بلیط هواپیما

۹ راه برای درست کردن آتش در طبیعت

نحوه تهیه آتش در طبیعت بدون داشتن کبریت! 

یکی از نیازهایی که در سفر همواره وجود دارد، آتش است. با استفاده از آتش می توانید کارهایی نظیر خالص نمودن آب آشامیدنی، استریل کردن بانداژ، تهیه بعضی از غذاها، گرم کردن خود و همچنین در صورت گم شدن در طبیعت می توانید اعلام وجود کنید، تا شما را پیدا کنند. از همین رو آتش نیاز مهمی است در سفر اما اگر ما کبریتمان تمام شده باشد یا که از شانس بدمان تمام وسیله های آتش زایمان گم شده باشد. آن وقت باید چه کار کنیم؟ الی گشت برای اینکه این مشکل در سفر برایتان پیش نیاید چند روش را برای نحوه تهیه آتش در طبیعت پیشنهاد می دهد. با ما همراه باشید.

نحوه تهیه آتش در طبیعت

۱-روش مته کمانی

مطالب مرتبط:
چطور فن آوری موبایل دنیای سفر را تغییر می دهد؟
فن آوری هایی که سفر را راحت تر می کنند

روشی برای تهیه آتش بدون وسایل آتش زا وجود دارد که بسیار هم کارآمد است. در این روش شما می توانید در طول انجام آن سرعت و فشار لازم را برای درست کردن آتش حفظ کنید. وسایل مورد نیاز برای این کار علاوه بر تخته آتش و چوب باریک و بلند است، همچنین یک کمان و یک تکه سنگ هم لازم می باشد. این تکه سنگ یا چوب کوچک برای ایجاد فشار روی انتهای چوب باریک ما است، البته اگر از چوب استفاده می‌کنید، سعی کنید نمونه‌ای را انتخاب کنید که از چوب باریک و بلندتان سخت‌تر باشد. و این که اگر چوبی با عصاره درخت باشد، انتخاب مناسبی است؛ زیرا سبب می‌شود که حرکت بین تکه چوب کوچک و چوب باریک و بلندتان راحت‌تر شود.

تهیه آتش در طبیعت

۲-روش شخم زدن

یک تخته برای آتش خود آماده نمایید، شیاری بر روی آن ایجاد نمایید و سپس چوب باریکی را درون آن قرار دهید و به سمت بالا و پایین بکشید. در انتها تخته آتش خود نیز همان برگ خشک وچیزهایی که از این قبیل را قرار دهید. در اثر کشیدن چوب باریک روی تخته خاکستر ایجاد می شود. زمانی که کمی خاکستر را مشاهده کردید به آهستگی در آن بدمید تا آتش شما شکل گیرد.

شخم زنی

۳-روش مته دستی

یکی از سخت ترین و ابتدایی ترین راه های درست کردن آتش روش استفاده از مته دستی می باشد. روشی که با استفاده از اصطحکاک بین دو سنگ باعث ایجاد آتش می شود. نکته مهم در این روش این است نوع چوب مورد استفاده برای تخته آتش و برای تکه چوب باریک و بلندی (البته سخت) است که روی تخته آتش می‌چرخانید. سروکوهی، صنوبر، درخت بید، درخت سرو، چوب گردو بهترین نمونه‌ها برای تخته آتش و چوب باریک هستند، البته قبل از آن که از چوب برای درست کردن آتش استفاده کنید، مطمئن شوید که خشک است.

روش کار: به این صورت ای که مقداری خار و خاشاک جمع آوری کنید سپس یک شکاف V شکل روی تخته ایجاد کنید. یک چوب باریک و سخت را در شکاف قرار دهید. آن را باید حداق ۲۵ سانتی متر باشد. با این چوب به تخته زیری فشار بیاورید و آن را بین دستان تان بچرخانید. این کار را باید با سرعت ادامه دهید تا خاکستر داغ ایجاد شود، زمانی که این خاکستر داغ ایجاد شد تکه های کوچکی که از خار و خاشاک آماده کرده بودید برای اشتعال به خاکسترها نزدیک کنید.

روش مته دستی

۴-سنگ چخماق (سنگ آتش‌زنه) و فولاد

روش قدیمی دیگری که برای تهیه آتش بدون وسایل آتش زا مورد استفاده قرار می گیرد سنگ چخماق است. با زدن آهنی از جنس فولاد به سنگ چخماق می توانید برای درست کردن آتش چرقه ایجاد کنید. اما توجه داشته باشید که کمی برگ و تکه های کوچکی از کاغذ که قابلیت اشتعال را دارند دم دستتان باشد تا در صورت بروز جرقه آنها آتش بگیرند و آتش برایتان آماده شود.

