ارزشمندترین موزه در سرتاسر روسیه، صندوق الماس مسکو

موزه صندوق الماس مسکو | Almaznyy Fond Rossiyskoy Federatsii

یکی از مراکز مهمی که روسیه وجود دارد، امروزه هم به عنوان حافظ مجموعه ای از فلزات و سنگ های گران بهای دولت این کشور فعالیت می کند و هم به عنوان یک جاذبه ی بسیار دیدنی! این مرکز مهم جایی نیست جز؛ موزه صندوق الماس مسکو ( Almaznyy Fond Rossiyskoy Federatsii). این نمایشگاه یکی از معدود مراکز جهان است که از تاج و جواهرات سلطنتی حفاظت می کند. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، موزه صندوق الماس مسکو را بیشتر بشناسید.

نمایشگاه صندوق الماس مسکو ، محل حفاظت از جواهرات روسیه

همه چیز درباره ی موزه صندوق الماس مسکو

مطالب مرتبط:
آیا می دانید که نقطه ی صفر مسکو کجاست؟
چرا با الی گشت به روسیه سفر کنیم؟
میدان سرخ مسکو، بزرگترین میدان روسیه

همانطور که به صورت خلاصه و مختصر در مقدمه ی این مطلب اشاره نمودیم، موزه صندوق الماس مسکو یکی از مهم ترین مراکز موجود در روسیه است که هم اهمیت فراوانی برای دولت روسیه دارد و هم یکی از جاذبه های جذاب و دیدنی در این کشور است. در واقع صندوق الماس، به عنوان بخشی از صندوق دولت روسیه میزبان و محافظ مجموعه ای از فلزات، سنگ های با ارزش و قیمتی و ساخته های منحصر به فرد با ارزش تاریخی از فلزات و سنگ های گران بها است. موزه صندوق الماس مسکو یکی از معدود خزانه های جهان است که از تاج جواهرات حفاظت می کند. ساخت این مجموعه از قرن ۱۸ میلادی با دستور پتر اول، حاکم وقت روسیه برای حفظ اشیای در اختیار دولت صادر شد و نام اتاق الماس برای آن در نهایت انتخاب شد. در این صندوق ارزشمند از گذشته تا به کنون، اقلام با ارزش سلطنتی، مجسمه های دولتی و اقلام و لوازم غیر سلطنتی ارزشمند نگهداری می شوند.

34343

در دوران حکومت سلسله ی رومانوف بر روسیه، اتاق الماس قدیم و نمایشگاه صندوق الماس مسکو کنونی از جواهرات غنی پر شدند و بهترین سنگ های قیمتی و جواهرات سلطنتی در این دوران به خصوص زمان سلطنت ملکه الیزابت و ملکه کاترین دوم به آن سپرده شدند. حتی در حال حاضر هم در این موزه جواهراتی شگفت انگیز به نمایش گذاشته می شوند. در این جا باید نکته ای را متذکر بشویم! اتاق الماس امروزه با نمایشگاه صندوق الماس فرق می کند. موزه صندوق الماس مسکو در سال ۱۹۶۷ میلادی و در نزدیکی کاخ کرملین مسکو افتتاح شد. این موزه از لحاظ دارا بودن جایگاه شاهکاری هنری، انواع طلا و جواهرات مربوط به قرن ۱۸ تا ۲۰ و جواهرات نادر و بی مانند، مجموعه ای بسیار خاص را دارا می باشد.

همه چیز درباره ی نمایشگاه صندوق الماس مسکو

در میان قطعات منحصر به فردی که در موزه صندوق الماس مسکو به نمایش گذاشته شده است می توانیم به جواهرات بسیار معروفی اشاره نماییم. برخی از این ها شامل الماس اورلوف ۱۸۹٫۶۲ قیراط که پس از تراشیده شدن ۱۸۰ قسمت از آن کاهش یافت، الماس شاه با وزن ۸۸٫۷ قیراط، بزرگ ترین یاقوت کبود تراش خورده در جهان با وزن ۲۵۸٫۸ قیراط به همراه شمش طلای ۳۶ کیلوگرمی به نام مثلث بزرگ می شوند. برای رفتن به موزه صندوق الماس مسکو بهترین راه استفاده از مترو و از طریق ایستگاه مترو بلورسکی (Borovitskay) و ایستگاه الکساندروفسکی ساد (Alexandrovsky Sad) است.

