میدان تیان آنمن پکن اولین مقصد در تور چین

میدان تیان آنمن پکن | Tiananmen Square

در میان جاذبه های دیدنی پکن و چین یکی از مهم ترین میدان های پکن قرار دارد. میدان تیان آنمن پکن به دلیل موقعیت حساسی که در طول تاریخ داشته است و داستان و ماجراهایی که در این میدان اتفاق افتاده، بسیار مشهور است. این میدان میزبان رویدادهای مهمی مانند اعلان شکل‌گیری جمهوری خلق چین توسط رهبر مائو در سال ۱۹۴۹ بوده که الی گشت به آن معرفی آن می پردازد.

میدان تیان آنمن پکن-چین

بازدید و فعالیت گردشگران در میدان تیان آنمن پکن

مطالب مرتبط:
تلفیقی با شکوه از نور و رنگ و رقص در جشن سال نو چینی ها
بهترین رستوران های حلال در پکن؛ چین
خود را برای سفرهای جاده ای در چین آماده کنید!

میدان تیان آنمن پکن توسط جاذبه‌های گردشگری معروف چین همانند شهر ممنوعه گرفته و موزه ملی چین احاطه شده است. چه در تور چین شرکت کرده اید و به دیدن این میدان آمده اید و چه خودتان تنهایی به چین سفر کرده اید، از این میدان دیدن کنید. برای بازدید از جاذبه های پکن همانند میدان تیان آنمن سعی کنید صبح زود و با طلوع خورشید از هتل بیرون بزنید. اگر در هنگام طلوع آفتاب به این میدان بیایید و به جایگاه سخنرانی تیانان‌مِن بروید، می توانید شاهد مراسم بالا رفتن پرچم ملی چین باشید.

از دیگر فعالیت هایی که در اطراف این میدان تمام گردشگران را به خود جذب می کند، بازدید از موزه است. پس از تماشای مراسم بالا بردن پرچم ملی به دیدن موزه ملی چین بروید. در این موزه بیشتر با تاریخ پر فراز و نشیب چین آشنا خواهید شد.

میدان تیان آنمن پکن-تیانانمن پکن

جاذبه های گردشگری میدان برای گردشگران تور چین

از دیگر جاذبه هایی که اطراف میدان تیان آنمن پکن قابل دسترسی است، برج تیانانمن، بنای یادبود قهرمانان ملی چین، تالار بزرگ خلق چین، موزه ملی چین و پارک و سالن یادبود رهبر بزرگ چین، مائو زدونگ است. در نتیجه میدان تیان آنمن پکن پر بازدید ترین جاذبه در پکن بوده که مقصد بسیاری از گردشگران است. همچنین این میدان در جنوب شهر ممنوعه بوده و در ناحیه جنوبی تیان آنمن پکن ، بنایی به نام بهشت نیز وجود دارد. تمام این بناها توسط گردشگران چین بازدید می شوند و بسیار شلوغ هستند.

  • برج تیان آنمن | Tiananmen Tower

اگر چه از تاریخ ۱۵ ژوان تا آپریل ۲۰۱۹ (اردیبهشت سال ۱۳۹۸) به دلایل بازسازی این برج امکان بازدید این جاذبه پکن را ندارید؛ با این حال، اطلاعاتی کلی راجع به برج تیان آنمن به شما می دهیم. در شمال میدان تیان آنمن برج این میدان قرار گرفته که در سال ۱۴۱۷ و در طول دوره سلسله مینگ ساخته شد. این برج در کنار دروازه ورودی شهر ممنوعه واقع شده است.

مهمترین استفاده از این برج در گذشته، مکانی برای اعلام دستورات و خبرهای جدید به مردم بود. مخصوصا جشن هایی که برای امپراتورها برگزار می شد. تا سال ۱۹۱۱، زمانی که آخرین پادشاهی فئودالی در چین تمام شد، هیچکس به جز خانواده سلطنتی و اشراف نمی توانست وارد برج شود.

میدان تیان آنمن پکن در چین-برنامه سفر 4روزه پکن
  • یادمان قهرمانان ملی چین | Monument to the People’s Heroes

بنای یادبود سنگی و گرانیتی قهرمانان ملی چین در میدان تیان آنمن پکن واقع شده است. این بنا در سال ۱۹۵۲ ساخته شده و بزرگترین بنای یادبود چین است. جمله “قهرمانان چین جاویدان هستند” توسط رهبر مائو بر روی این یادمان حکاکی شده است. هشت مجسمه های غیرمعمول و بزرگ در یادمان قهرمانان ملی چین، به مردم تاریخ مدرن چین را نشان می دهند. دو ردیف نرده از سنگ مرمر سفید، این بنای یادبود را ساده و زیبا جلوه می دهد.

  • موزه ملی چین

یکی از جاذبه های مهم اطراف میدان تیان آنمن پکن موزه ملی چین بوده که در سمت شرقی میدان واقع شده است. این موزه در سال ۲۰۰۳ افتتاح گردید و مجموعه ای از آثار تاریخی چین و تاریخ مدرن و معاصر چین را به نمایش گذاشته است. موزه ملی در روبروی سالن خلق چین واقع شده و اشیایی از یک میلیون و ۷۰۰ هزار سال پیش تا سال ۱۹۲۱ را به نمایش می گذارد.

میدان تیان آنمن پکن و سفر به چین
  • سالن بزرگ خلق چین

این سالن بزرگ در غرب میدان تاین انمن پکن و در سال ۱۹۵۹ ساخته شده است. این سالن مکانی برای جلسات کنگره و فعالیت های دیپلماتیکی و سیاسی بوده و از سه بخش تقسیم شده است: سالن مرکزی، سالن اصلی و سالن فرعی. کف سالن اصلی تماما از سنگ مرمر بوده و سقف آن پر از لامپ های کریستالی است.

ابعاد میدان تیان آنمن پکن

این میدان تا سال ۱۹۷۶ (سالی که رهبر مائو فوت کرد) بزرگترین میدان جهان بود. در حال حاضر میدان تیان آنمن پکن ششمین میدان بزرگ شهری جهان (و چهارمین میدان بزرگ چین) در زمینی به وسعت ۴۴۰ هزار متر مربع قرار گرفته و گنجایش میزبانی یک میلیون نفر را در جشن‌های عمومی و گردهمایی‌ها دارد.

سالن ملی-میدان تیان آنمن پکن-برنامه سفر 4روزه پکن

تاریخچه میدان تیان آنمن پکن

نام اولیه این میدان، چِنگ‌تیان‌مِن (Chengtianmen) به معنی دروازه رفت و آمد به بهشت بود. در سال هشتم (در سال ۱۶۵۲) فرمانروایی امپراطور شونژی (Shunzhi) میدان تیان آنمن پکن بازسازی و مرمت شد. در نهایت نام آن را تیانانمِن (دروازه آرامش بهشتی) نهادند. از آن زمان به بعد تقریبا در تمام جشن‌ها و مراسم مهم سلطنتی مانند بر تخت نشستن امپراطور، جشن ازدواج‌های سلطنتی، مراسم به نبرد رفتن امپراطور، مراسم معروف به فرمان امپراطوری صادر شده توسط ققنوس طلایی، مراسم پرستش بهشت و زمین، آیین پرستش پنج دانه (غلات) و بسیاری دیگر با عبور از این دروازه و میدان تاین آنکن پکن برگزار می شد.

این میدان باشکوه ۵ ورودی دارد. در دوران سلسله مینگ و کینگ، ورودی و راه میانی که به شهر ممنوعه منتهی می‌شد، تنها به شخص امپراطور تعلق داشت. امپراطور با گذر از این مسیر به محل محراب و تشریفات و سایر فعالیت مذهبی می‌رفت. افسران عالی رتبه سلطنتی، ملکه، معشوقه‌ها و شاهزاده‌ها تنها اجازه گذر از مسیرهای جانبی وروردی شهر ممنوعه را داشتند. در حالی که مردم عادی اجازه ورود به شهر ممنوعه را نداشته و دلیل نامگذاری آن هم، به همین علت است.

ورودی . برج تیان آن من پکن-میدان تیان آنمن پکن

عناصر شاخص میدان تیان آنمن

جایگاه سخنرانی تیان آنمن با کاشی‌های درخشان زرد رنگ در سقف و دیوارها و ستون‌هایی به رنگ قرمز تیره، در زیر خورشید باشکوه‌تر از هر وقتی دیده می شود. قبل از رسیدن به میدان تیان آنمن پکن، پلی طلایی و ستون هوابیائو (Huabiao) سفید رنگی قرار دارند. یک جفت ستون یا نرده زینتی که از مرمر سفید ساخته شده و روی آنها نقش‌هایی از اژدهاها حکاکی شده است.

همچنین به دلیل این که در زمان‌های قدیم مردم عادی شکایت‌ها و پیشنهادات خود را در این مکان به گوش امپراطور می‌رساندند، به این ستون سفید، ستون شکایت نیز گفته می شود. دو تا مجسمه شیر سنگی بزرگ هم، در میدان تیان آنمن وجود دارد.

آنمنمیدان تیان آنمن پکن برج تیان

مراسم بالا بردن پرچم در میدان تیان آنمن پکن

مراسم بالا بردن و پایین آوردن پرچم ملی چین، در هنگام طلوع و غروب خورشید در  این میدان اجرا می‌شود. اگر صبح زود به میدان تیان آنمن پکن بروید، سربازان یونیفرم پوش چینی را خواهید دید که طی مراسمی ۳ دقیقه ای پرچم ملی چین را بالا می برند. با توجه به این که حدود ۲ دقیقه و ۷ ثانیه زمان لازم است تا آفتاب از افق طلوع کند، پرچم نیز در عرض همین مدت بالا می‌رود. این مراسم به دقت همزمان با زمان طلوع خورشید برگزار می شود؛ در نتیجه برای تماشای این مراسم، باید حداقل ده دقیقه قبل از طلوع خورشید در میدان حاضر باشید. اگر دیرتر از طلوع خورشید به میدان برسید، این مراسم را از دست خواهید داد و باید تا برگزاری مراسم بعدی در هنگام غروب خورشید صبر کنید.

دسته سربازان چند دقیقه قبل از طلوع آفتاب از تیانانمِن بیرون آمده و از روی پل مقابل برج تا محل استقرار میله پرچم رژه می روند. گاهی تعداد شرکت کننده و بازدیدکنندگان این مراسم بسیار زیاد می شود. بنابراین اگر می خواهید جلوتر از باقی تماشاگر بایستید، زودتر در میدان حاضر شوید. در تعطیلات رسمی هزاران نفر از مردم چین برای تماشای این مراسم در میدان حضور پیدا می کنند. سربازان پرچم ملی چین را به اهتزاز در می آورند و در تمام طول مراسم سرود ملی چین از بلندگوهای اطراف میدان پخش می شود.

نکته: در هنگام ورود به این میدان، ایست و بازرسی شما را چک می کنند. به همین دلیل سعی کنید که وسایل اضافه و زیادی به همراه نداشته باشید. هر چه وسایل بیشتری داشته باشید، زمان بیشتری در گیت ایست بازرسی میدان تیان آنمن پکن معطل خواهید شد. تمام کیف ها و وسایل درون آن ها در این نگهبانی ها بازرسی می شوند. حصاری دور تا دور میدان را فرا گرفته که از ورود افراد بدون بازرسی و پرداخت هزینه ورودی جلوگیری می کند. هزینه ورودی برای مردم چین رایگان است.

تور چین و میدان تیان آنمن پکن چین

چگونه به میدان تیان آنمن پکن بروید؟

می توانید مترو سوار شوید. خط مترو شماره ۱ را برای رسیدن به میدان تیان آنمن پکن یا ایستگاه مترو تیان آنمن شی (Tiananmen Xi Station) سوار شوید.

اگر خط شماره ۲ مترو را سوار می شوید. در ایستگاه کیانمن (Qianmen Station) پیاده شده و از خروجی شماره A یا B به بیرون بروید. سپس برای رسیدن به میدان به سمت  شمال بروید.

با اتوبوس:

بسته به هر نقطه از شهر پکن که هستید باید اتوبوس های مختلفی را سوار شوید. تنها یادتان باشد هر اتوبوسی که به سمت تیان آنمن شی، تیان آنمن دونگ، تیان آنمن گوآنگچانگ دونگ (شرق میدان تیان آنمن) وتیان آنمن گوآنگچانگ شی (غرب میدان تیان آنمن) را سوار شوید.

اتوبوس های شماره ۱، ۵، ۵۲، ۵۹، ۸۲ و ۱۲۰ به سمت میدان تیان آنمن پکن حرکت می کنند.

منبع: travelchinaguide.com

باغ گیاهشناسی آکادمی علوم مسکو، یکی از بزرگ ترین باغ های اروپا
آدرنالین خونتان را با ترن هوایی آلپاین بالا ببرید!
تونلی که رد شدن از آن شما را از ناامیدی نجات می دهد!
با دیدن این رودخانه های در هم تنیده متعجب می شوید!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code