نمایش تاریخ روسیه در میدان کاخ سنت پترزبورگ

آشنایی با میدان کاخ سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ دومین شهر بزرگ کشور روسیه است و در طول تاریخ فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرده است، همین خود دلیلی است که این شهر به نمادی برای مقاومت و سرسختی در میان مردم روسیه تبدیل شده است. بی شک سنت پترزبورگ یکی از زیباترین شهرهای دنیا است و در بین گردشگران از محبوبیت بالایی برخوردار باشد. در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره ی یکی از جاذبه های تاریخی این شهر که میدان کاخ است صحبت کنیم، میدان کاخ سنت پترزبورگ یکی از دیدنی ترین مکان هایی است که در این شهر وجود دارد و دلیل آن هم تجمع ساختمان های تاریخی و همینطور کافه های و رستوران های بی نظیری است که در این محل وجود دارد. در اکثر اوقات این میدان مملو از جمعیت است و به خصوص در فصل هایی که سفر به روسیه مناسب است عده ای را مشاهده می کنید که بر روی سنگ فرش های میدان کاخ سنت پترزبورگ در حال قدم زدن هستند و معماری ساختمان های اطراف را مشاهده می کنند. البته اگر امپراتریس و امپراتورهای دوران حکومت تزاری را در میدان دیدید تجعب نکنید چرا که همیشه افرادی با پوشش دوران تزاری در میدان کاخ حضور دارند و با دریافت مقداری ناچیز پول با شما عکس هایی به یادگار خواهند گرفت؛ در ادامه با ما باشید تا بیشتر درباره میدان کاخ سنت پترزبورگ بدانید.

میدان کاخ سن پترزبورگ
مطالب مرتبط:
شرایط زندگی در روسیه چگونه است؟
زیباترین ایستگاه های متروی سنت پترزبورگ
سفرنامه سنت پترزبورگ و مسکو از زبان الی گشت

همانطور که گفتیم میدان کاخ سنت پترزبورگ یکی از دیدنی ترین مکان های گردشگری در روسیه است و به عنوان اصلی ترین میدان این شهر مشهور است. وقایع تاریخی بسیاری در این میدان رویداده است و همینطور بناهای تاریخی بسیاری هم در آن وجود دارد که در حین حضور در میدان از مهمترین موزه های هنر و فرهنگ روسیه نیز دیدن به عمل آورید. اگر در زمان مناسبت های خاص روسیه به این شهر سفر کنید شاهد برنامه های جذاب و دیدنی خواهید بود و می توانید ایام خوشی را در در این میدان سپری کنید. به غیر از قدم زدن در محوطه ی این میدان می توانید کالسکه سواری را هم برای تفریح و خوشگذرانی خودتان در این میدان انتخاب کند. همچنین ممکن است در زمان بازدیدتان گروه های موسیقی خیابانی را ببینید که با اجراهای خود حال و هوای میدان را دلپذیرتر می کنند. با توجه به تمام این تفاسیر همواره روح زنده ای در این شهر جریان دارد و می توانید کلی انرژی از حضور در میدان کاخ سنت پترزبورگ بدست بیاورید.

