نکات سفر برای افراد کم توان و معلول- قسمت دوم

با دانستن این نکات سفر افراد کم توان و معلول راحت تر می شود

در قسمت قبلی درباره ی سفر افراد کم توان و معلول یا سفر با افراد ناتوان صحبت کردیم و چند چالش پیش رو در سفر این افراد را بررسی نمودیم. ۵ نکته برای چگونگی سفر افراد کم توان گفتیم تا با رعایت آن ها سفری راحت تر داشته باشید. در این قسمت می خواهیم راجع به چند نکته ی کاربردی دیگری که این افراد می توانند در سفر خود به کار ببرند تا سفر خوب و راحتی داشته باشند صحبت کنیم. مجله الی گشت شما را در این مورد بیشتر راهنمایی می نماید.

سفر افراد کم توان - الی گشت

سوال های زیادی بپرسید، اطلاعات زیادی بدهید

مطالب مرتبط:
نکات سفر برای افراد کم توان و معلول- قسمت اول
راهنمای سفر برای مسافرانی که نیاز به خدمات ویژه دارند

در سفر افراد کم توان و معلول بهتر است هیچ وقت چیزی را تصور نکنید و تا می توانید سوال بپرسید، مخصوصا وقتی پای اقامت به میان می آید. آیا امکانات مورد نظر سطح شیبدار دارد؟ آیا اتاق ها در طبقه ی اصلی هستند یا در طبقات بالا قرار دارند؟ و…
همچنین بهتر است اطلاعات دقیقی درباره ی ناتوانی یا کم توانی خود به هتل بدهید و به میزبانتان اجازه بدهید که بداند چه کارهایی می توانید انجام دهید و چه کارهایی نمی توانید انجام دهید. هر چه اطلاعات بیشتری در این مورد از خودتان بدهید، میزبان می تواند جزییات بیشتری به شما بگوید و بهتر راهنمایی تان کند.

سوال پرسیدن قبل از سفر- سفر افراد کم توان و معلول

دریافت اسناد و مدارک مناسب

با توجه به شرایطتان، ممکن است به مدرکی از طرف دکترتان نیاز داشته باشید که در آن توانایی شما را برای سفر تایید کرده باشد تا مشکل و تاخیری در پرواز یا سفرتان نداشته باشید. همچنین اگر داروی خاصی مصرف می کنید، بهتر است آن را همراه خودتان داشته باشید تا در طول مسیر و مقصد به مشکل بر نخورید. در سفر افراد کم توان و ناتوان نقش همراه بسیار مهم است و می تواند یادآور شما برای استفاده به موقع داروهایتان باشد و در خیلی از مواقع کمک کننده باشد. بنابراین سعی کنید که به تنهایی به سفر نروید.

نکات سفر افراد کم توان و معلول برای شما

همیشه یک برنامه پشتیبانی داشته باشید

حتی در سفرهایی که همه موارد از قبل برنامه ریزی  تعییر شده است، گاهی ممکن است با اتفاقی روبرو شوید که برای آن آمادگی ندارید. تنها باید این تفکر را داشته باشید که تمام این موانع در سفر برای هر کسی پیش می آید. تنها خونسردی خود را حفظ کنید، سپس برنامه خود را طبق آنچه که پیش آمده دوباره بچینید. سفر افراد کم توان و معلول همیشه پر از چالش بوده است،. بنابراین هیچ گاه با تفکر ایده آل به سفر فکر نکنید. اینکه چگونه با مشکلات سفر مقابله می کنید می تواند شما را توانمندتر کند. داشتن همراه و یک کمک کننده در این مواقع می تواند بسیار مفید باشد. همچنین برنامه های سفری که قابلیت انعطاف بیشتری دارند راحت تر خواهند بود.

از سفر خود لذت ببرید

تا کنون هر چه که برای سفر خود برنامه چیده اید تمام شده است. اکنون وقت آن رسیده است که به هدف اصلی سفر یعنی لذت بردن از آن و استراحت فکر کنید. شما بر روی تجربیات دیگر مسافران کم توان و معلول حساب کرده اید و خود را برای اتفاقات نابهنگام نیز آماده کرده اید. اکنون زمان لذت بردن از سفر است. شهرهای جادویی، هنر و معماری اعجاب آور و تاریخ شنیدنی و دیدنی، غذاهای متفاوت و خوشمزه و تجربیات فوق العاده انتظار شما را می کشند.

