نورهایی که در آسمان وقوع زلزله را هشدار می دهند

نورهایی که قبل از زمین لرزه در آسمان پدیدار می شوند

همواره قبل از وقوع زمین لرزه در آسمان نورهایی به وجود می آید که نشان دهنده ی وقوع زلزله است. این نورها در رنگ های مختلفی پدیدار میشوند، سفید، قرمز و آبی رنگ های نورهایی است در آسمان مشاهده شده و حاکی از آن هستند که قرار است زمین لرزه ای رخ دهند. یکی از فیزیکدانان سازمان ناسا در سال ۲۰۰۳ بیان کرده است نورهای قبل از زلزله در اثر فعالیت های الکتریکی در صخره ها ایجاد می شوند.  با الی گشت همراه باشید تا درباره نورهای قبل از زلزله بیشتر بدانیم.

نورهای قبل از وقوع زمین لرزه
مطالب مرتبط: 
این بیابان عجیب صدها دریاچه دارد!
۱۳ حقیقت عجیب و باورنکردنی از علم نجوم

یکی از سوالاتی که برای تمامی افراد عادی و دانشمندان وجود دارد این است که زلزله چه زمانی رخ می دهد. هنوز جواب قانع کننده ای بدست نیامده است و به هیچ یک از گفته ها و نظریات نمی شود تکیه کرد. با توجه به این که زمین لرزه جزء حوادث طبیعی است که مخرب ترین آثار را از خود بر جا می گذارد در حال حاضر هیچ راهی جزء مقاوم سازی سازه ها در برابر زلزله وجود ندارد. اما این روزها صحبت از نورهایی است که قبل از وقوع زلزله در آسمان به وجود می آید. آیا این نورها می توانند وقوع زلزله را هشدار دهند؟ ما هم مثل شما به دنبال این سوال رفتیم .

قبل از وقوع زمین لرزه

در طی دهه های اخیر بسیاری از افراد این ادعا را کرده که قبل از وقوع زمین لرزه، نورهایی را در آسمان دیده اند که برای مدت چند ثانیه نمایان بوده و سپس از بین رفته است. مطابق با گزارش هایی در رابطه با نورهایی که ظاهری شبیه به شفق قطبی و رنگ سفید، قرمز یا آبی دارند. این تابندگی برای چندین ثانیه قابل مشاهده است اما عده ای هم مدعی بوده اند که مدت طولانی‌تر تا ده دقیقه و بیشتر هم مشاهده این نور های به طول انجامیده است. در حقیقت وقوع زمین لرزه با افزایش فشار در پوسته زمین همراه است و وقتی زمین لرزه اتفاق می افتد سبب می شود که این فشار بر روی سطح زمین آزاد می شود. اما طبق مشاهدات آزمایشگاهی، قبل از این اتفاق، این فشار باعث شکسته شدن اتصال موجود در جفت‌ اتم‌های اکسیژن دارای بار منفی می‌شود. این اتم‌های باردار (یون) آزاد شده و از شکاف‌های سنگ‌ها عبور کرده و به سمت سطح زمین می‌آیند و در آنجا انباشته می‌شوند.

نورهای هشدار دهنده زلزله

بررسی های زیادی در رابطه با این موضوع انجام شده است اما هنوز نتوانسته دلیل منطقی باشد برای این که بتواند خبر وقوع زلزه را اعلام نماید. عده ای از دانشمندان بر این باور هستند که میزان حجم یون‌های انباشته شده اکسیژن باعث وارد شدن بار الکتریکی به توده‌ی هوا شده و آن‌ها را به نورهای سبز درخشان تبدیل می‌کند. این نظریات می‌تواند نورها و علت ظهور آن‌ها قبل از زلزله را تا حدی روشن سازد. فشارهای تکتونیکی(تغییر شکل پوسته زمین بر اثر تنش ها وارد شده بر آن) در عرض چند دقیقه، چند ساعت یا حتی چند روز به تدریج افزایش می‌یابد. اگر تحقیق دانشمندان صحیح باشد، این نورها می‌تواند علامت هشداری بر وقوع یک زلزله باشند.

