بلیط هواپیما

۸ موزه در شهر مسقط که ارزش دیدن دارد

عمان یکی از کشورهای عربی است که خواستار رابطه دوستانه با ایران می باشد. از همین رو نام یکی از بزرگترین هتل های بین المللی این کشور به زبان فارسی و به نام گلستان انتخاب شده است. مسقط پایتخت کشور عمان بوده و دارای جاذبه های بی نظیر و گردشگری فراوانی می باشد. از این رو الی گشت در این پست می خواهد درباره ی موزه های شهر مسقط که در پایتخت این کشور وجود دارد مطلبی را برایتان ارائه دهد تا زمانی که به این شهر سفر کردید بدانید جاذبه های گردشگری شهر مسقط کدام ها هستند. برای اقامت در شهر به صفحه رزرو هتل مسقط سری بزنید.

موزه های شهر مسقط

۱- موزه ملی عمان

مطالب مرتبط:
مسجد سلطان قابوس عمان، شاهکار معماری ایرانی
راهنمای سفر به عمان

در سال ۲۰۱۳، در شهر مسقط موزه ملی عمان (The National Museum Oman) ساخته شد. این موزه که یکی از جدیدترین موزه های این کشور به شمار می رود هدفش به نمایش گذاشتن آثار دوره ی ما قبل از تاریخ تا زمان معاصر بوده است. همچنین با تاسیس این موزه می خواستند که علاوه بر مردم کشور خودشان دیگر گردشگرانی که به این کشور می آیند را هم با فرهنگ و سنن کشور عمان آشنا بنمایند. در داخل موزه ملی عمان، ۱۰ گالری و یک سالن نمایش وجود دارد، که به تازگی در این موزه چند سکه طلا و وسایلی را برای دید عموم قرار داده اند که از داخل یک کشتی غرق شده که متعلق به دوران قرن شانزدهم می باشد پیدا کرده اند.

موزه ملی عمان
موزه ملی عمان

۲- موزه دروازه مسقط

از دیگر موزه های شهر مسقط موزه دروازه مسقط (Muscat Gate Museum) می باشد. هنگامی که افراد برای بازدید به این موزه می روند در حین بالا رفتن از پله های این ساختمان می توانند چشم انداز بی نظیر از سطح شهر مسقط داشته باشند. هدف از تاسیس این موزه، تاریخ و معماری بی همتای کشور عمان بوده، که بیشتر بر روی شهر مسقط تمرکز کرده است. یکی از جالب ترین دیدنی هایی که در این موزه می توانید شاهد آن باشید، سیستم آبیاری معروفی است که در این کشور وجود داشته و نام آن افلاج است، با رفتن به این موضوع می توانید اطلاعات کاملی درباره این سیستم بدست بیاورید.

موزه دروازه عمان

۳- موزه هنر مدرن غلیا

در شهر مسقط برای علاقمندان به حوزه های مد و هنر موزه ای به نام موزه هنر مدرن قلیا (Ghalya’s Museum of Modern Art) تاسیس شده است. با رفتن به این موزه می توانید انواع خانه های محلی از سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۵ را مشاهده نمایید که تمامی آنها نشان دهنده آداب و رسوم و سنت مردم کشور عمان می باشد. در واقع بعد از بازدید از اتاق های مختلفی که در این موزه وجود دارد می توانید اطلاعات زیادی در مورد نحوه زندگی مردم عمان در گذشته به دست بیاورید، این اتاق ها عبارت از آشپزخانه، اتاق عروسی، اتاق زمستانی و از این قبیل اتاق های می باشد. علاوه بر آن، چندین نمایشگاه مد و هنر و یک مغازه برای خریدن سوغاتی نیز در این ساختمان وجود دارد.

