بلیط هواپیما

ناقوس تزار در مسکو، زنگی که هیچ وقت نواخته نشد!

ناقوس تزار در مسکو | Tsar Bell

مسکو از آن دسته از شهرهایی است که پر از جاذبه های دیدنی می باشد. گاهی این جاذبه ها آن قدر در یک جا متمرکز هستند که گاهی اوقات فاصله ی آن ها با یکدیگر شاید تنها چند قدم باشد. یکی از جاذبه های جالب و متفاوت در این شهر، ناقوس تزار در مسکو و در میدان کرملین و در همسایگی کاخ کرملین است. این ناقوس که در واقع امروزه یک تندیس است، یکی از جالب ترین جاذبه های موجود در مسکو است. ما امروز می خواهیم تا در این متن، جاذبه ای به نام ناقوس تزار در مسکو را به شما معرفی کنیم پس در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید.

برای آشنایی با دیگر جاذبه های شهر مسکو حتما مطلب جاذبه های دیدنی مسکو را مطالعه بفرمایید.

میدان کرملین

همه چیز درباره ی ناقوس تزار در مسکو

مطالب مرتبط:
محوطه کرملین، قلب تاریخی شهر مسکو
موزه پوشکین در مسکو، غنی ترین موزه ی روسیه و اروپا!
معروف ترین کلیساهای مسکو که ارزش حداقل یکبار دیدن را دارند!

ناقوس تزار در مسکو همانطور که گفتیم در میدان کرملین این شهر که بسیاری از جاذبه های دیگر هم در آن قرار گرفته اند، واقع شده است. این ناقوس بسیار بزرگ که یکی از نمادهای شهر مسکو و کشور روسیه است برای اولین بار به فرمان خواهرزاده ی پتر کبیر که در آن زمان منصب پادشاهی سرزمین روس ها را داشت یعنی آنا ایوانوونا برای کاخ و یا کلیسای سابق کرملین ساخته شد. آنا ایوانوونا را در تاریخ روسیه به عنوان آنای روسیه نیز می شناخته اند.

آنا در بین سال های ۱۷۷ تا ۱۷۳۰ میلادی به عنوان دوشس کورلند بود اما خود ۱۰ سال یعنی ازبین سال های ۱۷۳۰ تا ۱۷۴۰ میلادی به عنوان تزار روسیه حکومت می کرد. به بحث ناقوس تزار باز می گردیم. هر چند که این ناقوس هرگز بر روی این کاخ که قبلا یک کلیسا بود نواخته نشد و در طی یک آتش سوزی برای همیشه به میان کاخ کرملین افتاد اما در حال حاضر تبدیل به یکی از جاودانه ترین جاذبه ها و میراث تزارهای روسی و خانواده هایشان برای روسیه ی ۲ قرن بعد شد.

این ناقوس غول پیکر که امروزه بیشتر نقش یک تندیس ۲۰۰ و خورده ای ساله را دارد تا یک ناقوس، از برنز ساخته شده و در طی دو سال یعنی از سال ۱۷۳۳ میلادی تا ۱۷۳۵ میلادی یک سازنده ی به نام روسی در آن سال ها به نام ایوان موتورین آن را طراحی و ساخته است.

ناقوس تزار در مسکو | Tsar Bell

گاهی اوقات ناقوس تزار در مسکو را کولوکول ۳ (Kolokol III) هم می نامند زیرا از این نوع ناقوس در سراسر تاریخ روسیه آن قدر مدل های کم و انگشت شماری ساخته شد که اصلا برای خودشان یک نوع و دسته ی خاص محسوب می شوند. داستان از این قرار است که از این نوع ناقوس تنها ۳ مدل به نام های Bell و Bell III ساخته شده است که سومین و آخرین مدل از این ناقوس ها از قرار ناقوس تزار در مسکو و یا به عبارتی دیگر همان کولوکول ۳ است.

محل قرار گیری ناقوس تزار در حال حاضر مابین برج ایوان بزرگ و دیوارهای کاخ کرملین است. این ناقوس و یا به عبارتی دیگر زنگ، به عنوان بزرگ ترین ناقوس جهان شناخته می شود و تا به الان از این زنگ بزرگ تر ساخته نشده است. درباره ی ناقوس تزار در مسکو باید این نکته ی تاریخی را بدانید که این زنگ یک بار در آتش سوزی سوخته و پس از آن هیچ وقت مورد مرمت و بازسازی قرار نگرفته است. در واقع رنگ فعلی این ناقوس و همچنین برخی از آثار شکستگی و ترکی که بر روی آن موجود است، حاصل این آتش سوزی بوده است.

آزمایش ناقوس تزار در مسکو

درباره ی این که چرا این ناقوس تا به الان مورد بازسازی و ترمیم قرار نگرفته است، اطلاعات کاملی در دست نیست ولی با یک نگاه سطحی و گذرا به آن می توان این نکته را متوجه شد که حتی پس از این آتش سوزی ناقوس تزار در مسکو به اندازه ی کافی هنوز هم مستحکم و قوی و البته بسیار سنگین است. بر روی پیکره ی این ناقوس دویست و خورده ای ساله، تصاویری از فرشتگان، گیاهان و گل های بهشتی و تصاویری بیضی مانند تزئین شده است.

