بلیط هواپیما

نکات پایه و حیاتی که هر ماجراجوی طبیعت گردی باید بداند!

نکات ضروری برای سفرهای ماجراجویانه

مسافرانی که به دنبال ماجراجویی هستند، می توانند این هیجان را از گذراندن زمان و اوقات خود در طبیعت به دست آورند. حال اینکه فرقی نمی کند با چه تجربه ای پا به درون طبیعت گذاشته باشند. اینکه به یک پیاده روی روزانه در اعماق جنگل بپردازید یا به یک سفر طولانی در میان کوهستان های برفی بروید، در هر صورت شما مناظری را خواهید دید که کمتر کسی بر روی زمین مشاهده کرده است. با دیدن و بودن در این مکان ها در واقع، به نقاطی پا می گذارید که می تواند حس هیجان انگیز تنهایی را به شما القا کند. مجله الی گشت در این مطلب چند نکته ضروری برای سفرهای ماجراجویانه در طبیعت را به شما یادآور می شود.

نکات ضروری برای سفرهای ماجراجویانه- الی گشت

بدون آمادگی پا به درون طبیعت نگذارید.

مطالب مرتبط:
اشتباهاتی که همه در سفر انجام می دهند از زبان آنتونی باردن
سفر رفتن را از کجا شروع کنیم؟

همه مسافران، به ویژه کسانی که به سفرهای ماجراجویانه می پردازند، باید در هنگام پیاده روی ایمن و سلامت سفر کنند و برای اجتناب از فعالیت هایی که فراتر از سطح دانش و تجربه آنهاست، مراقب باشند. در این مطلب مجله الی گشت نکاتی را که مگان هین ( فردی ماجراجو و نجات یافته از طبیعت) عنوان کرده را می آورد. مگان هین یک متخصص بقا در طبیعت می باشد که کتاب هایی نظیر Man vs. Wild (بشر در مقابل حیات وحش) را به نگارش در آورده است. هین به ما در جستجوی آب با کندن زمین (نکته: هر سوراخی در صحرا را حفاری نکنید)، ایجاد آتش در حالی که تمام اطراف شما را برف احاطه کرده است و چند اشتباه برای جلوگیری از انجام آن ها را گوشتزد می کند.

بدون آمادگی پا به درون طبیعت نگذارید.

چطور آب تمیز پیدا کنید.

اگر در وضعیت بغرنجی گیر افتادید و به دنبال آب می گشتید، مگان هین به شما پیشنهاد می دهد که به دنبال مناطق سرسبز و گیاهان بگردید. می توانید به نقاط مرتفع بروید تا دیدی بهتر به اطراف خود داشته باشید. همچنین در قسمت هایی که سنگ های سخت به سنگ های نرم رسیده اند نیز می توانید آب تازه پیدا کنید.

او به راهنمایان بقا در سفرهای ماجراجویانه که به مردم پیشنهاد می دهند که در بیابان زمین را برای جستجوی آب بکنند، انتقاد می کند. چرا که این عمل باعث از بین رفتن انرژی زیادی از شما می شود و در نهایت بی فایده است. او می گوید: “بقا به هر شکلی، مربوط به صرف و هزینه انرژی است. منتها با حفر یک چاله در واقع این انرژی را می سوزانید.” بنابراین یادتان باشد که باید در مناطقی که سرسبز است یا در نقاطی که تفاوت صخره ها و سنگ ها را مشاهده می کنید، به حفر گودال برای یافتن آب بپردازید.

او همچنین نوشیدن آب از نهرها و آبشارهایی که به ظاهر تمیز می رسند را، خطرناک می داند. چرا که خطرناک ترین باکتری ها و ویروس ها در این آب ها قرار دارند. این موجودات آنقدر کوچک هستند که امکان دیدن آنها با چشم غیر مسلح وجود ندارد.

چطور آب تمیز پیدا کنید.

به محیط اطراف خود بسیار دقت کنید.

این موضوع ممکن است به نظر توصیه خیلی واضح و مشخصی باشد، اما زمانی که مسافران و راهپیمایان در طبیعت با محیط خود اخت شده و به مراقبه در طبیعت می پردازند دیگر متوجه خطاها و خطرات نمی شوند. خطراتی که شاید هزینه سنگینی برای شمایی که به درون طبیعت وحشی پا گذاشته اید به همراه داشته باشد. بنابراین همیشه هشیار بمانید. به پیشنهاد مگان هین، در اینگونه سفرهای ماجراجویانه و در زمان هایی که در طبیعت قدم می زنید، حواستان هم به جلو و هم به پشت سر خود باشد. همه نقاط اطراف خود را به دقت مشاهده کنید و اگر لازم دیدید در بعضی از مناطق علائمی را مشخص کنید یا برای خود یادداشتی راجع به مسیر و اطراف خود بنویسید.

به محیط اطراف خود بسیار دقت کنید.

هر لحظه برای گم شدن آماده باشید.

در سفرهای ماجراجویانه خود اگر در خارج از مسیر مشخص شده پیاده روی می کنید، می توانید به راحتی متوجه شوید که بی نظمی گیاهان خودرو بیشتر شده است. در این مواقع داشتن ابزار مناسب بسیار ضروری است. چرا که زمانی که شما گم شده اید، یک نقشه و قطب نما لازم می شود. همچنین داشتن یک جی پی اس بسیار مفید می باشد. اما یادتان باشد که تکیه و اعتماد برای مدت طولانی به وسایلی که با باتری کار می کنند، می تواند خطای بزرگی باشد.

بنابراین پیشنهاد می شود که اگر گم شدید و در محیط امنی هم قرار داشتید، ابتدا کمی بنشینید و تلاش کنید که آرامش خود را بازیابید. بزرگترین اشتباهی که مردم در اینطور مواقع انجام می دهند این است که وحشت زده می شوند و برای یافتن کمک به اطراف می دوند.

در این مواقع، یکی از بهترین ایده ها، این است که اگر در نزدیکی نقطه مرتفعی هستید به سمت بالا بروید. کمی وقت گذاشتن و بالا رفتن از آن، می تواند دید بهتری از جایی که قرار دارید را به شما ارائه بدهد.

هر لحظه برای گم شدن آماده باشید.

اجازه ندهید شکارچی یا گردآورنده درون شما وحشی شود.

این جمله به چه معناست؟ در دنیای امروز، برنامه های تلویزیونی که در رابطه با طبیعت تهیه می شود و مسابقاتی که برای زنده ماندن در طبیعت به نمایش در می آید، ممکن است الگوی خوبی نباشند. تمام این برنامه ها شاید شما را ترغیب کنند که از گیاهان خودرو و میوه های آن ها در طول مسیر خود، بدون هیچ گونه شناختی از آن ها جمع آوری کنید و بخورید. به جز مواقعی که بسیار متخصص بوده یا اطلاعات کاملی از آن گیاه دارید، خوردن میوه های وحشی اشتباهی مهلک می باشد. اگر از میوه و گیاهی که روبروی شما است، اطلاع اندکی دارید، بهتر است که به آن ها دست نزنید.

مهارت های زنده ماندن در طبیعت

با کمک های اولیه آشنا باشید.

مخصوصاً برای سفرهایی که با پیاده روی های طولانی در دل طبیعت همراه است (سفرهای ماجراجویانه)، حتما باید یک دوره کمک های اولیه را گذرانده باشید. در واقع باید چگونگی رفتار و درمان با جراحت های سطحی را بدانید یا علائمی که ممکن است باعث بروز اتفاقات جدی و خطرناک برای سلامتی شود را، شناسایی کنید. به عنوان مثال باید بدانید که چه علائمی باعث بروز حمله قلبی در یک فرد می شود. شما هیچ وقت نمی دانید که در سفر و تجربه تان در حیات وحش چه زمانی به این مهارت ها نیاز پیدا می کنید.

کمک های اولیه در سفرهای ماجراجویانه

چگونه برای دریافت کمک تماس بگیرید.

زمانی که در موقعیتی قرار گرفتید که حتی دانش شما از کمک های اولیه هم، کافی نبود، بسیار مهم است که شماره های اضطراری محلی آن منطقه را بدانید. اگرچه شماره ۹۱۱ یا ۹۱۲ در آمریکا، شماره ۹۹۹ در انگلستان و شماره ۱۱۲ در ترکیه جزو این شماره های ضروری هستند، اما برای کشورهای دیگر باید حتما قبل از ورود به طبیعت اطلاعات مربوط به این شماره ها را جمع آوری کنید. در ایران هنوز شماره اضطراری واحد و مشخصی برای این مواقع در نظر گرفته نشده است اما می توانید با شماره های ۱۱۵ اورژانس، ۱۱۲ امداد و نجات هلال احمر و یا ۱۱۰ فوریت های پلیسی تماس بگیرید.

چگونه برای دریافت کمک تماس بگیرید.

حداقل دو روش برای روشن کردن آتش به همراه داشته باشید.

مگان هین، توصیه می کند که در سفرهای ماجراجویانه تان، همیشه دو روش فندک و کبریت را برای آتش روشن کردن به همراه داشته باشید. چرا که همیشه ممکن است یکی از آنها قابل استفاده نباشد. همچنین داشتن کمی از مواد شیمیایی مخصوص روشن کردن آتش برای مواقعی که در کوهستان برفی و شب گیر افتاده اید، می تواند بسیار ضروری باشد. چرا که در این جور مواقع با در دست داشتن این وسایل و پیدا کردن یک سرپناه می توانید خود را در طول شب گرم نگه دارید. این قضیه (گرم نگه داشتن خودتان) نکته اصلی بقا و زندگی یک فرد در این مواقع می باشد.

روشن کردن آتش در سفرهای ماجراجویانه

در هر صورت جدای از داشتن لوازم تخصصی سفر در میان طبیعت وحشی، داشتن معلومات بالا و اطلاعات کافی از مکانی که می خواهید پا به درون آن بگذارید، لازم و ضروری است. اگر به دنبال کشف ناش ناخته ها هستید، یا به تنهایی سفر می کنید بهتر این نکاتی که در بالا ذکر شد را با دقت مطالعه کنید.

منبع: travelandleisure.com

زیباترین دهکده های اروپا در کجا قرار دارند؟
زیباترین دهکده های اروپا در کجا قرار دارند؟
جنگل های انجیلی ایران، جنگل هایی با هزار و یک رنگ
جنگل های انجیلی ایران، جنگل هایی با هزار و یک رنگ
تنگه ارغوان در کجا قرار دارد؟
تنگه ارغوان در کجا قرار دارد؟
سالار د یونی در بولیوی، بزرگ ترین صحرای نمک جهان
سالار د یونی در بولیوی، بزرگ ترین صحرای نمک جهان