اکتشافات باستان شناسی شناخته شده در بلغارستان

مکان های تاریخی بلغارستان

قدیمی ترین گنج طلای جهان در کشور بلغارستان کشف شده است. این گنج متعلق دوره های تمدن پیش از بین النهرین و اهرام مصر بوده است. نکته جالب این است که این گنج به صورت اتفاقی و زمانی که مردم در مزارع خود مشغول به کار بودند کشف شده است. اما علاوه بر این، کشور بلغارستان به دلیل موقعیت قرارگیری خود در شبه جزیره بالکان و به نوعی نقطه عطف قاره آسیا و اروپا دارای سایت های باستانی و مکان های تاریخی بسیاری می باشد. کشور بلغارستان در طول تاریخ تحت کنترل یونانیان باستانی و پس از آن رومیان قرار داشته است. بنابراین ما قصد داریم تا در این مطلب چندین مورد از مکان های تاریخی بلغارستان و سایت های باستانی این کشور و همچنین اکتشافات باستان شناسی آن را تشریح نماییم پس با الی گشت همراه شوید.

مکان های تاریخی بلغارستان و سایت های باستانی این کشور

گورستان وارنا بلغارستان و قدیمی ترین گنج طلا

مطالب مرتبط:
همه چیز درباره ی سواحل دریای سیاه در بلغارستان
حقایقی از وارنا، شهر تاریخی و ساحلی بلغارستان
۹ غذای خوشمزه تابستانی که در بلغارستان باید امتحان کنید

گورستان وارنا از جمله مکان های تاریخی بلغارستان و سایت های باستانی این کشور است که می تواند به خوبی به درک تاریخ پیش از تمدن انسانی کمک کند. این گورستان حدود ۳۰۰ قبر را در خود جای داده که صدها وسیله از طلا، مس و یا ظروف رسی را می توان در اینجا یافت کرد. قدیمی ترین گنج طلای شناخته شده در جهان توسط مردم وارنا بلغارستان در میان اشیای کشف شده از این سایت پیدا شد. گفته می شود که این گنج متعلق به حدود ۴۵۵۰ سال پیش از میلاد است.

گورستان وارنا بلغارستان و قدیمی ترین گنج طلا

گنج طلای پاناگیوریشت بلغارستان (Panagyurishte)

یکی دیگر از مکان های تاریخی بلغارستان که از مشهورترین یافته های باستان شناسی این کشور نیز می باشد در بسیاری از موزه های جهان نشان داده شده است. طلای پاناگیوریشت از یکی از سایت های باستانی بلغارستان توسط ۳ برادر در سال ۱۹۴۹ کشف شد و شامل ۹ قسمت می باشد. این گنجینه شامل یک فیال (phiale)، یک آمفور (amphora) و ۷ ریتورن (rhyton) می باشد که مجموعا دارای ۶ کیلوگرم طلای ۲۴ عیار است. اعتقاد بر این است که این گنجینه پیدا شده بخشی از مجموعه اهدا شده در یک مراسم بوده که توسط پادشاهان تراسیان (Thracian) مورد استفاده قرار می گرفته است.

گنج طلای پاناگیوریشت بلغارستان

گنجینه طلای والچیتران بلغارستان (Valchitran)

والچیتران بزرگترین گنجینه طلای پادشاهان تراسیان بوده که در کشور بلغارستان کشف شده است. این نیز یکی از سایت های باستانی و مکان های تاریخی بلغارستان بوده که در سال ۱۹۲۴ توسط دو برادر که در باغ خود مشغول کار بودند کشف شده است. این گنجینه به ویژه در شکل فنجان ها و کاسه های خود بسیار جالب توجه است. باستان شناسان بر این باورند که این ظروف برای مراسمی مذهبی در مورد الهه دیونیسوس (Dionysus) اختصاص یافته و مورد استفاده قرار می گرفته است. شما می توانید این گنجینه طلا را در موزه ملی باستان شناسی شهر صوفیه مشاهده نمایید.

گنجینه طلای والچیتران بلغارستان

گنج روگوزن بلغارستان (Rogozen)

یکی دیگر از مکان های تاریخی بلغارستان باعث کشف گنجی باستانی به نام روگوزن شده است. این کشف در این سایت باستانی شامل ۱۶۵ قطعه ظروف نقره ای بوده که برخی از آن ها از جنس طلا می باشند. این کشف بسیار مهم است زیرا نشان می دهد که تراسیان های باستانی چگونه زندگی می کرده و نحوه رسومات آن ها را بیان می کرده است.