7

مختصری از تاریخ میدان کاخ سنت پترزبورگ

میدان باشکوه کاخ در شهر سنت پترزبورگ قلب تاریخی این شهر روسیه ای است و سرتاسر آن را ساختمان های تاریخی سنت پترزبورگ فراگرفته است. این میدان در بین سال های ۱۸۱۹ تا ۱۸۲۹ توسط فردی به نام کارلو روسی که معماری نئوکلاسیک ایتالیایی تبار بود نیز طراحی و ساخته شد. این میدان به غیر جذابیت های بسری که دارد مانند بناهای جذاب و کافه های و رستوران های رنگارنگ فجایع تاریخی متعددی را هم تجربه کرده است. یکی از این فجایع تاریخی «یکشنبه خونین» است که در تاریخ ۲۲ ژانویه سال ۱۹۰۵ در این میدان رویداده است، در طی این رویداد ارتش تزاری مردم بی دفاع را که برای اعتصاب گرد آمده بودند به آتش بست و این رویداد جرقه‌ای برای انقلاب ۱۹۰۵ شد. میدان کاخ نقش مهمی در انقلاب سال ۱۹۱۷ هم داشت؛ زمانی که شبه نظامیان بلشویک به کاخ زمستانی حمله کردند. به غیر از یکشنبه ی خونین در این میدان انقلاب اکتبر که در طی آن حکومت زورگوی تزارها به پایان رسید هم در این میدان رخ داد و همینطور عملیات سوء قصد به تزار روسیه هم در میدان کاخ سنت پترزبورگ رویداد. اما در حاضر این میدان مکانی برای برقرار صلح و آرامش است و مردم شهر در آن گرد هم آمده و گردشگران به شکوه معماری آرمیتاژ خیره می‌شوند. تظاهرات‌های سیاسی و مراسم‌های رسمی نیز در اینجا برگزار می‌گردند؛ اما بیشتر در آن شاهد کنسرت و جشنواره‌های مختلف خواهید بود.

میدان کاخ سن پترزبورگ

بناهای تاریخی دور تا دور میدان کاخ سنت پترزبورگ

  • کاخ زمستانی |  Winter Palace

کاخ زمستانی بنایی است که نام میدان کاخ سنت پترزبورگ هم با ساخت آن گرفته شد. این کاخ در ضلع شمالی میدان کاخ قرار گرفته و یک ساختمان ۳ طبقه با نمای سبز و سفید به سبک معماری باروک ساخته شده است. تزئینات داخلی این کاخ و همینطور نمای بیرونی آن به گونه ای بی نظیر و با دقت ساخته شده اند که هر بیننده ای را مدهوش خود می کند. اعداد جالبی در این کاخ وجود دارد مانند ۱۷۸۶ در، ۱۹۴۵ پنجره و ۱۰۵۷ اتاق و سالن پذیرایی که همگی سبب شده اند این کاخ بسیار باشکوه و جذاب باشد. کاخ زمستانی بین سال های ۱۷۵۴ و ۱۷۶۲ برای امپراتریس الیزابت -دختر پیتر کبیر- ساخته شد، اما عمر وی به دنیا نبود و نتوانست تمام شدن بنا را ببیند. این کاخ در حال حاضر، به عنوان مهمترین و اصلی ترین بخش از موزه آرمیتاژ (Hermitage Museum) است، به طوری که حتا از آن به نام ساختمان اصلی آرمیتاژ نیز یاد می کنند. لازم به ذکر است آرمیتاژ، موزه ای ست با اشیای بسیار نفیس که شهرتی جهانی دارد و در قیاس با موزه لوور، موزه مترو پولیتین در نیویورک و موزه بریتانیا در لندن از آن یاد می شود.

میدان کاخ در سن پترزبورگ
  • ستون الکساندر | Alexander Column

در مرکز میدان کاخ سنت پترزبورگ ستون الکساندر وجود دارد که این ستون پس از پیروزی روس ها در حمله فرانسوی ها و روسیه ها برپا شد و آن را امپراتور الکساندر یکم نیز نام گرفت. در بین سال های ۱۸۰۱ تا ۱۸۲۵ الکساندر یکم تزار روسیه بوده و در زمان حمله ناپلئون و فرانسه به روسیه نیز بر جایگاه قدرت تکیه داشته است. امروزه این ستون در بین همگان الکساندر خوانده می شود و جالب است که این ستون یک فرانسوی الاصل به نام اوگوست دو مونتفراند با همراهی یک معمار متولد کشور سوئیس به نام آنتونیو ادمینی طراحی کرده است. این یادبود گرانیتی، ۴۷٫۵ متر ارتفاع دارد و ۷۰۴ تُن وزن و از آن به عنوان بلندترین ستون یکپارچه گرانیتی در دنیا یاد می کنند. سنگ این ستون را از معدنی در نزدیکی شهر ویبورگ در روسیه تامین کردند و با یک قایق به سن پترزبورگ آورده شد.

