بلیط هواپیما

میدان روسیو، معروف ترین میدان لیسبون

میدان روسیو | Rossio Square در لیسبون

بیشتر شهرها یک یا چند میدان معروف دارند که همیشه شلوغ و پرهیاهوست و معمولا با رستوران ها، کافه ها، جاذبه ها و مغازه های بسیار به جاذبه گردشگری تبدیل می شوند. می خواهید برای تعطیلات به لیسبون بروید و دوست دارید در همین فرصت کم از بهترین قسمت شهر بازدید کنید؟ در محله ی قدیمی شهر به میدان روسیو بر می خورید، میدان معروف و اصلی شهر لیسبون که محل تلاقی خیابان ها و محله های شهر است و امکان ندارد که در حین گردش در شهر گذرتان به آن نیفتد. می خواهیم درباره میدان روسیو در لیسبون حرف بزنیم پس در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

میدان روسیو

درباره میدان روسیو

مطالب مرتبط:
قصر سینترا، کاخی سفید در پرتغال
برج پلم در پرتغال، دژی در وسط رودخانه+ عکس

میدان روسیو (Rossio Square) در محله بایکسا (Baixa) در مرکز لیسبون قرار دارد و سرزنده ترین قسمت شهر است، جایی که افراد زیادی برای استراحت و نوشیدن قهوه در فضای باز کافه ها و رستوران هایش می نشینند و غرق تماشای چشم اندازهای اطراف می شوند. این میدان و خیابان های اطرافش بهترین قسمت شهر لیسبون برای رزرو هتل و اقامت است و الی گشت هم هتل های زیادی را در این منطقه به شما ارائه می دهد.

میدان روسیو در لیسبون

تاریخچه میدان روسیو

میدان روسیو در قرن های ۱۳ و ۱۴ تبدیل به یکی از مهمترین مکان های شهر شد چون با افزایش جمعیت مردم به مناطق پایین تر و حوالی تپه ی قلعه لیسبون نقل مکان کردند. روسیو یعنی «مردم عادی» و اشاره به افرادی دارد که در زمین های اطراف میدان زندگی می کردند. در حوالی سال ۱۴۵۰، در بخش شمالی این میدان قصری به اسم استایوس (Palace of Estaus) ساخته شد که محل اسکان مقامات خارجی ای بود که به لیسبون سفر می کردند، ساختمانی که امروز دیگر اثری از ان نیست و به جای آن تئاتر ملی درست شده است. در سال ۱۴۹۲، به دستور پادشاه جان دوم در قسمت شرقی میدان یک بیمارستان بزرگ ساخته شد ک در عکس های قدیمی نمای ظاهری اش کاملا مشخص است.

امروز دیگر این بناها را در اطراف میدان نمی بینید چون بیشتر ساختمان هایی که امروز در کنار میدانند نتیجه ی بازسازی های بعد از زلزله ی سال ۱۷۵۵ هستند. فقط قصر استقلال موفق شد که از این زلزله ی مصیبت بار جان سالم به در ببرد. بازسازی این میدان در نیمه ی دوم قرن ۱۸ توسط دو معمار مطرح پرتغالی انجام شد که وظیفه داشتند همه ی بناهای اطراف میدان را مثل سبک رایج قرن ۱۸ پرتغال ردست کنند.