البته بر روی این ناقوس می توان تصاویر دیگری از حیوانات و برخی از تزارهای روسی همچون تزاری که در آن زمان بر روسیه حکومت می کرد را دید. شاید برایتان سوال باشد که اصلا این ناقوس برای چی ساخته شد. در روسیه ی تزاری در کل ۳ ناقوس بزرگ برای کلیساها ساخته شد که اولین آن ها در قرن ۱۰، دومین این ناقوس ها در قرن ۱۴ و آخرین ناقوس قبل از شروع قرن ۱۸ ساخته شد که البته هیچ وقت هم صدای آن شنیده نشد. درباره ی ناقوس تزار در مسکو باید این نکته را بدانید که اینگونه گفته اند که آن قدر سنگین بوده است که بیشتر از ۲۴ مرد قوی الجثه برای بلند کردن آن لازم بوده است.

ناقوس تزار در مسکو ، از جاذبه های پرداستان و تاریخی روسیه

در واقع این ناقوس بزرگ دارای وزنی معادل با ۱۸ هزار کیلوگرم است. با این که خواهرزاده ی پتر کبیر و یا به عبارتی دیگر تزار بعدی روسیه دستور داد که کارشناسان بسیاری برای بررسی این ناقوس بزرگ از سراسر روسیه دور هم جمع کرد اما باز با این وجود، او را متقاعد کردند که بازسازی دوباره ی این ناقوس بزرگ اصلا به صرفه نیست. در نتیجه ناقوس تزار در مسکو برای همیشه در وسط میدان کرملین به همان صورتی که افتاد بود ماند.

جالب است درباره ی این ناقوس ناکام و پر ماجرا این را بدانید که در سال ۱۸۱۲ میلادی که مسکو در اشغال ناپلئون بناپارت فرانسوی بود، او تصمیم داشت تا این ناقوس بسیار سنگین را به عنوان غنیمتی بزرگ به فرانسه ببرد اما هر کاری هم که کرد به علت حجم زیاد و سنگینی بیش از اندازه ی آن، نتوانست تا آن را تکان دهد و کلا از انجام این کار منصرف شد. نزدیک به ۴۰ سال بعد از این که این ناقوس به زمین افتاده بود، در تابستان سال ۱۸۳۶ میلادی یک معمار فرانسوی به نام آگوست دی مونفراند توانست تا پایه ای سنگی را طراحی کند تا ناقوس تزار در مسکو را بر روی آن قرار دهند تا بالاخره در سر جای امروزیش مستقر شود.

همه چیز درباره ی ناقوس تزار در مسکو

آزمایش ناقوس تزار در مسکو

پس از گذشت قرن ها، این سوال ذهن کنجکاو برخی از دانشمندان و محققان را درگیر خود کرده بود که اگر این ناقوس سالم می ماند، چه صدایی را از خود ساطع می کرده است؟ درواقع آن ها بیشتر کنجکاو بودند تا بدانند که این ناقوسی که هیچ وقت صدایی از آن بیرون نیامده، اصلا از لحاظ بیو مکانیکی و فیزیکی امکان تولید صدا را دارد یا خیر؟ آن ها برای پاسخ به این سوال در بهار سال ۲۰۱۶ میلادی یک آزمایشی را طراحی و پیاده کردند که در طی آن، بدون جا به جایی این ناقوس صدای مخصوص یک ناقوس کلیسا را از آن ساطع کنند.

در این آزمایش محققانی از روسیه، آمریکا و انگلیس مشارکت داشتند. آن ها به صورت عمده بر روی نحوه ی تولید صدای یک ناقوس به صورت بازتولید الکترونیکی تمرکز کرده و با استفاده از تجهیزات مدرن خود این صدا را بازسازی نمودند. این محققان برای شبیه سازی صدای زنگ، حتی تمامی ویژگی های مواد زنگ زده ی موجود در این ناقوس را مورد بررسی قرار دادند که بررسی کنند که آیا ممکن است بر روی صدای تولید شده اثر بگذارد یا نه؟ در نهایت این آزمایش بزرگ با استفاده از یک بلنگوی نصب شده بر پشت ناقوس که قدرت ۱۲ بلندگو را با هم داشت، جواب داد و صدای زنگ احتمالی ناقوس تزار در مسکو را با قدرت ۸۱ هزار مگاهرتز مورد بازسازی دیجیتالی قرار داد.

منبع: kreml.ru

آیا جرات راه رفتن روی طولانی ترین پل معلق جهان را دارید؟
آیا جرات راه رفتن روی طولانی ترین پل معلق جهان را دارید؟
چاه های تل آو، طلایی گران بها در لافت
چاه های تل آو، طلایی گران بها در لافت
روستایی از جنس رنگین کمان در اندونزی، رویایی که واقعیت دارد
روستایی از جنس رنگین کمان در اندونزی، رویایی که واقعیت دارد
دیدن این ۱۲ جاذبه در سنگاپور مجانی است!
دیدن این ۱۲ جاذبه در سنگاپور مجانی است!