سنگ چخماق

۵- استفاده از ذره‌ بین

برای تهیه آتش می توانید در این روش از نوعی عدسی استفاده کنید، روش ذره بین به این صورت عمل می کند که باید با استفاده از ذره بین، شیشه عینک و لنز دوربین شکاری تمرکز نور خورشید را بر روی یک نقطه برقرار کنید. برگ خشک و خار و خاشاک را در زیر همین نقطه قرار دهید، تا در صورتی که جرقه ای ایجاد شد آنها سری آتش بگیرند.

استفاده از ذره بین در آتش

۶-استفاده از بادکنک

بادکنک هم می تواند همانند یک عدسی برای تولید آتش عمل کند. به این صورت که بادکنک را پر از آب نمایید و سر آن را محکم ببندید.از باد کردن و بیش از اندازه پر آب کردن بادکنک پرهیز کنید، به دلیل این که فاصله‌ی کانونی افزایش می‌یابد و در محل مورد نظر شما آتش ایجاد نمی‌شود. بادکنک را به داخل فشار دهید تا به شکلی برسد که یک دایره از نور برای شما ایجاد کند. البته به این موضوع توجه داشته باشید که بادکنک دارای فاصله کانونی کمتری نسبت به عدسی است، پس آن‌ها را خیلی دورتر از مواد اشتعال‌زای خود نگیرید ۳ تا ۴ سانتی‌متر کافی است.

استفاده از بادکنک در آتش

۷-تهیه آتش با استفاده از یخ

برای روشن آتش با استفاده از یخ تنها چیزی که لازم است یک تکه یخ به شکل عدسی می باشد. حتما توجه داشته باشید که تکه یخ باید روشن و شفاف باشد، سپس لبه یخ خود را در مقابل نور خورشید بگیرید، یخ مانند عدسی عمل می‌کند و نور را در یک نقطه متمرکز کرده و سبب ایجاد آتش در برگ‌هایی می‌شود که در زیر قرار دارد.

آتش با یخ

۸-روش قوطی نوشابه و شکلات

آیا تا به حال این فکر کرده بودید که با استفاده از قوطی نوشابه و یک تخته شکلات می توانید آتش تهیه کنید؟ در این روش تنها چیزی که نیاز دارید یک تخته شکلات و یک قوطی نوشابه است. شکلات را به ته قوطی نوشابه بمالید به طوری مانند آینه درخشان شود. اگر شکلات به همراه ندارید، خمیردندان نیز همین کار را می‌کند. پس از این کار تنها چیزی که لازم است یک آینه سهمی شکل است که نور خورشید را منعکس نماید. در مسیر انعکاس آن مقداری برگ خشک و یا چیزی شبیه به آن را قرار دهید پس از چند ثانیه شما یک شعله آتش خواهید داشت.

قوطی نوشابه و شکلات

۹-باتر‌ی‌ها و سیم ظرفشویی

در آخر هم می رسیم به روش تهیه آتش با استفاده از باتری و سیم ظرفشویی؛ در این روش شما تنها یک سیم ظرف شویی که حدود ۱۳ سانتی متر و حدود ۱٫۵ سانتی عرض داشته نیاز دارید. سیم را در یک دستتان بگیرید و باتری را در دست دیگر خود قرار دهید، سر دارای contacts باتری را به سیم ظرفشویی بمالید، سیم شروع به درخشان شدن و سوختن می کند. در این زمان آرام آرام در آن بدمید با این کار باعث ایجاد شعله می شوید کمی برگ های خشک و مواد اشتعال زا در کنار خود داشته باشید تا در صورت بروز شعله آنها آتش بگیرند و آتش برایتان تهیه شود.

باتر‌ی‌ها و سیم ظرفشویی
آشنایی با انواع ورزش های آبی
آشنایی با انواع ورزش های آبی
روش های تصفیه آب در طبیعت
روش های تصفیه آب در طبیعت
ماجراجویی متفاوت در جزیره مارماریس
ماجراجویی متفاوت در جزیره مارماریس
تصاویر رویایی جاده اسالم به خلخال
تصاویر رویایی جاده اسالم به خلخال