جاذبه های لیسبون

جاذبه های میدان روسیو

  • ستون پدروی چهارم | Column of Pedro IV

ستونی به ارتفاع ۲۷ متر که بنای یادبود پدروی چهارم است و از دور جلب توجه می کند. این ستون در سال ۱۸۷۴ در این محل نصب شد و از آن زمان به بعد میدان به پدروی چهارم تغییر نام داد اما هنوز هم اینجا به همان نام میدان روسیو معروف است. مجسمه ی برنزی پدروی چهارم در بالای این ستون قرار دارد و در پایه ی ستون هم ۴ مجسمه ی تمثیلی دیده می شوند که نشان دهنده ی ویژگی های اخلاقی پدرای پهارم هستند: عدالت، درایت، قدرت و اعتدال. طبق افسانه ها، مجسمه ی پدرای چهارم که در بالای این ستون قرر دارد اول برای امپراتور مکزیک ساخته شده بود اما از آن جایی که او  در سال ۱۸۶۷ کشته شد این مجسمه به میدان روسیو فرستاده شد. خیلی از تاریخ دان ها این افسانه را رد می کنند و می گویند این مجسمه درست شبیه پادشاه پرتغال است.

ستون میدان
  • تئاتر ملی دونا ماریای دوم | Dona Maria II National Theater

در قسمت شمالی میدان ساختمان نئوکلاسیک تئاتر نظرتان را جلب می کند، ساختمانی که قدمتش به دهه ۱۸۴۰ برمی گردد و به جای قصری که در آتش سوزی از بین رفت ساخته شد. در بالای نمای این ساختمان مجسمه ی ژیل ویسنته، نمایش نامه نویس پرتغالی و پدر تئاتر پرتغال را می بینید.

میدان روسیو در شب
  • ایستگاه قطار روسیو | Rossio Train Station

در سمت چپ تئاتر ملی ایستگاه قطاری هست که با ورودی غیر معمولش جلب توجه می کند. ایستگاه قطار با معماری جذابش در سال ۱۸۸۷ در بخش شمال غربی میدان ساخته شد و امروز معماری میدان را کاملا تحت تاثیر قرار داده است. اگر می خواهید از لیسبون به سمت سینترا بروید باید از این ایستگاه استفاده کنید.

  • کافه نیکولا | Café Nicola

میدان روسیو قرن هاست که محل گردهمایی های مردم است و بعضی از کافه ها و مغازه های اطراف میدان برای قرن ۱۸ هستند مثل کافه نیکولا که محل ملاقات یکی از شعرای معروف پرتغال با دوستانش بود. این کافه که یکی از معروف ترین کافی شاپ های لیسبون است نمای جذابی دارد و بیش از ۲۰۰ سال از عمرش می گذرد.

  • کف پوش مواج

در این میدان شاید چیزی که اول از همه نظرتان را جلب می کند کف پوش مواج آن باشد، کف پوش های یکه به رنگ سیاه و سفید هستند و این تصور را ایجاد می کنند که انگار پیاده رو در حال حرکت های مواج است! در قرن ۱۹ کف این میدان با الگوهای موجی شکل سنگ فرش شد، همان طرحی که امروز در خیلی از پیاده روهای سایر شهرهای پرتغال و مستعمره های پرتغال مثل ماکائو و ریو دو ژانیرو هم دیده می شود.

کف پوش مواج
  • فواره های پری دریایی | Mermaid fountains

این فواره ها از جنس برنز هستند و از فرانسه وارد شده اند، با دیدن این فواره ها شما هم با ما هم عقیده می شوید که این ها یکی از عوامل اصلی جذابیت میدان اند.

  • خانه های کوچک با معماری عجیب

خانه هایی که در اطراف میدان قرار دارند قدیمی به نظر می رسند اما بعضی از آن ها کاملا معماری پرتغالی را نشان می دهند و تماشای طراحی اصیل آن ها جذاب است.

منبع: thetravellingsquid.com

مسجد تاریخی وکیل در شیراز
مسجد تاریخی وکیل در شیراز
قلعه الموت، جایی برای تماشای تاریخ و طبیعت
قلعه الموت، جایی برای تماشای تاریخ و طبیعت
بازار اردبیل، بازاری که معماری و تاریخ را روایت می کند
بازار اردبیل، بازاری که معماری و تاریخ را روایت می کند
کاخ ۳٫۵ میلیارد تومانی که تماما از سرامیک است!
کاخ ۳٫۵ میلیارد تومانی که تماما از سرامیک است!