تماشای تاریخ در میدان قهرمانان بوداپست

میدان قهرمانان در بوداپست | Heroes’ Square

در بیشتر شهرهای مهم و توریستی دنیا میدان های باشکوهی را می بینید که به جاذبه گردشگری تبدیل شده اند. بوداپست پایتخت مجارستان هم میدان معروفی به اسم میدان قهرمانان (Hősök tere) دارد که یکی از میدان های اصلی این شهر است و از اسمش کاملا معلوم است که برای یادبود قهرمانان این کشور ساخته شده است. در این میدان، مجسمه ۷ رهبر قبایل مختلف مجارستان به همراه دیگر شخصیت های مهم این کشور و یک قبر تاریخی قرار دارد تا یاد کسانی را که مجارستان را تاسیس کردند همیشه زنده نگه داشته شود. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا از میدان قهرمانان بوداپست بیشتر بدانید.

میدان قهرمانان در بوداپست
مطالب مرتبط:
تپه گلرت و چشم اندازهای شگفت انگیز از بوداپست
پل چین در بوداپست، پلی باشکوه بر روی رودخانه دانوب

ساخت میدان قهرمانان به سال ۱۹۰۰ برمی گردد در آن زمان تاسیس مجارستان هزارمین سالگردش را می گذراند و به همین مناسبت این میدان باشکوه درست شد. هزارمین سالگرد تاسیس کشور بهانه ای مناسب بود تا با ساخت مجسمه هایی، کسانی که قرن ها قبل این کشور را ساختند به همه معرفی شوند. امروز این میدان آنقدر معروف است که بیشتر گردشگران برای دیدن این مجسمه ها به این میدان می روند و تندیس قهرمانان این کشور را از نزدیک تماشا می کنند. درست در وسط این میدان مجسمه جبرئیل فرشته را می بینید که بر روی یک پایه سنگی بلند قرار گرفته و در دستش هم تاج مقدس مجارستان است. این مجسمه آنقدر جذابیت دارد که اگر گذرتان به این میدان بزرگ و زیبا که بیفتد توریست های زیادی را در کنار آن می بینید که در حال تماشا و عکس انداختن هستند. در پایین این ستون سنگی ۷ مجسمه دیگر به چشم می خورد که تندیس هایی از ۷ رئیس قبایل اولیه مجارستان هستند که در قرن ۹ میلادی این کشور را پایه ریزی کردند.

میدان قهرمانان از بالا

در پشت این ستون مجسمه های دیگری از پادشاهان و قهرمانان مجارستان بر روی ستون های نیمدایری ای شکل وجود دارد که برای بزرگداشت یاد و خاطره آن ها در این محل قرار داده شده اند. اولین مجسمه از سمت چپ، سنت استفان اولین پادشاه مجارستان است که این کشور را تاسیس کرد.  در زمان ساخت این میدان، مجارستان بخشی از امپراتوری اتریش – مجارستان بود برای همین در سمت چپ این ستون ۵ مجسمه از اعضای سلسله هابسبورگ قرار داشت اما بعد از جنگ جهانی دوم که این میدان بازسازی شد به جای آن ها مجسمه های جنگجویان آزادی مجارستان قرار گفت.

میدان قهرمانان بزرگ ترین و مهمترین میدان شهر و در عین حال یکی از پربازدید ترین جاذبه های شهر است. در سال ۱۹۸۹ حدود ۲۵۰ هزار نفر در این میدان جمع شدند تا نخست وزیر سابق مجارستان که در سال ۱۹۵۸ اعدام شده بود را دوباره خاک سپاری کنند. برای رسیدن به این میدان باید به انتهای خیابان اندراشی بروید، مهمترین خیابان بوداپست که خود آن هم جاذبه ای گردشگری به شمار می رود. دو ساختمان مهم موزه هنرهای زیبا و تالار هنر در سمت راست این میدان هستند پس اگر علاقه به موزه های هنری داشته باشید این میدان یک موزه هنرهای زیبا دارد  که می توانید مدتی را در آن قدم بزنید و آثارش را ببینید.

میدان قهرمانان

میدان قهرمانان نقش مهمی را در تاریخ معاصر مجارستان بازی می کند و رویدادهای سیاسی زیادی در آن برگزار می شود. می توانید در این میدان بارها از زوایای مختلف عکس بگیرید و هر بار چشم اندازهای جذابی را کشف کنید. به این میدان که بروید اسکی بازهای زیادی را می بینید که از کنار توریست ها می گذرند و شور و حال خاصی را به میدان داده اند. به غیر از موزه هایی که در کنار این میدان هستند در پشت میدان هم پارک سرسبزی است که بیشتر گردشگرانی که به تماشای میدان می روند از آن هم دیدن می کنند. شاید در میدان هیچ فضای سبزی وجود نداشته باشد اما وجود این پارک در چند قدمی این میدان نبود فضای سبز در آن را چندان به چشم نمی آورد. پس پیشنهاد ما به شما این است که در بازدید از میدان حتما از پارک شهر که در پشت میدان قرار دارد دیدن کنید. در این پارک توریست های زیادی هستند که با کرایه ماشین برقی های کوچک در حال گشت و گذار در پارک اند.

اگر در ماه سپتامبر (شهریور) به دیدن این میدان بروید می توانید شاهد اسب دوانی ملی باشید. در این زمان از سال در این میدان مسابقات باشکوه اسب سواری برگزار می شود که تماشای آن می تواند هیجان انگیز باشد. اگر وقت کافی دارید بهتان پیشنهاد می کنیم که حداقل دو دفعه از این میدان دیدن کنید: هم در شب و هم در روز! چون میدان در هر ساعتی از شبانه روز جذابیت های خاص خودش را دارد. در شب نور پردازی های جالبی سراسر میدان را در بر می گیرد و ظاهری متفاوت را برای مجسمه ها رقم می زند، ظاهری که با نمای روز آن تفاوت زیادی دارد. اگر قبل از رفتن به این میدان نگاهی به تاریخ بلند بالای این کشور بیندازید تماشای این مجسمه ها برایتان جالب تر می شود چون می دانید هر کدام دقیقا نمایانگر کدام یک از پادشاهان این سرزمین اند.

مجسمه های قهرمانان

خط یک متروی مجارستان درست از زیر میدان قهرمانان می گذرد و در همین میدان ایستگاه دارد پس برای بازدید از میدان اگر خیال دارید که از مترو استفاده کنید به ایستگاه خط یک  بروید و در ایستگاه «هوشوک تره» از قطار پیاده شوید. به بیرون مترو که بروید میدان و مجسمه های باشکوهش را در مقابلتان می بینید. این مجسمه ها چنان باشکوهند که دلتان می خواهد مدت ها به آن ها خیره شوید و در کنارشان عکس های یادگاری بیندازید.

منبع: gigapan.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code