آشنایی با موزه پیکاسو در اسپانیا

موزه پیکاسو

پابلو پیکاسو از معروف ترین نقاشان قرن ۲۰ میلادی میباشد او نقاش، شاعر، طراح صحنه و پیکرتراش بوده است از بزرگترین مجموعه هایی که آثار این هنرمند را در یک جا جمع آوری کرده است موزه پیکاسو که در اسپانیا قرار دارد، که در ۹ مارس ۱۹۶۳ برای عموم افتتاح گردید. این موزه حدود ۴۲۵۱ اثر از این هنرمند را به نمایش گذاشته است. یکی از مهمترین تاثیرات پیکاسو در عرصه هنر پدید آوردن سبک کوبیسم بوده است. الی گشت میخواهد بیشتر درباره این هنرمند و موزه ای که به نامش وجود دارد صحبت کند ما را همراهی نمایید.

درون موزه پیکاسو
یک سفر خوشمزه به بارسلونا + ویدیو
کارهایی که می توانید در بارسلونا انجام دهید
خانه اپرای بارسلونا؛ تماشای هنر، تاریخ و زیبایی

بارسلون دارای موزه های زیادی است که موضوعات و محدوده های مختلفی را پوشش میدهد. یکی از پرطرفدارترین موزه های این شهر موزه پیکاسو میباشد، که توانسته گردشگران زیادی را به سمت این شهر روانه میسازد. این موزه در سال ۱۹۶۳ در شهر بارسلونا افتتاح شد. ورودی برای موزه برای افراد زیر ۱۶ سال و همچنین دانشجویان و خبرنگان رایگان و یا با تخفیف در نظر گرفته شده است. اگر علاقمند به حوزه هنر به خصوص نقاشی هستید، به طور حتم این مکان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری در تور بارسلونا محسوب میشود.

موزه پیکاسو

یکی از جملات محبوب پابلو پیکاسو:

من با یک ایده آغاز می کنم و سپس آن را به چیز دیگری تبدیل می کنم

پیکاسو

بنای موزه پیکاسو

بنای موزه ۵ ساختمان کنار هم است که متعلق به قرون وسطا میشود. کوچه ای که ورودی این موزه در آن قرار دارد به قدری تنگ و باریک است که امکان تهیه ی عکس بهتر از ساختمان موزه را برای بازدید کننده فراهم نمی کند. لازم به توضیح است که شهرداری بارسلون حساسیت شدیدی در حفظ بافت سنتی و قدیمی شهر دارد و اجازه ی ساخت و ساز و تغییر و دستکاری در بناها و خصوصا در بافت قدیمی شهر که از قرون وسطی به یادگار مانده است را نمی دهد و وقتی در بارسلون و خصوصا در قسمت های قدیمی شهر قدم می زنید واقعا تصور می کنید که در قرون وسطی قرار دارید و در این دوران از تاریخ سیر می کنید.

ساختمان موزه پیکاسو

می گویند پیکاسو دوستی به اسم خائومه سابارتس  Jaume Sabartésداشته است و موزه ی کنونی پیکاسو نیز در اصل منزل همین خائومه سابارتس بوده است. خائومه سابارتس به دلیل علاقه ی شدیدی که به آثار پیکاسو داشته است آثار وی را در منزل خود جمع می نموده است و به دلیل اینکه این خانه مملو از آثار پیکاسو شده بود خائومه سابارتس تصمیم می گیرد تا این خانه را به صورت موزه در بیاورد و همین می شود که این بنای قدیمی به نام موزه ی پیکاسو رسما افتتاح می گردد.

اما سایتی که متعلق به این موزه میباشد امکان تماشای مجازی بنا را فراهم آورده است شما با کلیک بر روی لینک ذکر شده تمامی بناها لمس کنید.

موزه پیکاسو 1

آشنایی با پابلو پیکاسو

پابلو پیکاسو یکی از پرکارترین و بانفوذترین هنرمندان قرن بیستم است. او در نقاشی، مجسمه‌سازی، قلم‌زنی، طراحی و سفال‌گری هزاران اثر خلق کرده است.پابلو نیز مانند سایر هنرمندان به گروه‌ها و انجمن‌های هنرمندان و نویسندگان علاقه داشت؛ گروه‌هایی که هنرمندانی چون آنری ماتیس، گرترود استاین و ماکس جاکوب در آن عضویت داشتند. اما پیکاسو نزدیک‌ترین همکاری و همفکری را با جورج براک داشت؛ کسی که با همراهی‌اش در سال ۱۹۰۹، سبک کوبیسم را پایه‌گذاری کردند و از آن پس بود که نقاشی‌های پیکاسو شکل خاص و منحصر به فردی به خود گرفتند.

آثار پیکاسو معمولاً به ۵ دوره مختلف تقسیم می‌شود:

دوره آبی‌فام

دوره صورتی‌فام

دوره متأثر از هنر آفریقا

کوبیسم تحلیلی

کوبیسم تصنعی

 

شاید برایتان سوال پیش آید که کوبیسم چیست و چطور نقاشی است است کوبیستم شامل مکعب های کوچکی میشود که در کنار هم شکل مشخصی را تصویر میکنند.  در ۱۹۰۹ پیکاسو و هنرمند فرانسوی، جورج براک  با همکاری هم هنری به نام کوبیسم را پدید آوردند. در حقیقت برای اولین بار منتقد هنری فرانسوی لوییس واکسلس (Louis Vauxcelles) بود که این سبک را “مکعبهای عجیب” یا کوبیسم خواند. اما این دو هنرمند توانستند با ارائه این طرح در آثار خود آن را در عرصه هنر نامدار کنند.

آثار کوبیسم پیکاسو

 مهترین آثار پابلو پیکاسو

در سن ۹ سالگی که هنوز از لحاظ جسمی‌ هم ضعیف بود او اولین نقاشی اش را تکمیل کرد.

اولین نقاشی پیکاسو در 9 سالگی

اولین نقاشی مهم او که کاری آکادمیک به شمار می‌آمد “اولین عشای ربانی”( First Communion1896) بود که مادر، پدر و خواهر کوچکترش را که در مقابل کشیشی زانو زده اند به تصویر کشیده است. او این کار را در ۱۵ سالگی انجام داده است.

اولین نقاشی رسمی پیکاسو

از جمله برجسته ترین آثاری که در این موزه می بینید می توان به First Communion خلق شده در سال ۱۸۹۶ و Science and Charity خلق شده در سال ۱۸۹۷ اشاره کرد .

برجسته ترین اثر پابلو پیکاسو

موزه پیکاسو در پاریس

علاوه بر بارسلونا این مجموعه در پاریس هم وجود دارد. موزه پیکاسو در پاریس در سال ۱۹۸۵ بنا شد و در سال ۲۰۰۵ با توجه به نارضایتی های طرفداران پیکاسو جهت تعمیر بازسانی برای مدتی تعطیل و در تابستان ۲۰۱۳ مجدد بازگشایی شد. حدود ۲۰۰ اثر این موزه طی دوران بازسازی به آمریکا  و برخی کشورهای دیگر فرستاده شد. این موزه زیر بنایی حدود ۷۰۰۰ متر مربع همراه با گالری های جدید و فضای نمایش خواهد داشت. ساختمان جدید با زیر بنایی حدود ۴۴۵ متر مربع در حیاط پشتی، جهت برگزاری نمایشگاه های فوری و برنامه هایی از این دست در نظر گرفته شده، که آخرین مرحله مرمت موزه است که در بهار ۲۰۱۴ به بهره برداری خواهد رسید.

موزه پیکاسو در پاریس

ساعات بازدید از موزه پیکاسو

این موضوع جزء یکی از پرطرفداراترین جاذبه های گردشگری در تورهای اروپا میباشد. ساعات بازدید از این موزه سه‌شنبه تا یکشنبه ۱۰ صبح تا ۸ بعدازظهر باز است و در روز دوشنبه فعالیت نمی‌کند. هر سال نیز در اول ژانویه، اول می، ۲۴ ژوئن و ۲۵ و ۲۶ دسامبر تعطیل می‌باشد. در روزهای ۱۱ فوریه، ۱۸ می و ۲۴ دسامبر بازدید از موزه رایگان است. برای اطلاع از قیمت‌ها می‌توانید به وبسایت موزه پیکاسوی بارسلونا سر بزنید.

معرفی هتل ۵ ستاره بست سمیرامیس در پوئرتو د لاکروز اسپانیا
توجه! قبل از ورود به این موزه چشم‌هایتان را ببندید
آیا رونق گردشگری اسپانیا رو به افول است؟
سویل، شهری تاریخی در اسپانیا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code