نکات سفر افراد کم توان و معلول_الی گشت

اگر با تور سفر می کنید…

گاهی تورهایی برای افراد کم توان و معلول برگزار می شود. شرکت کردن در این تورها مزیت های بیشماری را برای شما خواهد داشت. آژانس هایی که مجری برگزاری سفر افراد کم توان و معلول هستند، معمولاً شما را به نقاطی می برند که راحت تر، دارای مسیرهایی کوتاه تر، صاف تر و با امکانات مناسب تر هستند.

  • راجع به راهنمای تور خود بپرسید. آیا راهنمای سفر شما در رابطه با برخورد با افراد دارای معلول آموزش دیده است؟ چه میزان در این باره حرفه ای عمل می کند؟
  • راهنمای شما از چه مسیرهایی استفاده می کند؟ آیا این مسیرها میله های نگهدارنده، پله، سنگفرش های سنگی سخت یا شیب دارند؟
  • آیا در محل اقامت شما حمام هایی برای دسترسی راحت شما وجود دارد وآیا راهنمای شما از نظر جسمی توانایی کمک کردن به شما را خواهد داشت؟ (به عنوان مثال، گاهی ویلچر شما را هل دهد)
  • آیا توری که در آن ثبت نام کرده اید یک تور خصوصی است یا با دیگر افراد مشترکاً به سفر رفته اید؟ آیا از شما انتظار می رود که همانند افرادی با توانایی کامل جسمی حرکت کنید و سرعت تو را پایین نیاورید؟
  • از آخرین سفر افراد کم توان و معلول که با راهنمای شما سفر کرده اند، چقدر می گذرد؟ زیرا ممکن است که اگر مدت زمان زیادی از آن گذشته باشد راهنما از به روز رسانی های جدید آن منطقه دور مانده باشد و این موضوع شما را با مشکل مواجه کند.
نکات سفر افراد کم توان و معلول- نکات سفر

ذهن مثبتی داشته باشید

بسته با جایی که می روید، افرادی که با آنها روبرو می شوید ممکن است اطلاعات زیادی راجع به ناتوانی یا کم توانی شما نداشته باشند. از اینکه بخواهید به مردم اطلاعاتی درباره ی شرایطتان بدهید تا درک درستی از شما داشته باشند نترسید. بهتر است که منفی فکر نکنید. به جای اینکه به آن به عنوان یک ناعدالتی نگاه کنید، به چشم شروع یک حرکت برای باز کردن راه سفر افراد کم توان و معلول نگاه کنید. مودبانه به آن ها درباره ی اینکه چطور می توانند امکاناتشان را برای افراد کم توان و معلول ارتقا دهند، اطلاع رسانی کنید و در آخر از آن ها تشکر کنید.
خانم نانسی برگر در راهنمای سفر افراد کم توان و معلول می گوید، هر فردی که شما در سفرتان با او مواجه می شوید، به نحوی از اینکه در دنیای آن ها هستید، تشکر می کنند. آنها می خواهند که شما موفق باشید و در این زمینه هر کاری که از دستشان بربیاید انجام می دهند.
بنابراین اگر خودتان یا یکی از عزیزانتان و کسی که دوستش دارید، کم توان است، خودتان را در خانه حبس نکنید، جهان آماده است و منتظر شماست تا آن را کشف کنید. با آماده کردن خود و برنامه ریزی برای سفرتان، می توانید به هر کجای دنیا که می خواهید بروید و کارهایی را بکنید که فکر می کردید غیر ممکن است. هیچ وقت نباید به کم توانی تان اجازه دهید که بین شما و هدفتان بایستد. بنابراین چرا سفر کردن باید یک استثنا برایتان باشد؟ پس پیش به سوی جلو، مسافران!

منبع: travelversed.co

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد