سفری در تاریخ با بازدید از موزه های باتومی

باتومی از شهرهای دیدنی کشور گرجستان است که با توجه وسعت کمی که دارد اما کلان شهر این کشور محسوب می شود. جاذبه های طبیعی و گردشگری زیادی در این شهر گرجی وجود دارد، که هر کدام به تنهایی می توانند تجربه های متفاوتی را برایتان به ارمغان بیاورند. در این مطلب می خواهیم درباره ی موزه های شهر باتومی صبحت کنیم، تا زمانی که به این شهر سفر کردید بدانید که جاذبه های فرهنگی این شهر کدام ها هستند. ما را در سفر به شهر باتومی در گرجستان همراهی کنید.

موزه های شهر باتومی
  •  موزه باستان شناسی باتومی | Batumi Archeological Museum
مطالب مرتبط: 
باغ گیاه شناسی باتومی، بهشتی در دنیای واقعی
راهنمای سفر به باتومی

یکی از مهمترین موزه هایی که در شهر باتومی وجود دارد، موزه باستان شناسی است. این موزه در سال ۱۹۹۸ میلادی یعنی اواخر قرن بیستم میلادی در شهر باتومی تاسیس گردید. هدف از ساخت چنین موزه ای در قرن نیز حفظ و نگهداری از آثار باستانی و گران بهایی است که دوره های مختلف در این شهر باقی مانده است. قدمت برخی از آثاری که در این موزه نگهداری می شود مربوط به دوره برنز بوده و برخی دیگر به هنگام حفریات باستان شناسی در روستاهای اطراف شهر باتومی کشف شده اند. برخی دیگر از آثار تاریخی که در این موزه هست مربوط به قرون وسطی و همچنین دوران معاصر شهر باتومی است.  این موزه برای کسانی که علاقمند به تاریخ هستند می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

آدرس: ۷۷ Chavesarade Street, Batumi, Georgia

موزه باستان شناسی باتومی
  • موزه هنر آدجارا | Adjara State Museum

از دیگر موزه های شهر باتومی که علاوه آثاری که درون آن قرار دارد، ساختمان و نمای بیرونی آن سبب جلب توجه است نیز موزه هنر آدجارا است. در موزه هنر آدجارا مجموعه ای از زیباترین آثار و مجموعه های جذاب از نقاشان گرجی و خارجی دیده می شود که اغلب آنها در قرن بیستم و بیستم یکم فعالیت داشته اند. در این ساختمان دو طبقه مجموعه های دیگری هم دیده می شو،  در طبقه اول نمایشگاه های موقت برگزار می شود و در طبقه دوم نیز آثار زیبا و قابل توجهی در معرض دید قرار دارند.  برای بازدید از این موزه در شهر باتومی کمتر یک ساعت زمان نیاز است و به راحتی می توانید از آن دیدن فرمایید.

آدرس: Jincharadze St, Batumi, Georgia

موزه هنر آدجارا
  • موزه قوم نگاری برجگالو | Ethnographic Museum Borjgalo

یکی از جدیدترین موزه هایی که در شهر باتومی تاسیس شده است و تقریبا یک سال از گشایش آن که در سال ۲۰۱۶ بود نیز می گذرد، این موزه قون نگاری برجگالو نام دارد و دارای وسعتی به اندازه ۳۰۰۰ متر مربع است. در این موزه نیز نقاشی ها، مجسمه ها و حکاکی های چوبی نیز به نمایش گذاشته شده است. هنگامی که از این موزه بازدید می کنید می توانید با فرآیند شغل های مرسوم باتومی چون سفالگری، ساخت ظروف و اشیا سنگی، فلزکاری، نجاری و ساخت وسایل چوبی و هنر بافندگی را از نزدیک خواهید دید. در محوطه بیرون این موزه هم می توانید گلکاری های بسیاری زیبایی که انجام شده را مشاهده کنید و لذت ببرید.

آدرس: Batumi-Akhaltsikhe, Batumi, Georgia

موزه قوم نگاری برجگالو
  • موزه صنعت برادران نوبل | Nobel Brothers Batumi Technological

اکثر موزه هایی که در شهر باتومی وجود دارد، اغلب از در قرن های بیستم و بیست و یکم ساخته شده اند. موزه صنعت برادران نوبل هم یکی از همین موزه هایی است که در اوایل قرن بیستم ساخته شده است. در این موزه حدود ۲۰۰۰ وسیله از فناوری های مختلف جمع آوری شده که با رفتن به آن می توانید از آنها دیدن کنید. این موزه در واقع به یکی از مهم ترین فناروی های باتومی اختصاص یافته که به کمک آن تکنولوژی، باتومی در تجارت بین المللی نفت شناخته شده است. از جمله مهمترین افرادی که دستاوردهای آنها در این موزه نگهداری می شود نیز برادران نوبل، الکساندر مانتاشو و روستچیلد هستند. موزه صنعت برادران نوبل در یکی از خانه های قدیمی و در مرکز شهر گشایش یافته و به زبان انگلیسی در معرض دید عموم قرار گرفته است. بدین ترتیب بازدیدکنندگان خارجی می توانند از اطلاعات این موزه استفاده کنند.

آدرس: Tamari settlement, Batumi, Georgia

موزه صنعت برادران نوبل
  • موزه مذهبی دیوید کوماخیدزه | David Komakhidze Religious Museum

موزه ی کوچک و منحصر به فرد دیگری در شهر باتومی وجود دارد و نام آن کوماخیدزه در سال ۲۰۰۴ است. به طور کلی موزه های شهر باتومی کوچک هستند اما آثار گرانبهایی را در خود جای داده اند. در موزه مذهبی دیوید کوماخیدزه اقلامی چون تندیس، پیکره، نمونه هایی از معابد، نقاشی های دیواری، نقش برجسته، عکس و کتاب به چشم می خورد که با بازدید از آن ها می توانید با تاریخی باتومی و گرجستان آشنا شوید. اگر چه این موزه با موضوع مذهب گردآوری شده، اما برای همه گردشگران فارغ از دین و نوع اعتقادات شان می تواند جالب باشد.

آدرس: Tblisi Highway, Batumi, Georgia

  • موزه دولتی خاریتون آخلدیانی | Khariton Akhvlediani Adjara State Museum

موزه دولتی خاریتون هم یکی دیگر از آثار باستانی و با ارزشی است که از قرن یازدهم و دوازدهم پیش از میلاد در این شهر باقی بانده است و می توان گفت یکی از قدیمی ترین موزه های شهر باتومی است. در این موزه آثاری نظیر تبرهای عتیقه، تندیس بز برنزی و گنجینه هایی از قلعه گونیو در معرض نمایش گذاشته شده است. از دیگر آثار این موزه مواردی چون پیکره هایی از جنس طلا، بطری ها و آویزهای طلایی، گردنبند هایی از جنس های مختلف، تکه هایی از کمربند، سنجاق سینه، تندیس های برنزی مذهبی و البته نمونه هایی از فرهنگ و هنر محلی می باشد. فسیل ۲۵ میلیارد ساله از جالب ترین آثار طبیعی است که در این موزه نگهداری می شود.

آدرس: Jincharadze St, Batumi, Georgia

موزه دولتی خاریتون آخلدیانی
  • موزه ایلیا چاچاوادزه | Ilia Chavchavadze Museum

موزه ای به نام ایلیا چاچاوادزه که یکی از محبوب ترین سیاست مداران شهر باتومی بوده که در عرصه های شاعری و نویسندگی نیز فعالیت داشته است. از همین رو برای زنده نگه داشتن نام وی اقدام به تاسیس این موزه نموده اند تا در آن بتوانند مجموعه ای از آثار ایلیا چاچاوادزه را نیز نگهداری نمایند.

آدرس: ۲ Shota Rustaveli Street, Kvareli 4800, Georgia

  • موزه ممد اباشیدزه | Memed Abashidze

یکی دیگر از افراد مشهور این شهر کوچک که برای زنده نگه داشتن نام وی دولت گرجستان اقدام به تاسیس موزه ای برای وی کرده تا نامش همیشه در شهر باتومی زنده باشد ممد اباشیدزه است. این فرد یکی از سیاستمداران و نویسندگانی گرجی بوده و به نوعی رهبر برجسته جامعه مسلمانان گرجستان هم محسوب می شد. متاسفانه از موزه وی عکس های مناسبی در دسترسی نیست.

آدرس: ۷, M. Abashidze street, Batumi, Georgia

برای انتخاب محل اقامتتان به صفحه رزرو هتل در باتومی بروید.

سفری به شهر مدرن باتومی + ویدیو
طبیعتی سرسبز در باغ گیاه شناسی باتومی
لذت شام در فضای متفاوت رستوران های باتومی
۷ دلیـل برای سفـر به گرجـسـتان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code