ستون الکساندر
  • ساختمان اداری کل | General Staff Building

عمارت دیگری در میدان کاخ سنت پترزبورگ وجود دارد که نمای خارجی آن شکلی قوس مانند دارد و طولش به ۵۸۰ متر می رسد. این سازه ی تاریخی دقیقا رو به روی کاخ زمستانی بنا شده است و یک دلیلی است که سبب شده میدان حالتی مثلث وار به خود بگیرد. طراحی بنای ساختمان اداری کل را کارلو روسی (Carlo Rossi) بر عهده داشت و او «امپراتوری» را مناسب ترین سبک برای ساخت این سازه دانست.این ساختمان اداری کل که اکنون به یکی از جاذبه های تاریخی سنت پتزربورگ تبدیل شده در بین سال های ۱۸۱۹ تا ۱۸۲۹ ساخته شده و نمای ظاهری آن را زمانی که مشاهده می کنید گویی دو بال از دو طرف باز شده اند و محل اتصال این بال ها طاقی است که در وسط سازه به چشم می خورد. جالب است بدانید که نمای خارجی این سازه رکوردار طولانی ترین نمای خارجی در دنیاست.

میدان کاخ سنت پترزبورگ
  • ساختمان ستاد سپاه پاسداران | Headquarters of Guards Corps building

برای ساخت این بنا رقابتی در بین طراحان برپا شد و در نهایت فردی به نام الکساندر برولو در این رقابت پیروز شد و طراحی سازه های ساختمان ستاد سپاه را بر عهده گرفت. این سازه بین سال های ۱۸۳۷ تا ۱۸۴۳ با دوازده ستون در نمای بیرونی اش ساخته شد و هماهنگی لازم را با دیگر بناهای میدان داشت.

میدان کاخ سن پترزبورگ

فلسفه ی نام گذاری میدان کاخ سنت پترزبورگ

همانطور که می دانید نام گذاری هر بنا و میدان و شهری دلایل خاصی می تواند داشته باشد که میدان کاخ سنت پترزبورگ از آن دسته موارد است. این میدان در ابتدا چمنزاری برای کشتی سازی یا ادمیرلتی مدو بنام داشته که این نام به فضای روبه روی کشتی سازی مربوط بوده است. در سال ۱۷۶۶ کاخ زمستانی در این میدان برپا شد نام میدان کاخ هم بر روی این میدان قرار داده شد و همانطور که مشاهده می کنید هیچ خلاقیت یا فسلفه ای پشت این نام نیست و تنها نشان می دهد که در این میدان کاخی وجود دارد. در یک دوره ی تاریخی زمانی که انقلاب بلشویکه رخ داده تصمیم بر این شد تا هر آنچه از گذشته به جا مانده است از بین برود اما چند سال مجدد فرمانی صادر شد تا ۲۰ آثار تاریخی به نام های قبلی خودشان باز گردند که میدان کاخ یکی از آن ها بود.

دسترسی به میدان کاخ

به منظور دسترسی به میدان کاخ سنت پترزبورگ همان طور که در تمام این متن گفتیم این میدان اصلی ترین میدان شهر است و برای دسترسی به آن چنان راه سختی پیش رو نخواهید داشت. تمامی وسایل نقلیه عمومی به منظور دسترسی به این میدان در سطح شهر وجود دارد و می توانید به راحتی به سمت این میدان خودتان را برسانید.

آدرس: Palace Square, left side of Neva River, Sankt-Peterburg, Russia

بهترین عکس های گردشگری سال ۲۰۱۶ کدامها هستند؟(بخش دوم)
بهترین عکس های گردشگری سال ۲۰۱۶ کدامها هستند؟(بخش دوم)
سفری خانوادگی به بانکوک
سفری خانوادگی به بانکوک
بولا رجیا، شهری باستانی در تونس
بولا رجیا، شهری باستانی در تونس
کارتون های دیزنی از این مکان ها الهام گرفته شده اند!+ تصاویر واقعی
کارتون های دیزنی از این مکان ها الهام گرفته شده اند!+ تصاویر واقعی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code