میدان سن مارکو، بزرگ ترین میدان ونیز

میدان سن مارکو| Piazza San Marco  در ونیز

در شهری مثل ونیز با ابن همه جاذبه، تصمیم این که گشت و گذار در شهر را از کجا شروع کنید کمی سخت است! شاید بهترین راه این باشید که به وسط شهر بروید و بی هدف چندین ساعت در میان خیابان ها و پیاده روهای وسوسه انگیز پیاده روی کنید. برای کشف راز شهر به سمت کانال های آب بروید، به هر طرف که نگاه می کنید جاذبه های را می بینید که ارزش عکس انداختن دارد. مهم نیست که به کجا می روید در هر جایی که باشید پیدا کردن میدان سن مارکو و کانال بزرگ ونیز اصلا کار سختی نیست! بیشتر جاذبه هایی که دلیل سفرتان به ونیز شده اند در حوالی همین میدان و کانال بزرگ قرار دارند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره میدان سن مارکو بیشتر حرف بزنیم.

جاذبه های ونیز

درباره میدان سن مارکو

مطالب مرتبط:
۶ واقعیت جالب درباره کلیسای سنت مارک در ونیز
آیا ونیز دیگر توریست ها را دوست ندارد؟

میدان سن مارکو میدان اصلی و عمومی ونیز است، جایی که گردشگران برای تماشای شهر به آنجا می روند. این میدان تنها میدان ونیز است که به نام «پیازا» معروفه چون به بقیه ی میدان های شهر «کامپو» می گویند. از زمان جمهوری این میدان به بازار و مرکز زندگی مذهبی و شهری تبدیل شد و زندگی در اطراف آن تغییر و تحولات زیادی کرد.

این میدان یکی از زیباترین میدان های جهان و مطمئنا یکی از مهمترین جاذبه های ونیز است؛ جایی که از سه طرف با ساختمان های جذاب احاطه شده و در بخش دیگر هم کلیسای جامع زیبای شهر را در خود جای داده است. شاید با دیدن صف های طولانی که در جلوی کلیسای جامع کشیده شده از اینکه بتوانید به داخل کلیسا بروید نا امید شوید اما نگران نباشید چون به راحتی می توانید با همراه شدن با تورها این صف های طولانی را دور بزنید. در این میدان سنگ پوشیده هیچ چیزی مانع از گشت و گذارتان نمیشود و تنها ترافیکی که می بینید ونیزی ها، گردشگران و کبوتران هستند!

جاذبه های ایتالیا

در سه سمت این میدان بناهایی را می بینید که از نظر معماری شباهت زیادی به هم دارند اما چیزی که این میدان را دوست داشتنی تر می کند حضور گردشگران و ونیزی های زیادی ست که برای گردش، نوشیدن قهوه، ملاقات با دوستان و دیدن جاذبه ها در این میدان جمع می شوند. میدان در سه سمت با طاق های پشت سر هم پوشیده شده که در زیر آن ها مغازه ها و کافه های زیادی هست. جذابیت میدان سن مارکو بیشتر از همه به خاطر معماری جذاب و قرینه ی سه سمت آن است و طراحی کلیسای جامع آن را به اوج رسانده زیبایی است. با جاذبه ها و تفریحات زیادی که در این میدان وجود دارد هتل های اطراف این میدان معروف و پرطرفدار شده اند و دسترسی راحتی به جاذبه های مهم شهر دارند.

جاذبه های میدان سن مارکو

  • کلیسای جامع دی سان مارکو | Basilica di San Marco

از زمانی که بقایای سنت مارک در سال ۸۲۹ به ونیز آورده شد این کلیسا به یکی از مهمترین بناهای مذهبی شهر تبدیل شد و وقتی جنگجویان ونیزی بعد از سقوط قسطنطنیه گنجینه های هنری بیزانس را به این محل آوردند، ثروت این کلیسا به چیزی فراتر از تصور رسید. این گنجینه ها در طول قرن ها باشکوه تر شدند و کلیسا را نه فقط به یکی از مهمترین جاذبه های ایتالیا بلکه کل اروپا تبدیل کردند.

میدان سن مارکو
  • برج ناقوس سن مارک | Campanile

چیزی که میدان سن مارکو را جذاب و تماشایی کرده بدون شک بناها و جاذبه های اطرافش است، بناهایی که بدون وجود آن ها میدان دیگر این جذابیت باشکوه را نداشت. برج بلند و آجری سن مارک شاید یکی از اولین بناهایی باشد که در این میدان چشمتان را خیره می کند، برجی با ارتفاع ۹۸٫۶ متر که یکی از نمادهای زیبای ونیز شده است. این برج آنقدر بلند است که در گذشته کشتی ها برای رسیدن به مقصد از آن به عنوان فانوس دریایی استفاده می کردند. ساخت این برج در قرن ۱۰ شروع و در قرن ۱۲ به پایان رسید. این برج در سال ۱۹۰۲ ناگهان به وسط میدان سقوط کرد و از بین رفت اما سال ها بعد بازسازی شد.

  • برج ساعت | Torre dell’Orologio

بدون شک یکی دیگر از نمادهای این میدان برج ساعت است، برجی که در سال های ۱۴۹۶ تا ۱۴۹۹ به شیوه ی معماری رنوسانس ونیزی ساخته شد اما در سال های بعد جذابیت بیشتری پیدا کرد چون موزاییک های ستاره ی طلایی که در پس زمینه ای آبی رنگ می درخشند به همراه شیر سنت مارک در سال ۱۷۵۵ توسط ماساری به این برج اضافه شدند.

چشم اندازهای میدان ونیز
  • موزه کورر | Museo Correr

با رفتن به انتهای میدان به موزه کورر وارد می شوید، موزه ای که با مجموعه های جالب، تاریخ ونیز را به تصویر کشیده و آثاری زیبا از اوایل قرن هجدهم دارد. از مهمترین مجموعه های تاریخی این موزه مجموعه هایی است که رشد معماری ونیز و نقاشی هایی از تاریخ ونیز را نشان می دهد.

  • موزه دل ریسورگیمنتو | Museo del Risorgimento

این موزه در کنار موزه کورر قرار دارد و درگیری های ونیز با اتریش، انقلاب ۱۸۴۸ به رهبری دانیل مانین و اتحادهای ایتالیا با کشورهای دیگر را نشان می دهد.

  • کلیسای سن موییز | The Church of San Moisè

درسته که این کلیسا دقیقا در میدان قرار ندارد اما آنقدر تزئینات باشکوهی دارد که می ارزد چند قدمی به آن سوی میدان بروید تا با این بنای باشکوه روبرو شوید. هیچ کسی با دیدن نمای باروک جذاب این کلیسا بی تفاوت از مقابل آن رد نمی شود. برای بسیاری از گردشگران این کلیسا فقط ساختمانی با طراحی های جذاب است اما مردم ونیز عاشق نقاشی ها و مجسمه های این کلیسا هستند. در پشت این کلیسا یک برج ناقوس مربعی و آجری هست که به نظر می آید هیچ ارتباطی با معماری این کلیسا ندارد! به داخل بروید تا با تماشای مجسمه های باروک و نقاشی های دیواری غافلگیر شوید.

منبع: planetware.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد