میدان دام، معروف ترین میدان آمستردام

میدان دام | Dam Square در آمستردام

آمستردام میدان های معروف زیادی دارد که هر کدام ویژگی های مخصوص به خودشان را دارند و به راحتی با دوچرخه یا حمل و نقل عمومی قابل دسترس هستند. اما هیچ کدام از این میدان ها به پای میدان دام نمی رسند، یکی از مهمترین میدان های آمستردام و حتی هلند که در اطراف آن بناهای تاریخی، کافه ها و مغازه های زیادی وجود دارد. این میدان نمادین به خاطر نزدیکی به ایستگاه مرکزی معمولا از اولین جاذبه هایی است که گردشگران در سفر به آمستردام از آن دیدن می کنند. می خواهیم درباره میدان دام در آمستردام حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

میدان دام در آمستردام

درباره میدان دام

مطااب مرتبط:
پارک ملی هوخه ویلوه، یکی از بهترین مکان های طبیعت گردی در هلند
آشنایی با تاریخ هلند، سرزمین آسیاب‌های بادی و گل های لاله

میدان دام قلب تاریخی شهر و محل برگزاری مراسم مختلف است و بناهای برجسته ی اطراف، آن را به جاذبه ی گردشگری تبدیل کرده است. قلب آمستردام در روز پر از انرژی و زندگی ست و امکان ندارد گردشگری به آمستردام برود و از آن دیدن نکند. این میدان از قدیم محل برگزاری مراسم و برپایی بازارهای زیادی بوده و با بازدید از آن فرهنگ هلند را از نزدیک درک و بناهای تاریخی جذاب مشرف به میدان را تحسین کنید.

تاریخچه میدان دام

دام یعنی «سد»! حالا چرا این اسم را بر روی این میدان گذاشته اند؟ در واقع این اسم اشاره به سدی دارد که در قرن سیزدهم بر روی رودخانه دامستل ساخته شد، سدی که دو بخش را به هم وصل کرد، شهر آمستردام را شکل داد و برای مدت های طولانی نماد قدرت شهر بود.

میدان دام

جاذبه های میدان دام

  • قصر پادشاهی | Royal Palace

در سمت غرب میدان، قصر پادشاهی نظرتان را جلب می کند، اقامتگاه سابق خانواده ی سلطنتی هلند. این قصر نئوکلاسیک در زمان ساخت آنقدر باشکوه بود که همه آن را هشتمین شگفتی دنیا می دانستند. اما باید به داخل این قصر بروید تا بدانید چرا به این نام معروف شده بود. نمای سفید این قصر با گذشت زمان به رنگ خاکستری درآمده برای همین چندان جذاب به نظر نمی رسد اما با رفتن به داخل این کاخ به زیبایی و شکوهش پی می برید. این بنا در سال در ۱۶۵۵ به عنوان تالار شهر شروع به کار کرد اما در  سال ۱۸۰۸ توسط برادر ناپلئون به کاخ تبدیل شد.

  • کلیسای جدید | New Church

این کلیسای گوتیک قرن پانزدهمی که در سمت شمال میدان قرار دارد محل تاجگذاری سلطنتی، برگزاری مراسم عروسی و نمایشگاه های هنری است اما مراسم مذهبی در آن انجام نمی شود.

  • بنای یادبود ملی | National Monument

این بنای یادبود در سال ۱۹۵۶ در گوشه ای از میدان نصب شد تا یاد و خاطره قربانیان جنگ جهانی دوم را زنده نگه دارد. شاید از اینکه مردم می توانند بر روی این بنای یادبود بنشینند تعجب کنید اما معمولا گردشگران زیادی را بر روی بنا می بینید.

جاذبه های آمستردام
  • موزه مادام توسو | Madame Tussauds

شاید فکر کنید در جایی مثل آمستردام اصلا نباید از موزه های مجسمه دیدن کنید چون هم گران است و هم شلوغ! اما اگر به این موزه رفتید می توانید از پنجره ی طبقه بالا، چشم انداز جذابی را از میدان دام تماشا کنید. در  این موزه می توانید مجسمه ی افراد معروف را از نزدیک تماشا کنید، مجسمه هایی که آنقدر واقعی به نظر می آیند که شما را به شگفتی وا می دار ند.

در میدان دام چه کارهایی انجام دهیم؟

  • در گوشه ای بنشینید و رفت و آمد مردم را تماشا کنید

در آمستردام مردمانی از ۱۷۰ ملیت مختلف زندگی می کنند، از طرفی این شهر توریستان زیادی دارد که برای کشف جاذبه ها راهی این شهر می شوند. این میدان یکی از شلوغ ترین بخش های شهر و محل رفت و آمد افرادی است که در حال گذران زندگی روزمره ی خود هستند. اگر می خواهید فرهنگ شهر آمستردام را لمس کنید در گوشه ای از میدان بنشینید و مدتی رفت و آمد مردم را تماشا کنید.

  • سوار درشکه شوید

در روبروی کاخ و در نزدیکی کلیسای جدید درشکه های زیادی را می بینید که شانس گردش در قسمت قدیمی شهر و در کنار کانال های آب را برایتان فراهم می کنند. حتی هتل هایی که در مرکز شهر هستند گاهی برای مسافرانشان به جای تاکسی درشکه می گیرند. در هر درشکه برای ۴ نفر جا هست و اگر می خواهید ۲۰ دقیقه درشکه سواری کنید باید حدود ۳۵ یورو پول بدهید.

بناهای اطراف میدان
  • کفش های چوبی بزرگ بپوشید!

در  آنسوی میدان توریستان زیادی را می بینید که در حالی که کفش های بزرگ چوبی به پا کرده اند در حال عکس گرفتن با پس زمینه ی میدان هستند. در  قسمتی از میدان سوغاتی های معروف هلند به فروش گذاشته شده که در میان آن ها شاید کفش های چوبی بیشتر از همه نظرتان را جلب کند.

  • به رستوران ها و کافه های اطراف میدان بروید

در این میدان کافه ها و غذاخوری های زیادی می بییند که همیشه شلوغند، سری به آن ها بزنید و یک وعده غذای محلی بخورید.

  • به خیابان خرید Nieuwendijk بروید

این خیابان یکی از دو خیابان خرید معروف مرکز آمستردام است و برای عاشقان خرید مثل بهشت می ماند. این خیابان مغازه های متنوع اما گرانی دارد و هیچ وقت شما را دست خالی راهی هتل نمی کند!

چگونه به میدان دان برویم؟

به ایستگاه مرکزی در خیابان دامراک (Damrak) بروید و با قطار در عرض چند دقیقه خودتان را به میدان دام برسایند. خطوط ترامواهای زیادی از میدان دام عبور می کنند و در این میدان ایستگاه دارند که می توانید برای رفتن به میدان دام از آن ها استفاده کنید.

منبع: visitacity.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد