آشنایی با موزه قزوین

موزه قزوین

قزوین در ۱۵۰ کیلومتری شمال غربی تهران به پایتخت خوشنویسی ایران معروف است و مملوء از جاذبه های تاریخی ست. کافیست سری به موزه قزوین بزنید تا تاریخ و قدمت بلندبالای این شهر همچون کتابی مصور در جلوی چشمانتان به نمایش در بیاید و سفری تصویری به عمق تاریخ این شهر را تجربه کنید. کسانی که علاقمند به تاریخ هستند در سفرهای خود حتما یک برنامه ی موزه گردی هم قرار می دهند تا با تماشای آثار گذشتگان به درک بهتری از تاریخ برسند. می خواهیم درباره موزه قزوین حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

موزه قزوین

موزه قزوین

مطالب مرتبط:
آشنایی با عمارت سردار مفخم قزوین
دروازه درب کوشک، دروازه ای تاریخی در قزوین
آب انبار سردار بزرگ در قزوین، بزرگ ترین آب انبار تک گنبدی ایران

دوست دارید سفری به گذشته ها داشته باشید و از جهان امروز فاصله بگیرید؟ بعضی به مانند داستان های خیالی به دنبال ماشین زمان هستند اما امروز موزه ها هم حکم ماشین های زمان را برایمان بازی می کنند! کافیست پا به موزه های تاریخی بگذارید تا به یک باره سفری هزاران ساله به گذشته ها را تجربه کنید. در ساعاتی که در موزه هستید انگار هیچ ارتباطی با دنیای مدرن و جهان امروز ندارید و انگار هر چه هست گذشته است و گذشته.

یکی از راه های عالی برای شناخت تاریخ و فرهنگ هر شهر بازدید از موزه هاست، موزه هایی که به محل نگهداری و نمایش آثار ارزشمند تبدیل شده اند و همیشه گردشگران زیادی دارند. موزه قزوین از بهترین موزه های شهر قزوین است که با آثار برجسته به کتابی مصور برای نمایش تاریخ بلندبالای این شهر تبدیل شده است. قدمت قزوین به سال های قبل از اسلام برمی گردد پس این استان گنجینه ای از آثار ارزشمند است که نمی توان همه ی آن ها را در یک موزه به تماشا نشست اما مطمئنا بازدید از موزه قزوین شما را با دنیایی هیجان انگیز و متفاوت روبرو می کند.

جاذبه های قزوین

آثار موزه قزوین

کافیست سری به میدان آزای بزنید و بعد از گذر از کنار چهلستون در بخش شرقی دولتخانه صفوی سردر موزه قزوین را پیدا می کنید. آثار موزه به چندین بخش تقسیم می شود اما حجم زیادی از آن ها را اشیای سفالی و مفرغی تشکیل می دهند که پیشینه ی تعدادی از آن ها به هزاره اول و یا هزاره سوم قبل از میلاد برمی گردد. با گشت زدن در این موزه اشیای تاریخی و ارزشمندی نظرتان را جلب می کند اما مطمئنا یکی از باستانی ترین و باارزش ترین آن ها یک بشقاب فلزی است که نقش و نگارهایی از دوره ساسانی بر روی آن نقش بسته و به نظر می آید برای خسرو پرویز دوم بوده است.

باید وقت بگذارید و سر فرصت آثار موزه را یکی پس از دیگری تماشا کنید فقط اشیای هزاران ساله نیست که نظرتان را جلب می کند آثار دوران اسلامی و همینطور آثار معاصر هم در گوشه ای از موزه نگاه ها را به خود خیره کرده و مشتاقان موزه گردی را به وجد می آورند. از دیگر مجموعه های مهم به نمایش در آمده در موزه قزوین می توان به سکه‌های دوره اشکانیان تا قاجار، مهرهای نفیس و تاریخی ظروف سفالی و اشیای زینتی یا نظامی اشاره کرد.  در قسمتی از موزه درب های تاریخی و تخت عروسی متعلق به منطقه مینودر به نمایش در آمده که از جاذبه های جذاب این موزه است؛ قدمت تخت عروس به قرن ۱۳ هجری قمری برمی گردد. در قسمت خروجی موزه نقاشی هایی از ناصرالدین شاه نظرتان را جلب می کند که در زمان قاجار طراحی شده اند.

سفر به قزوین

بازدید از موزه قزوین

درسته که این موزه متعلق به شهر قزوین است و به مجموعه آثار تاریخی این شهر مزین شده اما تعدادی از آثار آن هم متعلق به شهرهای دیگر هستند مثل پیکره ۵ هزار ساله مرد سومری که متعلق به خارک است با این حال بازدید از موزه قزوین شما را به دوره های مختلف تاریخی این شهر می برد؛ سفر تاریخی را از حدود ۵ هزار سال پیش شروع می کنید و به سرعت به زمان معاصر نزدیک می شوید؛ در این سفر شاهد آثاری هستید بس ارزشمند و باشکوه که داستان های زیادی از تاریخ این شهر را در پس چهره دارند. بازدید از موزه قزوین شما را به ژرفای تاریخ می برد مطمئنا بازدید از آثاری مثل ریتون های سفالی، ابزار نظامی، پیکرهای کوچک جانوران و … که هر کدام برای هزاران سال قبل از میلاد ند هیجان انگیز است و شورانگیز.

در قرن ۱۳ هجری قمری ارتش ایران برای اولین بار به سلاح گرم دست پیدا کرده بود باورتان می شود که تعدادی از این اسلحه های اولیه در این موزه به نمایش در آمده و حالا در موزه قزوین شانس تماشای آن ها را دارید؟ اگر مشتاق شنیدن داستان های تاریخی هستید هیچ چیزی مثل بازدید  از موزه مرکزی قزوین نمی توانند داستان گذشتگان را برایتان بازگو کند قصه شندینی آدم هایی که هزاران سال قبل قزوین را برای زندگی انتخاب کردند تا پادشاهان صفوی که به مدت ۴۰ سال در این شهر پادشاهی کردند و آثاری با ارزش را بر جای گذاشتند. در سفر به قزوین بدون شک یکی از اولین جاذبه هایی که بازدید از آن را در برنامه سفرتان قرار می دهید چهلستون است، تنها کوشکی که از زمان شاه طهماسب به جای مانده و در میدان آزادی این شهر به یادگار مانده است. از آن جایی که موزه قزوین فاصله ی چندانی تا چهلستون ندارد می توانید بازدید از این  موزه را با بازدید از چهلستون همراه کنید.

به زودی پرواز مستقیم تهران- بوداپست برقرار می شود
بهترین شرکت های هواپیمایی ایران – لیست ایرلاین های داخلی کشور
روستای خرو، روستای ماسوله ای خراسان
 همه چیز درباره ی موزه خانه جلال و سیمین در تهران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code