نور های زلزله

یکی دیگر از این ادعاها در رابطه با نورهای قبل از زلزله این طور بیان می دارد که این نورها در آسمان به دلیل اختلال در میدان مغناطیسی کره زمین در اثر پیزوالکتریک در زمان زلزله رخ می دهند. این اختلال که به واسطه ی سنگ های کوآرتز در صفحه های تکتونیکی در محل های اصلی تنش در زمان زلزله بروز می کنند، ولی با توجه به اینکه نورهای قبل از زلزله پس از همه زلزله های بزرگ دیده نشده اند، هم چنان محققان در حال بررسی بیشتر این نظریه ها هستند. البته نورهای قبل از زلزله تنها در زمان وقوع زمین لرزه دیده نشده است، بلکه در زمان دیگر پدیده ی طبیعی یعنی فوران آتش فشان گزارش هایی از مشاهده نور در آسمان شده است. محل و بازه مکانی دیده شدن این نورها نسبت به رومرکز زلزله (epicenter) به نسب هر زمین لرزه متفاوت است. اما طبق گفته ها برای برخی زلزله ها تا حتی ۴۰۰ کیلومتر از ا epicenter این نورها دیده شده است. در چند سال اخیر از این پدیده گزارش های بیشتری به طور رسمی اعلام شده است. یکی دیگر از نظریه های موجود برای این پدیده این است که دلیل نورهای قبل از زمین لرزه در اثر یک نوع فرایند شیمیایی بین یونیزاسیون اکسیژن با آنیون های اکسیژن به وجود می آیند که با شکستن پیوندهای پروکسی در برخی از انواع سنگها به دلیل تنش های بیش از اندازه زمان زلزله رخ می دهند. پس از فرآیند یونیزاسیون، یونها از داخل ترک های سنگ ها به بالا حرکت می کنند و با رسیدن به اتمسفر، این یونها با یونش هوا، پلاسما هایی را پدید می آورند که باعث انتشار نور می شود. دانشمندان ادعای دیگری در این زمینه دارند، آن هم این است که زاویه گسل در زمان زلزله با احتمال وقوع چنین نورهایی رابطه دارد. گسل های عمودی یا تقریبا عمودی بیشترین احتمال برای رخ دادن چنین پدیده های را دارند.

نور قبل زمین لرزه

چند گزارش مبتنی بر نورهای قبل از زلزله:

طبق تعدادی از گفته‌ها میزان فاصله نورهای قبل از زلزله و کانون زلزله در موارد مختلف کمی متفاوت است. به طور مثال در زلزله ای که در سال ۱۹۳۰ ایدو رخ داد نورهای قبل از زلزله در فاصله ۱۱۰ کیلومتری از کانون این زمین لرزه قابل مشاهده بوده اند. اما در زمین‌لرزه ۲۰۰۸ سیچوان نور زلزله در دورترین  فاصله ممکن یعنی چیزی حدود ۴۰۰ کیلومتری از کانون مرکز زلزله این نورها مشاهده شده است. در بررسی دیگری که انجام شده طی زمین‌لرزه ای که در سال ۲۰۰۳ در کلیما در کشور مکزیک، نورهای رنگارنگی در آسمان این کشور دیده شده است. زمین لرزه دیگری در سال  ۲۰۰۷ پرو رخ داد که افراد زیادی توانستند از نورهای آسمانی در بالای سطح دریا فیلم بگیرند. این پدیده همچنین در طی زمین‌لرزه ای در سال ۲۰۰۹ لاکوئیلا و زمین‌لرزه ای در سال ۲۰۱۰ شیلی به تصویر کشده شده است. ویدیوهایی از این انوار در بلایای طبیعی دیگری هم مشاهده و گزارش شده است به طور مثال یکی از این گزارش ها در رابطه با آتشفشان ساکوراجیما ژاپن در ۹ آوریل ۲۰۱۱ می باشد که حاکی از مشاهده انوار رنگی است که قبل از وقوع آتش فشان به ثبت رسیده است. در سال های اخیر گزارش های تصویری دیگری از سونامی که در کالیفرنیا در سال ۲۰۱۴ رخ داد و همچنین  ولینگتون نیوزیلند در سال ۲۰۱۶ درخشش نوری آبی رنگ همانند آذرخش در آسمان شب مشاهده شده است. در ۸ سپتامبر ۲۰۱۷ بسیاری از مردم در مکزیکوسیتی بعد از زمین‌لرزه ۸٫۲ ریشتری که کانون آن ۷۴۰ کیلومتر در دورتر نقطه از مرکز کانون زمین لرزه نزدیکی های پیجیجاپان در ایالت چیاپاس چنین نورهایی را مشاهده و ثبت کرده بودند.

چشمه قیر دهلران، از جاذبه های عجیب استان ایلام
پلی که توسط شیطان ساخته شده!
کشف قدیمی ترین اشیای پیدا شده در زمین
تئوری های جدید نشان می دهد اختاپوس ها از سیارات دیگر به زمین آمده اند!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code