ببینید علم درباره اژدها چه می گوید؟!

آیا از نظر علمی اژدها وجود داشته است؟

باور بکنید یا نه، امکان فرمانروایی اژدهای آتشین در گذشته وجود دارد. احتمالا به شما گفته اند که اژدها یک جانور افسانه ای است و موجودی که بتواند پرواز کند و برای نابودی دشمنان از دهانش آتش خارج کند، در واقعیت وجود ندارد. درست است که اثری از هیچ اژدهای آتشینی تا کنون کشف نشده است، با این حال فسیل هایی از موجوداتی مانند مارمولک که توانایی پرواز داشتند یافت شده است. با الی گشت همراه شوید تا با هم نگاهی به علم موجودات بالدار و مکانیسمی که یک اژدها ممکن است از طریق آن آتش ایجاد کند بیاندازیم.

آیا اژدهایان واقعا وجود داشتند؟

یک اژدها چه قدر می تواند بزرگ باشد؟

مطالب مرتبط:
اژدهایی که به رودخانه تبدیل شد!
چرا اژدها برای چینی ها مهم است؟!

به طور کلی دانشمندان به این توافق رسیده اند که برخی از پرندگان امروزی، بازماندگان دایناسورهایی اند که می توانستند پرواز کنند. بنابراین هیچ شکی در اینکه یک اژدها می تواند پرواز کند وجود ندارد. اما سوال اینجاست که آیا آن ها می توانستند به اندازه کافی بزرگ باشند تا به انسان ها و حیوانات آسیب بزنند؟ پاسخ مثبت است. در مقطعی از زمان اینطور بوده است.

اژدها، افسانه یا واقعیت

Cretaceous pterosaur Quetzlcoatlus northropi یکی از بزرگترین حیوانات پروازی و بالدار شناخته شده در تاریخ است. اندازه های متفاوتی برای این حیوان برآورد شده است. اما حتی محافظه کارانه ترین این اندازه ها، بال هایی به طول ۱۱ متر و وزن ۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم را برای این دایناسور برآورد کرده است. به عبارت دیگر، وزن این حیوان معادل یک ببر امروزی است که قطعا می تواند یک مرد یا یک بز بزرگ را به زمین بزند.

نظریه های متعددی در مورد اینکه چرا پرنده های امروزی به اندازه دایناسورهای بالدار نیستند وجود دارد. برخی دانشمندان بر این عقیده اند که دلیل آن تغییرات آب و هوایی و اقلیم زمین است و برخی دلایل دیگری را نام می برند.

نمونه ای از بزرگترین پرنده کشف شده در تاریخ

با یک اژدهای آتشین واقعی امروزی آشنا شوید

درحالی که اژدهایان گذشته برای حمل یک انسان یا گوسفند به اندازه کافی بزرگ بودند، اژدهایان امروزی حشرات و گاهی اوقات پرندگان و پستانداران کوچک را می خورند. این موجودات مارمولک های آگوائی یا همان دراکوها هستند. دراکوها (Draco) اژدهایانی بالدارند. آن ها مانند هواپیماهایی بدون سرنشین اند.

دراکو

این مارمولک ها می توانند فاصله ای حدود ۶۰ متر را با پهن کردن بال هایی از جنس بدن خودشان بر روی هوا باقی بمانند و پرواز کنند. شما می توانید این اژدهایان کوچک امروزی را در جنوب آسیا به وفور پیدا کنید. طول بزرگترین این حیوانات، ۲۰ سانتی متر است. بنابراین احتیاجی نیست که از خورده شدن توسط آن ها نگران باشید.

اژدهایی که می تواند بدون بال پرواز کند

در حالی که اژدهایان اروپایی اکثرا موجودات بالدار بزرگ جسه اند، اژدهایان آسیایی بیشتر شبیه مارها هستند. اکثر ما، مارها را موجوداتی می دانیم که بر روی زمین می خزند، اما مارهایی هم وجود دارند که می توانند پرواز کنند. یعنی مدت طولانی را بر روی هوا سر بخورند. اما به چه میزان فاصله؟ به طور کلی این مارها می توانند به اندازه یک زمین فوتبال یا دو برابر طول یک استخر شنا در هوا باقی بمانند.

مارهای Chrysopelea آسیایی، می توانند بیش از ۱۰۰ متر، با مسطح کردن بدن و چرخش آن بر روی هوا پرواز کنند.

ماری در حال پرواز

اژداهایان چگونه می توانستند آتش تولید کنند؟

تا به امروز، اثری از حیوانی که بتواند آتش ساطع کند، یافت نشده است. با این حال، غیر ممکن نیست که یک حیوان بتواند از خودش آتش خارج کند. سوسک بمباردیر (Bombardier)، هیدروکینون و پراکسید هیدروژن را در شکم خود ذخیره می کند و وقتی مورد تهدید واقع می شود آن ها را از خود خارج می سازد. ترکیب شیمیایی این گازها در هوا، متجاوز را با مخلوطی از هوا و مایعی جوشان دفع می کند. در واقع موجودات زنده همواره ترکیبات قابل اشتعال، واکنش پذیر و کاتالیزور تولید می کنند. به عنوان مثال، پراکسید هیدروژن یک متابولیک رایج است که تولید می شود، اسیدها برای هضم غذا ایجاد می شوند و کاتالیزورها برای بهبود واکنش های شیمیایی تولید می شوند.

سوسک بمباردیر

بنابراین، یک اژدها می تواند مواد شیمیایی را تا زمان لزوم درون خود محبوس کند. احتراق این مواد می تواند با ایجاد یک جرقه ساده توسط خرد کردن کریستال های پیزوالکتریک در درون حیوان به وجود آید. مواد پیزوالکتریک هم مانند مواد شیمیایی در درون حیوانات وجود دارد. نمونه هایی از این مواد، مینای دندان، استخوان خشک و تاندون ها هستند.

پس تنفسی آتشین به طور قطع امکان پذیر است. این توانایی هرگز مشاهده نشده است، اما این بدان معنی نیست که هیچ زمانی، هیچ موجودی توانایی آن را نداشته است.

اما این یک اژدها نیست!

اژدهایان زره پوشی که در فیلم های هالیوودی می بینید، قطعا افسانه هستند. ستون فقرات، شاخ ها یا هر قسمت استخوانی دیگر اژدها، می تواند وزن آن را متفاوت سازد. پس اگر اژدهای ایده آل شما دارای بال هایی کوچک است، این را بدانید که علم هنوز تمام پاسخ ها را درباره اینکه چطور آن وزن سنگین به هوا برمی خیزد، پیدا نکرده است.

به طور خلاصه، اینکه اژدها وجود داشته یا خیر، آیا می توانسته مردم را بخورد یا آتش از خودش پرتاب کند یا نه، بستگی به تعریفی دارد که شما از اژدها می کنید.

اژدهایان افسانه ای

سخن نهایی

  • اژدهایان پروازی، هم امروزه و هم در فسیل های یافت شده از گذشته، وجود دارند. آن ها فقط جانوران افسانه ای و خیالی نیستند.
  • اگرچه اژدهایان بدون بال نمی توانند به معنای واقعی کلمه پرواز کنند، ولی قادرند فواصل بسیار طولانی را بدون نقض کردن قوانین فیزیک بر روی هوا سر بخورند.
  • تنفس آتشین در قلمرو حیوانات، تا به حال دیده نشده است، اما از نظر نظری امکان پذیر است. بسیاری از حیوانات ترکیبات شیمیایی قابل اشتعال را در بدن خود تولید می کنند که می تواند با یک جرقه به آتش تبدیل شود.

منبع: thoughtco.com

ماجرای خوفناک زنی مرده که در تابوت باستانی زنده شد!
ماجرای خوفناک زنی مرده که در تابوت باستانی زنده شد!
وجود اهرامی در مریخ شبیه به اهرام مصر ثابت شد! + تصاویر ماهواره ای
وجود اهرامی در مریخ شبیه به اهرام مصر ثابت شد! + تصاویر ماهواره ای
قدیمی ترین مومیایی اروپا کشف شد!+ تصویر واقعی
قدیمی ترین مومیایی اروپا کشف شد!+ تصویر واقعی
سگی که نماد وفاداری ژاپنی ها شد!+ تصویر
سگی که نماد وفاداری ژاپنی ها شد!+ تصویر
  1. Avatar
    اسفندصانعی

    من زبان سرخ و دوشاخه ای برخی مارها را دیده ام که از دهان خوارج نموده و آنرا در هوا تکان میدهند البته برای پیدا کردن را ه یا طعمه و … اما شاید بشر اولیه گمان نموده که این زبان سرخ رنگ چیزی شبیه شعله آتش است البته همان سمی که برخی مارها بسوی طعمه پرتاب میکنند اث بسیار ویران کنند ه ای بر پوست طعمه دارد که کمتر از آتش نیست

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code