بلیط هواپیما

میدان قلعه، میدانی تاریخی در ورشو

میدان قلعه | Castle Square در ورشو

اگر چندان علاقه ای به تاریخ و فرهنگ ندارید اصلا سمت ورشو نروید چون پایتخت لهستان پر از جاذبه های فرهنگی ست که بیشتر آن ها را موزه ها تشکیل می دهند، موزه هایی که بعضی از آن ها بر روی تاریخ کشور متمرکز شده اند در حالی که بقیه علمی و هنری اند. هر شهری جایی دارد که باید حتما از آن بازدید کرد و سفر به ورشو بدون بازدید از قسمت قدیمی شهر کامل نمی شود، جایی که قلب تپنده ی شهر است و سال هاست که گردشگران زیادی را به خود جلب می کند. یکی از جاذبه های این قسمت، میدان قلعه است که در ادامه الی گشت درباره آن حرف می زند.

میدان قلعه

درباره میدان قلعه

مطالب مرتبط:
قلعه واول، یکی از بزرگ ترین قلعه های لهستان
ویلیچکا، یکی از قدیمی ترین معادن نمک دنیا در لهستان

میدان قلعه (Castle Square)، میدانی تاریخی در شهر ورشو است که دقیقا در روبروی قلعه سلطنتی قرار دارد. این میدان که کم و بیش ظاهری مثلثی شکل دارد ستون یادبود زیبایی را در مرکز خود جای داده و اطرافش را خانه های تاریخی زیادی احاطه کرده است. میدان قلعه یکی از تاریخی ترین میدان های ورشو و یادآور خاطرات به یادماندنی زیادی برای مردم این شهر است. با اینکه بیشتر قسمت های این میدان و بناهای اطرافش حاصل بازسازی های بعد از جنگ جهانی دوم هستند اما با این حال چشم اندازهای جذابی از تاریخ لهستان را در خود جای داده است. این میدان سنگ فرش شده تظاهرات ها و رویدادهای عمومی زیادی را تجربه کرده و فراز و نشیب های زیادی را به خود دیده است.

میدان قلعه قطب گردشگری شهر است و توریستان زیادی در آن جمع می شوند تا نمایش های خیابانی و کنسرت تماشا کنند. سخنرانی های دولتی مهمی هم در این میدان انجام می شود که مردم زیادی را به این محل می کشاند. با رفتن به بخش قدیمی ورشو این میدان یکی از اولین جاهایی است که باید از آن دیدن کنید. اگر درشکه سواری در شهرهای تاریخی را دوست دارید یکی از درشکه هایی که کنار میدان هستند را کرایه کنید و اطراف این منطقه ی تاریخی را به خوبی بگردید. این میدان حتی در شب هم جذابیت های خودش را دارد و با نورپردازی های جالب توجه  توریستان را به وجد می آورد.

درباره میدان قلعه

تاریخچه میدان قلعه

این میدان جذاب واقعا تماشایی است اما جذاب تر داستانی است که در پشت آن قرار دارد. در سال ۱۵۹۶، پایتخت لهستان از کراکوف به ورشو منتقل شد و قلعه ی کوچکی که در این شهر وجود داشت نوسازی شد تا شایسته ی حضور پادشاه شود. به این ترتیب شهر ورشو که روزگاری مرکز تجارت بود به مرکز بزرگ ترین امپراتوری رنوسانس اروپا تبدیل شد.

در سال ۱۹۴۹ این میدان به وسیله پله برقی به مسیر زیرزمینی متصل شد، مسیر تونل مانندی که از زیر میدان قلعه عبور می کند. این میدان شاهد اتفاقات زیادی در تاریخ لهستان بوده و قبل از اینکه قیام ژانویه در سال ۱۸۶۳ اتفاق بیفتد تظاهرات میهن دوستانه ی زیادی در آن انجام شده است.

جاذبه های میدان قلعه

  • ستون یادبود

در وسط این میدان ستون بزرگی هست که در سال ۱۶۴۴ در این محل نصب شده و قدیمی ترین و یکی از مهمترین بناهای یادبود ورشو است. این ستون که مجسمه ی بزرگی در بالای آن قرار دارد بنای یادبودی برای پادشاه زیگیسموند سوم واسا است. با رفتن به این میدان توریستان زیادی را می بینید که در کنار این ستون که نماد میدان است در حال عکس انداختن هستند. این ستون به همراه مجسمه ای که در روی آن قرار دارد با ۲۲ متر ارتفاع بلندترین بنای یادبود شهر است. در دست مجسمه پادشاه زیگیسموند شمشیری است که نشان دهنده ی شجاعت جنگیدن با شیطان است و طبق افسانه ها اگر روزی این شمشیر سقوط کند شهر دچار بدبختی و مصیبت می شود.

تاریخچه میدان قلعه
  • قلعه سلطنتی | Royal Castle

یکی از مهمترین بناهای تاریخی اطراف این میدان قصر سلطنتی است که با طراحی داخلی خیره کننده ای که دارد گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند. با رفتن به بخش شرقی میدان نمای آجری قلعه سلطنتی نظرتان را جلب می کند. هر چند که قلعه ی اصلی ای که در قرن ۱۳ ساخته شده بود در سال ۱۹۴۴ از بین رفت و قلعه ای که امروز می بینید نتیجه ی ساخت و سازهای بعد از جنگ جهانی دوم است اما بسیاری از آثار هنری و وسایلی که در داخل قلعه هستند اصلی اند. در این قلعه اتاق Canaletto را از قلم نیندازید در این اتاق مجموعه نقاشی های قرن ۱۸ به نمایش درآمده است.

این قلعه در گذشته محل اقامت دوک های ماووزیا بوده و بعدها در قرن های ۱۶ تا ۱۸ پادشاهان لهستان و دوک های لیتوانی در آن زندگی می کردند. در اوایل جنگ جهانی دوم (سپتامبر ۱۹۳۹) آلمانی ها این قلعه را بمباران کردند اما تا نابودی کامل قلعه حدود ۵ ۶ ساG دیگر سپری شد. شما می توانید از بیشتر قسمت های این قلعه مثل اتاق دولتی و اتاق های خصوصی دیدن کنید

رویدادهای میدان قلعه

در حالی که نمای جلوی قلعه و برج ناقوس که مشرف به میدان قلعه و ورودی بخش قدیمی شهرند یکی از تماشایی ترین چشم اندازهای قلعه را دارند اما بد نیست که سری هم به قسمت پشت این قلعه بزنید چون با پایین آمدن از پله های کناری قلعه به کناره ی رودخانه می درسید و چشم اندازهای متفاوتی را می بینید.

چگونه به میدان قلعه برویم؟

برای رسیدن به این میدان باید از اتوبوس یا تراموا استفاده کنید البته اگر می خواهید مترو سوار شوید مترو در نزدیکی میدان ایستگاه ندارد و باید در Ratusz Arsenal از مترو پیاده شوید و سوار اتوبوس با تراموا شوید.

منبع: expedia.com

تماشای معماری گوتیک در کلیسای جامع قلب مقدس گوانگجو!
تماشای معماری گوتیک در کلیسای جامع قلب مقدس گوانگجو!
ساختمانی که کسی جرات نزدیک شدن به آن را ندارد!
ساختمانی که کسی جرات نزدیک شدن به آن را ندارد!
کشف بنای ۱۸۰۰ ساله در زیر متروی رم
کشف بنای ۱۸۰۰ ساله در زیر متروی رم
برجی در لندن که کلاغ ها از آن محافظت می کنند!
برجی در لندن که کلاغ ها از آن محافظت می کنند!