مزیتی دیگر برای آن محسوب می شود. اگر به دنبال ماجراجویی و کمی هیجان در سفر هند خود هستید، می توانید در منطقه حفاظت شده ببر ساریسکا حضور یافته و بیشتر فعالیت هایی را که در ادامه معرفی می کنیم، در این مکان انجام دهید.

منطقه ببر ساریسکا

جیپ سافاری در منطقه ببر ساریسکا

اگر شما هم از آن جمله گردشگرانی هستید که به دوست دارید به درون طبیعت بروید و سر از ناشناخته ها در بیاورید، این سافاری می تواند در .این مورد به شما کمک کند. سافاری جیپ های منطقه حفاظت شده ببر ساریسکا به مکان هایی می رود که کاملا عاری از انسان بوده و انسان هیچ دخالتی در طبیعت آنجا ندارد. در این مکان ها و در مسیرهایی که از قبل شناخته شده است می توانید ببرها را در حرکت یا بازی با یکدیگر ببینید. شاید ببری خود را به جیپ شما نزدیک تر کند. حتما با تورهای سافاری قابل اعتماد و دارای مجوز وارد این پارک شوید. راهنمای ماهر به همراه داشته باشید. در ادامه سفر در این منطقه می توانید به دیدن بناهای تاریخی آن مانند قلعه کانکوادی Kankwadi fort بروید. این قلعه از دیگر جاذبه های منطقه است که تنها با جیپ قابل دسترسی است. در طول روز تنها در ۲ نوبت سافاری ها برگزار شده و زمان آن با تغییر فصل تغییر می کند. تنها با ماشین های مخصوص می توانید وارد منطقه شده و حتما باید مسیری را که از قبل مشخص شده است، با جیپ ها بپیمایید.

حفاظت شده ببر ساریسکا

گروه های سواری سافاری در ساریسیکا

اگر با گروه به این منطقه آمده اید، بسیار بهتر خواهد بود که همگی با هم به درون منطقه سوار سافاری کانتر شوید. هر کانتر حدود ۲۰ مسافر را می تواند در خود جای دهد. خوبی این ماشین ها پوشیدگی بیشتر آن ها به نسبت جیپ هاست. همچنین در سافاری کانتر چند جیپ نیز شما را همراهی می کنند. با این ماشین ها می توان به راحتی به همه مناطقی که جیپ ها می روند، بروید. در طول سافاری کانتر تعدادی از حیوانات و پرندگان را می توانید مشاهده کنید. حتما با خود دوربین دوچشمی و دوربین عکاسی به همراه داشته باشید. تا چنین لحظات به یاد ماندنی را ثبت کنید. از آنجایی که درخواست برای چنین سافاری بسیار است، بهتر است که قبل از سفر و به صورت اینترنتی سافاری خود را رزرو کنید. خصوصا اگر در طول فصل های پرگردشگر به این هند و شهرهای جیپور یا آگرا سفر می کنید.

منطقه حفاظت شده ببر ساریسکا-تماشای ببر

گشت و گذار در منطقه حفاظت شده به هنگام باران های موسمی

کل منطقه و پارک به طور رسمی در فصل موسمی بسته می شود. با این حال، اگر شما برای دیدن بنای تاریخی پاندوپول Pandupol تصمیم به ورود به پارک گرفتید، می توانید در سافاری های بوفر موسمی شرکت کنید. ماشین های کانتر تنها اجازه دارند که به منطقه بوفر پارک نفوذ کنند و خیلی وارد قسمت میانی آن نشوند. در طول فصل های بارانی منطقه حفاظت شده ببر ساریسکا می توانید انواع پرندگان از جمله طاووس ها را در حال رقصیدن تماشا کنید.

تورهای تماشای پرندگان ساریسکا

در منطقه حفاظت شده ببر ساریسکا حدود ۲۲۰ گونه پرنده وجود دارد. ذخایر آبی درون پارک مکانی عالی برای تماشای پرندگان است. اکثر پرندگان را می توانید در نقاط اطراف برکه ها، رودها، دریاچه ها و … پیدا کنید. اگر در فصل زمستان از این منطقه بازدید می کنید، بسیاری از پرندگان مهاجر را که از مناطقی همچون آسیای میانه، اروپا و دیگر نقاط جهان وارد این منطقه حفاظت شده می شوند، قابل رویت خواهند بود. تورهای بسیاری برای بازدید از این پرندگان برگزار می شود. دریاچه کانکواری The Kankwari Lake مکانی مناسب و منحصر برای دیدن بعضی از آن پرندگان است. همچنین در بازدیدهای زمستانی از این پارک می توانید خود را به مناطقی مانند سد مانسارووار Mansarovar dam در نزدیکی دروازه تهلا Tehla gate و بنای تاریخی نیلکانس Neelkanth برسانید.

سفر با طبیعت دوستان برای دیدن پرندگان

سفر با طبیعت دوستان

شما برای ورود به منطقه حفاظت شده ببر ساریسکا و دقت بیشتر در منطقه می توانید طبیعت گران و طبیعت دوستان را برای سافاری خود استخدام کنید. این افراد شما را به نقاطی از پارک هدایت می کنند که کمتری سافاری و توری به آن ها برگزار شده و امکان دیدن ببرها و حیوانات دیگر برای شما بیشتر خواهد شد. پارک ساریسکا از جمله پارک هایی در هند است که با نقاط باستان شناسی و بناهای تاریخی پر شده است. طبیعت گردان های شما قادر خواهند بود که جزئیات دقیق مربوط به تاریخ این ساختمان ها را برای شما به زبان انگلیسی توضیح دهند.

اکتشاف غار

در سفر به منطقه و پارک محافظت شده حتما به دیدن غارهای شایامسا Shyamsa بروید. از نقاشی های باستانی درون غارها بازدید کنید. در این نقاشی ها می توانید، اشکالی از حیواناتی همچون کرگدن، فیل و دیگر حیوانات این پارک را تماشا کنید. اگر علاقه مند به تاریخ هستید، این غارها، مکانی برای ورود شما به تاریخ و افزودن اطلاعات تاریخی شما خواهد بود. همچنین فضای دورن غارها خود یک جاذبه است. در نزدیکی ناحیه قرارگیری غارها، منطقه پر از گیاه بومی گوگول guggul herb قرار دارد. از این گیاه بومیان هندی برای مصارف دارویی استفاده های فراوانی می برند. این گیاه مهم ترین دارو برای طب سنتی و گیاهی هندی است.

سافاری پارک های هند

بازدید از بناهای تاریخی

در پارک و منطقه حفاظت شده ببر ساریسکا در میان کوه های زیبای آن، بنای تاریخی نیلکانس Neelkanth با قدمتی نزدیک به ۶ قرن همچنان باقی مانده است. هر چند که سنگ های بنا با گیاهان پوشیده شده و بعضی از آن ها شکسته و در طی دوران از بین رفته اما همچنان وقار خود را حفظ کرده است. این بنا به خاطر حجاری ها و مجسمه هایی با موضوعات کمتر دیده شده شناخته شده است. همانند بنای کاجوراهو Khajuraho آثار هنری مربوط به آن دوران را نشان می دهد. برای بازدید از این مجموعه بهتر است که حتما با راهنمایی ماهر همراه شوید تا راجع به موضوعات برای شما توضیحاتی ارائه دهد. در نزدیکی این بنا، بنای تاریخی بزرگ دیگری به نام جین Jain قرار دارد.

به دیدن بنای پاندوپول هانومان بروید

بنای پاندوپول هانومان یک بنای باستانی در منطقه حفاظت شده ببر ساریسکا بوده که نمایی از آبشار از درون آن قابل رویت است. در این بنا پرندگان و حیواناتی همچون میمون ها را به وفور خواهید دید. مردم منطقه برای زیارت و بازدید از آبشار به این بنا می آیند. این مکان مکانی زیارتی محسوب شده که در آن به عبادت می پردازند. گاهی برخی از عبادت کنندگان خاکستر مردگان خود را به این مکان اهدا می کنند.

بناهای حفاظت شده ببر ساریسکا

اقامت در هتل لوکس ساریسکا پالاس | Sariska palace

این کاخ در چندین قرن پیش، یک شکارگاه سلطنتی بود که پادشاهان از پارک به عنوان یک منطقه شکار استفاده می کردند. امروزه این کاخ تبدیل به هتلی لوکس برای کسانی شده است که دوست دارند در نزدیکی طبیعت ساکن شوند. در این هتل می توانید برای سافاری ها و ورود به منطقه حفاظت شده ببر ساریسکا اقدام کنید.

کاخ ساریسکا، همچنان تمام شکوه تاریخی خود را حفظ کرده و در نتیجه، شما می توانید در یک کاخ سلطنتی هندی شبی را بگذرانید. هتل های متعدد دیگری نیز برای اقامت در این پارک قرار دارند.

زمان دقیق سفر به پارک

سافاری در پارک سیریسکا در دو محدوده زمانی جداگانه اجرا می شود: زمستان و تابستان

سافاری در زمستان

  • صبح روز سافاری – ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۱۰:۳۰ صبح
  • ساعت های سافاری شبانه – ساعت ۲ تا ۶ بعد از ظهر

سافاری در تابستان

  • صبح روز سافاری – ساعت ۶ صبح تا ۱۰ صبح
  • ساعت سافاری شبانه – ساعت ۲:۳۰ تا ۶:۳۰ بعد از ظهر.

ورودی منطقه حفاظت شده ببر ساریسکا

  • مردم هندی: ۸۰ روپیه
  • گردشگران خارجی: ۴۷۰ روپیه
  • کرایه دوربین عکاسی: ۴۰۰ روپیه

منبع: visittnt.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد