نمایش ۷ مجسمه باستانی در رم

مجسمه های باستانی در رم

ایتالیا کشوری با قدمت هزاران ساله است و همه دنیا قبول دارند که کافیست در این کشور کمی حفاری کرد تا خیلی زود ویرانه های باستانی و گنجینه های مخفی در اعماق زمین از دل خاک بیرون بیایند. این حرف درباره منطقه لاتزیو و پایتخت آن رم هم کاملا درست است چون در حدود ۵ سال پیش مجسمه هایی باستانی در این منطقه کشف شد که  امسال تابستان برای اولین بار از آن ها رونمایی شده است. می خواهیم درباره نمایش ۷ مجسمه باستانی در رم حرف بزنیم، الی گشت را همراهی کنید.

نمایش 7 مجسمه باستانی در رم
مطالب مرتبط:
راهنما سفر به رم ایتالیا
تماشا کنید: تورین ایتالیا، رقیبی برای رم!
گالری بورگز، یکی از بهترین موزه های رم

ماجرای کشف این ۷ مجسمه باستانی به سال ۲۰۱۳ برمی گردد در آن زمان باستان شناسان در استان رم و در حوالی سیامپینو به یک ویلای باستانی برخوردند که بعد از این همه سال سالم مانده بود. این ویلا متعلق به فردی به اسم «مسالا کوروینوس» بود، فردی معروف و طرفدار هنر در اوایل روزهای امپراتوری روم. اگر این ویلا به خودی خود کشف بزرگی به نظر نمی رسید ۷ مجسمه ای که در داخل آن پیدا شد اشتثنائی و خارق العاده بودند. امروز بعد از سال ها مرمت و بازسازی، مجسمه ها به ویلای هادریان منتقل شده اند تا همه گردشگران بتوانند از آن ها دیدن کنند.

نمایشگاه در مجموعه ویلای هادریان در تیوولی استان رم افتتاح شده و مهمترین قسمت آن نمایش ۷ مجسمه تاریخی ست که معلق به افسانه ها و اساطیر قدیمی اند. در واقع این مجسمه ها پیکر نایوبی (یکی از اسطوره های یونانی) و فرزندانش هستند. اوید یکی از شعرای رومی که مدتی در ویلای کوروینوس زندگی می کرد شعری را در رابطه با این افسانه و مجسمه ها گفته بود. ماجرای این مجسمه ها درباره ملکه نایوبی است که ۷ پسر و ۷ دختر داشت و به خاطر تعداد زیاد فرزندانش به لاتو (مادر آرتمیس و آپولو) فخر فروشی کرد. به خاطر این رفتار، آرتمیس و لاتو فرزندان او را به قتل رسانند و ملکه نایوبی از غم و غصه تبدیل به سنگ شد.

مجسمه های باستانی در رم

نمایشگاه در تجلیل از اوید، شاعر رومی برگزار شده اما در عین حال فرصتی را فراهم کرده تا با کمک هنر تجسمی، ادبیات و موسیقی، افسانه یونانی نیوبی را بشناسید. درسته که این نمایشگاه بیشتر بر روی نمایش مجسمه ها تاکید دارد اما در کنار آنها شانس تماشای سرامیک های قرمز رنگ باستانی، مجسمه های مرمرین، کتیبه های رنوسانس و نقاشی های مدرن راهم دارید.

کمی درباره ویلای هادریان

ویلای هادریان در تیوالی یکی از آثار جهانی ایتالیاست که به دستور امپراتور هادریان ساخته شده و حتی امروز هم قدرت و صلابت روم باستان را به خوبی به نمایش گذاشته است. این ویلا در سال ۱۱۷ میلادی بر روی ویرانه های ویلای قبلی متعلق به همسر امپراتور ساخته شد تا اقامتگاه جدید امپراتور روم باشد. در داخل این مجموعه یک باغ بزرگ هست که با طاق ها و استخری بزرگ احاطه شده و تماشای آن شما را به حدود ۲ هزار سال قبل می برد. نمایشگاه های زیادی در این مجموعه برگزار می شود و امسال تابستان هم اینجا به محل نمایش ۷ مجسمه باستانی تبدیل شده است. گردشگران در بازدید از این نمایشگاه نه فقط از مجسمه ها بلکه از این محوطه باستانی هم دیدن و معماری باشکوهش را تحسین می کنند.

ویلای کشف شده به همراه مجسمه ها

حفاری ها و کشف آثار باستانی در رم

رم بیش از ۲۷۰۰ سال قدمت دارد کافیست کمی زمین را حفاری کنید تا در نهایت به آثاری که ساکنان گذشته بر جای گداشته اند برسید. در دهه گذاشته ساخت و توسعه خط ۳ متروی رم گنجینه های ارزشمند آثار هنری را از درون خاک رونمایی کرد. بعضی از این آثار باستانی در ایستگاه «سن جیوانی» به نمایش در آمده اند اما آثار دیگری هم هستند که به موزه ها منتقل شده اند. وقتی در سال ۱۹۳۷ اولین متروی رم در حال احداث بود دغدغه ای برای نگهداری آثار هنری کشف شده وجود نداشت و  در نهایت هم کارگران تعداد زیادی از آثار کشف شده را از بین بردند. اما امروز داستان فرق می کند؛ از زمان شروع ساخت خط  ۳ در سال ۲۰۰۷ و افتتاح آن در سال ۲۰۱۴ باستان شناسان تمام آثار هنری را ثبت و نگهداری کرده اند و در سال ۲۰۰۸ هم از کشف خانه های امپراتوری قرون وسطایی خبر دادند. در این خانه ها ظرف و ظروف دوران باستان همچنان سالم مانده بود مخصوصا محققان با کشف یک اشپزخانه قرن نهمی و کوزه های ان حسابی ذوق زده شدند چون قبل از این کشف فقط دو مورد از این کوزه ها در ایتالیا پیدا شده بود. در سال ۲۰۰۸ محققان اعلام کردند که در طی حفاری های خط ۳ مترو به یک کارخانه مس قرن ششمی برخود کرده اند درست مثل آشپرخانه ها، ابزارهای قدیمی هم همچنان در کارخانه بوده اند به ویژه کوره هایی که برای ذوب شدن ترکیبات مس به کار می رفتند. در زمان امپراتوری روم، مس از اجزای مهم ساخت سکه، سیستم لوله کشی و معماری بود.

منبع: lonelyplanet.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد