برای سفر به جنگل های بارانی چه نکاتی را باید رعایت کنید؟

نکات سفر به جنگل های بارانی

چه قصد سفر به جنگل های آمازون را داشته باشید و چه بخواهید به جنگل های آسیای شرقی و کشورهایی مانند تایلند، اندونزی، مالزی یا حتی هند سفر کنید، نیاز دارید که نکات سفر به جنگل های بارانی را بدانید. مطمئنا دیدن حیوانات رنگارنگ و بی نظیر در حیات وحش آن ها یکی از جاذبه های طبیعی است. با این وجود برای دیدن این حیوانات نه تنها باید راهنمای زبده و ماهری را همراه خود کنید بلکه باید بدانید که به چه وسایلی احتیاج پیدا خواهید کرد. اینکه با چه وسایل و امکاناتی پا به این مناطق بگذارید. تا چه میزان و وزنی وسیله بردارید یا انتظار چه اتفاقاتی را داشته باشید، همه را در این مطلب یادآور خواهیم شد. در آخر به صورت تیتروار در مجله الی گشت تمام وسایل مورد نیازتان را در نکات سفر به جنگل های بارانی بیان می نماییم.

نکات سفر به جنگل های بارانی

پنکه دستی یا بادبزن

مطالب مرتبط:
چرا هرکسی حداقل یک بار باید سفر های ماجراجویانه را تجربه کند؟
سفر به زیباترین جاده های ایران
نکات سفر به پنانگ در مالزی برای یک تعطیلات فراموش نشدنی

وقتی برای اولین بار به جنگل سفر می کنید، می توانید در اکثر نقاط پنکه ها را ببنید. در محل اقامتگاهتان، در ماشین ها، در قایق ها و حتی در کیف بسیاری از مسافران! شاید با خودتان فکر کنید که وجود این همه پنکه آن هم حتی در قایقی قدیمی عجیب باشد اما بدانید که پنکه دستی یکی از ضروری ترین و هوشمندانه ترین وسایل در سفر است. یکی از مزایای خوب پنکه دور کردن پشه هاست. در واقع بر طبق تحقیقات دانشمندان، پشه ها سعی می کنند که از مناطقی که سرعت باد در آنجا بین ۰٫۹ تا ۳٫۶ مایل بر ساعت است دوری کنند. حتی در روزهایی که هوا بسیار شرجی و گرم است و کرم های ضد نیش پشه نیز جوابگو نیست، تنها باد زدن صورت خود با دستانتان همان تاثیر و نتیجه پنکه را خواهد داشت و پشه ها را از صورت شما دور خواهد کرد. پس در نکات سفر به جنگل های بارانی حتما پنکه دستی با خود به همراه داشته باشید.

نکات سفر به جنگل

دافع حشرات

در این مورد می توانید هم از لوسیون های دافع حشرات یا اسپری های موجود در بازار برای جلوگیری از نیش حشرات استفاده کنید. با این لوسیون ها قابلیت بیشتری برای پوشش تمام نقاط بدن دارند و قبل از حرکت به سمت جنگل می توانید به راحتی از آن ها استفاده کنید و اسپری را برای زمانی که درون جنگل قرار داشتید، درون کیفتان بگذارید. با این وجود اگر تنها از اسپری ها استفاده می کنید یادتان باشد که باید در طول روز به دفعات بیشتری از آن به خودتان اسپری کنید. همچنین از بهترین نکات سفر به جنگل های بارانی خوردن قرص ویتامین های B است. پشه ها از بوی ویتامین B بدشان می آید و اگر کسی در بدنش این ویتامین را زیاد داشته باشد، سراغ او نخواهند رفت.

شلوار

شاید ابتدا با خدتان فکر کنید که به دلیل گرمی و شرجی بودن هوا، باید شلوارک بپوشید اما این کار اشتباه است. بهتر است که به جای آن، از شلوارهای بلند اما با پارچه های خنک و سبک وزن استفاده کنید. شلوارهایی که در قسمت پایین پاچه دارای کش جمع کننده هستند بهترین شلوارها برای استفاده در جنگل هستند. این شلوارها، شما را در مقابل گل و لای و حشرات محافظت خواهد کرد.