گنج روگوزن بلغارستان

گنج برووو بلغارستان (Borovo)

گنج بروو یکی دیگر از گنج های شناخته شده از مکان های تاریخی بلغارستان می باشد که شامل ۵ ظرف نقره ای با کتیبه ای است که نشان می دهد این گنج ممکن است متعلق به یک شاهزاده تراسیان و یا متعلق به حاکم دیگری باشد. این مجموعه زیبا توسط یک کشاورز در نزدیکی روستای برووو در سال ۱۹۷۴ کشف شده و در حال حاضر بخشی از آثار باستانی است که در موزه تاریخ روس (Rousse) می توانید آن را مشاهده نمایید.

گنج برووو بلغارستان

خون آشام سوزوپول بلغارستان (Sozopol)

در طول حفاری های تابستانی در شهر ساحلی سوزوپول بلغارستان مورخ بلغارستانی و مدیر موزه ملی تاریخ به نام بوشیدر دیمیتروف (Bozhidar Dimitrov) اعلام کرد که اسکلت یک خون آشام قرون وسطایی را در یک سایت باستانی کشف کرده است. دلیل این بیانیه این بود که اسکلت کشف شده در سایت تاریخی دارای یک قطعه فلزی در روی قفسه سینه خود بود. یک عمل آیینی شناخته شده برای جلوگیری از تبدیل شدن مردم به خون آشام و همچنین زندگی پس از مرگ آن ها بود. این یکی دیگر از مکان های تاریخی بلغارستان بود که علی رغم اختلافات در خصوص بیانیه اعلام شده، خون آشام تاریخی بلغارستانی خبر اول روزنامه های بین المللی شد. در حال حاضر این اسکلت در موزه ملی تاریخ کشور بلغارستان در شهر صوفیه نگهداری می شود.

خون آشام سوزوپول بلغارستان

مقبره و آیین مذهبی تراسیان ها در استاروسل بلغارستان (Starosel)

استاروسل یک روستای کوچک است اما امروزه مشخص شده که این روستا از مکان های تاریخی بلغارستان و اقامتگاه تراسیان ها در قرن ۵ میلادی بوده است. در سال ۲۰۰۰ یک مقبره باشکوه پادشاهی در نزدیکی این روستا همراه با هدایای ارزشمندی برای زندگی پس از مرگ در این سایت تاریخی کشف شد. امروزه مقبره استاروسل برای گردشگران و بازدیدکنندگان باز می باشد.

مقبره و آیین مذهبی تراسیان ها در استاروسل بلغارستان

مقبره کازانلاک بلغارستان (Kazanlak)

آرامگاه بسیار زیبای باستانی تراسیان ها که یکی دیگر از مکان های تاریخی بلغارستان می باشد در سال ۱۹۴۴ به طور تصادفی توسط سربازان شهر کازانلاک کشف شد. یک مرد و زن نجیب همراه با یک اسب در داخل نگهداری می شدند. این مقبره که از سایت های باستانی کشور بلغارستان می باشد به دلیل نقاشی های دقیق خود که زندگی پادشاهان تراسیان را توصیف می کند در جهان مشهور شده است. در سال ۱۹۷۹ آرامگاه کازانلاک به بخشی از میراث جهانی یونسکو تبدیل شد. به دلیل وضعیت نامناسب نقاشی ها و به منظور نگهداری از آن ها یک نمونه از این مقبره ساخته شده و امروزه تنها امکان بازدید از نسخه دوم برای بازدیدکنندگان وجود دارد.

مقبره کازانلاک بلغارستان

مقبره اسوشتاری بلغارستان (Sveshtari)

در حدود ۲۳۰۰ سال پیش یکی از حاکمان محلی تراسیان ها خواست تا آرامگاه خود را برای زندگی پس از مرگ آماده نماید. او پیش از اینکه آرامگاهش تکمیل شود درگذشت اما بدن او درون مقبره قرار داده شد. روی آرامگاه را یک تپه از خاک پوشاند تا در نهایت در سال ۱۹۸۲ این آرامگاه کشف شد. مقبره اسوشتاری که یکی از مکان های تاریخی بلغارستان و از سایت های باستانی این کشور می باشد در سال ۱۹۸۵ به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت گردید.

مقبره اسوشتاری بلغارستان

شهر باستانی پرپریکون بلغارستان (Perperikon)

کاوش های باستانی شناسی در کوه های رودوپ (Rhodope) در سال ۲۰۰۰ منجر به کشف یک شهر تاریخی کامل با یک کاخ و محل برگزاری جشن های آن شد. علاوه بر این در این سایت تاریخی یک کلیسای قرن پنجمی هم کشف شد. امروزه این منطقه یکی از مکان های تاریخی بلغارستان بوده و شما می توانید در اطراف این شهر تاریخی قدم زده و لایه های تاریخی آن را ورق بزنید.

وارنا سرزمین ماسه های طلایی
۷ دریاچه ی ریلا، سمبل حیرت آور طبیعت بلغارستان
در وارنا به کجاها سر بزنیم؟
هزار و یک دلیل برای سفر به وارنا!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code