موزه هنر مدرن غلیا

۴- موزه نیروهای مسلح سلطان

موزه ی دیگری در شهر مسقط وجود دارد به نام موزه نیروهای مسلح سلطان (Sultan’s Armed Forces Museum)، که در آن تاریخ نظامی این کشور به نمایش گذاشته می شود. در این موزه می توانید از گذشته ی این کشور را از دوره های قبل از اسلام تا رنسانس را مشاهده کنید. بازدیدکنندگان می‌توانند درمورد پیروزی‌ها، شکست‌ها، روابط بین‌الملل و هر اتفاق دیگری که ارتش عمان در آن شرکت داشته، اطلاعات کسب کنند و کنار تجهیزات نظامی قدیمی این کشور، عکس بگیرند

موزه نیروهای مسلح سلطان

۵- موزه بیت الزیبر

یک موزه در شهر مسقط وجود دارد که به طور شخصی توسط خانواده ای به نام زیبر ساخته شده است. این موزه  بیت الزیبر (Bait Al Zubair) نام دارد، که متعلق به یکی از خانواده های سلتنطی کشور عمان می باشد. در ساختمان این موزه برخی از رویدادها و هماوری ها برگزار می گردیده است. در بیت الزبیر، از زیباترین مصنوعات و آثار هنری عمانی نگهداری می‌شود. در این موزه  قسمت‌های مختلفی از جمله یک کافه، مغازه‌ی سوغات‌فروشی و یک باغ است که در ساختش از سبک عربی استفاده کرده‌اند.

بیت الزیبر
بیت الزیبر

۶- موزه عمان و فرانسه

قدیمی ترین ساختمان این شهر مربوط به موزه عمان و فرانسه (Omani French Museum) می شود. این ساختمان که یک هدیه از طرف سلطان کشور عمان به کنسول کشور فرانسه در سال ۱۸۹۶ به حساب می آید. مدل های مختلفی از کشتی های عمانی و فرانسوی در داخل اتاق های این موزه قرار داده شده است، همچنین لباس های سنتی، نقاشی و آثار قدیمی دیگری را می تونید در این مجموعه مشاهده بنمایید. نکته‌ای که باعث منحصر به فرد شدن این موزه می‌شود، انعکاس ارتباط فرهنگی میان دو کشور فرانسه و عمان است.

موزه عمان و فرانسه

۷- موزه کودکان

اگر به همراه خانواده به کشور عمان سفر کرده اید و همراهتان فرزندان نوجوان وجود دارد حتما به موزه کودکان (Children’s Museum) سری بزنید. علم و تکنولوژی در این موزه به طور بی نظیری به صورت انیمیشن به نمایش گذاشته شده اند. معماری این موزه داخل دو گنبد در منطقه الکروم قرار دارد و برای نوجوانان می تواند تجربه جالبی به حساب بیاید.

موزه کودکان

۸- موزه تاریخ طبیعی

موزه تاریخ طبیعی (Natural History Museum)، برای علاقمندان به علم و جغرافیا مکان جالب و هیجان انگیزی می تواند به شمار بیاید. اولین آثاری که از نشانه های حیات در این منطقه به شمار می رفته در موزه تاریخ طبیعی نگهداری می شود؛ همچنین استخوان حیواناتی مانند نهنگ، فسیل های کم یاب که قدمتشان به ۲۶۰ میلیون سال پیش بر می گردد هم در این موزه قابل مشاهده است. همچنین، دندان یک نوعِ خاص از میمون‌ها نیز در این موزه قرار دارد که ظاهراً دیگر نشانه‌ای از آن‌ها در این منطقه دیده نمی‌شود.

موزه تاریخ طبیعی
راهنمای سفر به تورنتو
راهنمای سفر به تورنتو
اروپا در زمستان: بهترین شهرهای اروپا برای رفتن
اروپا در زمستان: بهترین شهرهای اروپا برای رفتن
سازه‌ای که سنت‌ها را شکست: کلیسای تمپلیاکیو فنلاند
سازه‌ای که سنت‌ها را شکست: کلیسای تمپلیاکیو فنلاند
رود گنگ هند؛ مقدس یا مرگ آور!؟
رود گنگ هند؛ مقدس یا مرگ آور!؟