جوراب های بلند

از نکات سفر به جنگل های بارانی پوشیدن جوراب های بلند است. لازم نیست که حتما به دنبال جوراب های خاصی باشید. جورابی که ساق بلندی داشته باشد کافیست. همچنین بهتر است که بیک جفت جوراب اضافه نیز درون کوله به همراه خود داشته باشید. بعضی از مسافران علاقه دارند که جوراب هایی ریز بافت را بپوشند و فکر می کنند که این جوراب ها بیشتر مانع نفوذ نیش حشرات خواهد بود.

نکات سفر به جنگل -کفش مناسب

یک پانچو

همانطور که از نامش پیداست در جنگل های بارانی باران زیاد می بارد و احتمال اینکه شما در زیر باران درون جنگل باشید، بسیار است. بسیاری از گردشگران تنها بارانی به همراه می آورند. با این وجود بارانی تنها بدن شما را از خیس شدن نجات می دهد اما برای وسایل شما این امکان را ندارد. اگر دوربین عکاسی دارید، اگر می خواهید که کوله سبک وزن یک روزه تان خیس نشود، پانچو بهتر گزینه است. چرا که قطرات باران را به سمت زمین راهنمایی می کند و البته بزرگ است. در نتیجه هم دوربین و کوله شما را که بر دوشتان است از باران دور می کند.

نکته: در نکات سفر به جنگل های بارانی بر طبق تجربیات خودم به شما توصیه می کنم که حتما به میزان نفوذ باران در پانچو در هنگام خرید دقت کنید. پانچویی مناسب است که به هیچ عنوان آب را از خود عبور ندهد. باران های جنگل های گرمسیری بسیار شدید هستند. اگر پانچوی شما قابلیت زیاد در مقابل نفوذ آب ندارد، بنابراین حتما در زیر پانچو نیز از لباس های نانو یا بارانی استفاده کنید. هر چند که این قضیه ممکن است به دلیل گرما و رطوبت زیاد، کمی تنفس را برای شما مشکل کند.

نکات سفر به جنگل-پانچو

دستمال سری که به خوبی بسته شده است

یک دستمال سر را به دور گردن با سرتان ببندید. این دستمال عرق های شما را جذب می کند و با این حال می تواند کاربردهای بیشمار دیگری نیز داشته باشد. می توانید با آن شیشه عینک یا لنز دوربین خود را تمیز کنید. تنها تصور کنید که در میان قطرات آب پراکنده در زیر آبشارها قدم می زنید و دوربینتان خیس شده است. سریع ترین وسیله برای گرفتن قطرات آب، دستمالی است که به سرتان یا مچ دستتان بسته اید. یک نکته دیگر که سعی کنید دستمالی را انتخاب کنید که به اندازه کافی نرم باشد تا شیشه عینک یا لنز دوربینتان را خش نیندازد. در مواقع اضطراری همانند ایجاد زخم های سطحی نیز این دستمال می تواند نقش یک باند را ایفا کند.

یک مداد

اگر اهل نوشتن جزئیات سفر یا نکته برداری در طول راه هستید پس حتما یک مداد و دفترچه ای کوچک برایتان لازم می شود. شاید بخواهید که بعضی از ماجراهای جالبی که راهنمای بیان می کند یادداشت کنید یا که بخواهید بعدا از روی سفرتان، سفرنامه ای تهیه کنید و نیاز به یادآوری نکات سفر به جنگل های بارانی داشته باشید. پس به یک مداد نیاز خواهید داشت. اما چرا می گوییم مداد و نه خودکار؟

در واقع جوهر خودکار شما بر روی کاغذ و در هوای مرطوب ممکن است که پخش شده و تمام نوشته هایتان را از دست بدهید. البته این مورد برای کسانی که توانایی خرید نوت بوک های ضد آب و دفترچه یادداشت های نانو دارند، نیست.