اگر قصد دارید تا از موزه صندوق الماس مسکو دیدن کنید این نکات را حتما به یاد داشته باشید که:

 • بلیت موزه صندوق الماس مسکو را در روز بازدیدشان از طریق دفتر تهیه ی بلیت شماره ی ۴ باغ آلکساندر تهیه نمایید.
 • برای گردشگران خارجی سرویس صوتی راهنمای زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، چینی و ژاپنی نیز ارائه می شود.
 • در طول ساعات کاری نمایشگاه بلیت تورهای ساعت ۱۰ در ساعت ۹ و تورهای ساعت ۱۴ در ساعت ۱۳ فروخته می شود.
 • صندوق الماس در داخل موزه تسلیحات کرملین قرار گرفته است.
 • بازدید کنندگان باید به تورهایی بپیوندند که هر ۲۰ دقیقه بین ساعات ۱۰ تا ۱۳ و ۱۴ تا ۱۷ ارائه می شوند.
 • این موزه از پذیرفتن کودکان زیر ۶ سال معذور است.
موزه صندوق الماس مسکو

برخی از معروف ترین جواهرات موجود در موزه صندوق الماس مسکو

 • تاج بزرگ ملکه | Grand Crown Queen

تاج بزرگی که در نمایشگاه صندوق الماس مسکو قرار گرفته است، نماد قدرت پادشاهان روسیه بوده است. در واقع از نظر آنان هر چه اندازه ی تاج بزرگ تر باشد، قدرت پادشاه بیشتر می شده. این تاج توسط گئورک فدرریش اکارت یکی از سرشناس ترین جواهرسازهای وقت دنیا برای ملکه کاترین دوم در سال ۱۷۶۲ میلادی ساخته شد. در ساخت این تاج از طلا، یاقوت کبود سیلان و الماس استفاده شده است.

 • تاج پادشاه | King’s crown

تاج پادشاه بر خلاف تاج ملکه اندازه ای متوسط دارد و توسط جواهرسازانی بدون شهرت ساخته شده است. در این تاج از ۲۰۰ الماس کوچک و ۴۸ الماس بزرگ تر استفاده شده است.

تاج
 • طلای شیطان | Devil’s gold

کوچک ترین قطعه ی طلای پیدا شده در موزه صندوق الماس مسکو قطعه طلایی ۲۰٫۲۵ گرمی است که به طلای شیطان معروف است. این قطعه طلا که در سال ۱۹۴۴ میلادی در رود کولیما پیدا شده است به این خاطر به طلای شیطان معروف شده است که شمایلی عجیب و شیطانی دارد.

 • الماس صورتی | Pink diamond

همسر اول آلکساندر یکی از تزارهای روسیه، یک قطعه الماس صورتی رنگ ۱۳ قیراطی داشت که در نیم کره ی نیم تاجش قرار گرفته بوده است.

 • تاج خوشه ی انگور | Grape cluster crown

در نمایشگاه صندوق الماس مسکو یک تاج وجود دارد که به نام خوشه ی انگور معروف است. برگ های طلایی و خوشه های مارپیچی این تاج واقعا چشمگیر هستند. این تاج به ملکه کاترین دوم توسط شاه گوستاو سوم در سال ۱۷۷۷ میلادی اهدا شده بود.

برخی از معروف ترین جواهرات موجود در نمایشگاه صندوق الماس مسکو

جاذبه های اطراف موزه صندوق الماس مسکو

 • کاخ کرملین | Grand Kremlin Palace

شاید باورتان نشود اما کاخ کرملین قبل تر از آن که تبدیل به کاخ کرملین شود، یک کلیسای ارتدکس بوده است که در گذر زمان نه تنها تبدیل به کاخ شده بلکه مرکز قدرت در کشور روسیه است. تاریخ ساخت کاخ کرملین به قرن ۱۵ میلادی باز می گردد و شامل ۵ قصر، ۴ کلیسا و دیواره ها و برج های مختلف است.

کاخ کرملین
 • میدان سرخ | Red Square

یکی از مهم ترین و تاریخی ترین میادین در سراسر مسکو، میدان سرخ است که تا به حال درباره ی آن زیاد گفته ایم. با این که از ساخت میدان سرخ بیش از چند قرن می گذزد اما در خوش بینانه ترین حالی ممکن، کف پوش های ۱۰۰ سال پیش این میدان هنوز هم باقی مانده است.

 • مجسمه ی مادر میهن | The Motherland Calls

یکی از معروف ترین مجسمه های نه تنها روسیه بلکه در سراسر جهان، مجسمه ی مادر میهن است. این مجسمه به صورتی الست که ممایف یا لقب دیگر آن، شمشیری را بین زمین و آسمان بلند کرده است. این مجسمه برای زنده نگه داشتن یاد شهیدان نبرد استالینگراد ساخته شده است.

منبع: kremlintour.com 💎

سیدنی و این جاذبه‌های دیدنی اش را فراموش نکنید!
سیدنی و این جاذبه‌های دیدنی اش را فراموش نکنید!
گنج پیدا شده در کوبا: خانه ارنست همینگوی
گنج پیدا شده در کوبا: خانه ارنست همینگوی
کدام کشورها بیشترین آتشفشان ها را دارند؟
کدام کشورها بیشترین آتشفشان ها را دارند؟
آگوادا، قلعه پرتغالی ها در گوا، هند!
آگوادا، قلعه پرتغالی ها در گوا، هند!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code