نکات سفر به جنگل-دوربین

تنقلات انرژی زا و غذا

مهم ترین مورد از نکات سفر به جنگل های بارانی این است که ممکن است شما گرسنه شوید یا انرژی کم بیاورید. پس باید با خود غذا و تنقلات به همراه داشته باشد اما چه غذاهایی برای این مناطق مناسب تر است؟ یادتان باشد که مواد غذایی که در آن ها از شکلات استفاده شده است به هیچ عنوان به همراه نداشته باشید. در مکان مرطوبی همانند جنگل های پرباران، عطر و بوی شکلات خیس و آب شده در هوا می پیچد که این خود جاذب حیوانات وحشی است. فکر کنید که با دستانتان شروع به خوردن چنین غذایی کنید. در نتیجه این بو با شما همراه خواهد بود و هر کجا که بروید ناخواسته، می توانید طعمه ای برای حیوانات وحشی یا پشه ها باشید. غذاهایی شامل حبوبات،انواع تخمه ها یا انواع نان ها به همراه سیب زمینی و انواع میوه ها می تواند غذاهای خوبی برای کوله پشتی یک روزه شما باشد.

بطری آب معدنی

به همراه داشتن بطری آب معدنی برای اجتناب از خوردن آب های تصفیه نشده و جلوگیری از کمبود آب بدنتان ضروری است. اگر می توانید ۲ بطری آب کوچک برای استفاده یک روزه خود به همراه داشته باشید.

نکات-سفر-به-جنگل-تنقلات

وسایل ضروری در نکات سفر به جنگل های بارانی به صورت موردی:

 • استفاده از یک کوله پشتی، کیسه مجزا کننده وسایل و چمدان تفکیک کننده لوازم.
 • کوله پشتی روزانه
 • کفش های مناسب برای پیاده روی و مقاوم در برابر نفوذ آب
 • دمپایی یا صندل هایی که اگر خیس شوند، چندان اهمیتی نداشته باشند. همچنین سبکی این نوع کفش اهمیت دارد.
 • کمربندی دارای محل مخفی کردن پول یا کیف گردنی مخفی شده در زیر لباس. کیف پولی که جلوی چشم باشد می تواند شما را تبدیل به هدفی برای دزدی کند.
 • داروهای شخصی
 • دوربین های عکاسی به همراه کیسه های ضد آب
 • لباس: در واقع جنگل های بارانی نسبتا گرم هستند اما اگر باران ببارد در هنگام بعد از ظهر می تواند کمی سرد و خنک شود. به خاطر همین در نکات سفر به جنگل های بارانی به شما توصیه می کنم که لباس هایی بپوشیده که نازک بوده و به سرعت خشک می شوند. همچنین سعی کنید که لایه لایه لباس بپوشید.
جنگل

در لیست زیر انواع پوشش لباس هایی که می توانید برای حضور در جنگل ها بپوشید، آورده می شود:

 • ژاکتی سبک وزن و ضد آب که در صورت خنک شدن هوا، بتوانید بپوشید. در ضمن بهتر است رنگ ژاکت و لباس های شما از رنگ های شفاف و روشن نباشد. چرا که در این صورت جاذب حشرات و حتس دیگر حیوانات جنگلی خواهید بود.
 • بارانی پانچو ارزان قیمت- بهتر است که نزدیک و دم دست باشد.
 • پیراهنی پشمی و سبک از جنس های بسیار عالی
 • دو جفت جوراب و دو دست لباس زیر
 • دو دست شلوار- یکی از شلوارها را می توانید برای مواقعی که وارد رستوران های شیک می شوید استفاده کنید و دیگر شلوار را در جنگل بپوشید.
 • یک پیراهن آستین بلند و ۲ الی ۳ پیراهن آستین کوتاه- پیراهن بلند پنبه ای یا نانو خنک را برای جنگل می توانید استفاده کنید.
 • لباس مناسب شنا

منبع: worldwildlife.org

جنگل بیالوویزا، آخرین جنگل کهن در اروپا
لذت گشت و گذار در جنگل با دوچرخه + ویدئو
جنگلی پر از گل های آبی! + تصویر
ارسباران کجاست؟ چگونه به آنجا برویم؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code