alexaa

نکات عکاسی حرفه ای در سفر: قسمت اول

دانستنی های عکاسی در سفر

احتمالا برایتان پیش آمده که در سفر به نقاط جذاب و دیدنی، نتوانید زیبایی و شکوه مناظر را در عکس هایتان به نمایش بگذارید. اگر کارهای بزرگ ترین عکاسان دنیا را دنبال کرده باشید، متوجه می شوید که تمامی آن ها از قوانین ساده اما مهمی در عکاسی پیروی کرده اند که با یادگیری آن ها و صد البته تمرین زیاد، می توانید به مهارت بالایی در ثبت بهترین حالت لحظه هایتان دست پیدا کنید. با الی گشت همراه باشید تا با مهم ترین قوانین عکاسی در سفر آشنا شوید.

عکاسی

ترکیب بندی:

مطالب مرتبط
۸ روش آسان برای عکاسی حرفه ای از طبیعت
راهکارهایی جهت عکاسی هنرمندانه از سواحل

 

پترن یا الگو ها

مغز انسان به شدت الگو ها را جذب می کند. مغز ما همیشه و در همه جا به دنبال این الگو ها می گردد، در اشکال مختلف ابرها، رنگ هایی که با هم ست می شوند و تقارن در نمای ساختمان ها. درک این الگوها و دانستن این که مغز انسان بیشتر جذب چه نوع الگوهایی می شود، نکته ی زیرکانه ای است که فهمیدن اش به گرفتن عکس های فوق العاده منجر می شود. می توان گفت تمام مباحث اصلی ترکیب بندی در عکاسی، در این نکته خلاصه می شود. قانون های آن را یاد بگیرید و سعی کنید از آن ها استفاده کنید.

الگو در عکاسی

قانون یک سوم

قانون یک سوم، به عنوان یکی از مهم ترین قوانین ترکیب بندی در عکس شناخته می شود. جالب است بدانید که ما در کودکی نیز از همین طریق چهره ی مادرمان را شناسایی می کردیم. یعنی به طور ناخوداگاه صورت مادر را به سه قسمت چشم ها، بینی و دهان تقسیم می کردیم.

برای این کار کادرتان را باید به سه قسمت مساوی افقی یا عمودی تقسیم کنید و المان های اصلی عکس را در یکی از این قسمت ها قرار بدهید. در عکس زیر می توانید نمونه ای از این ترکیب بندی را ببینید. در این عکس، یک سوم کادر به زمین و دو سوم آن به آسمان اختصاص داده شده است. قرار دادن آیتم ها در نقاط جالب توجه باعث هدایت چشم بیننده به سوژه ی اصلی شما می شود.

قانون یک سوم

خطوط راهنما

وقتی عکسی می گیرید، باید تا حد امکان، پیدا کردن سوژه و نقطه ی اصلی عکس را برای بیننده ساده کنید. یکی از راه های این کار، استفاده از خطوط راهنما است. این خطوط از گوشه ی عکس شروع شده و چشم بیننده را به سمت سوژه ی اصلی هدایت می کنند. جاده ها یکی از بهترین خطوط راهنما در عکاسی از طبیعت هستند. همانطور که در عکس زیر می بینید مسیر جاده، چشم را به سمت کوه ها و سپس آسمان هدایت می کند.

خطوط راهنما در عکاسی

پیش زمینه، میان زمینه و پس زمینه

احتمالا برایتان پیش آمده از کوه یا دشتی عکس بگیرید و با خودتان فکر کنید که چرا این عکس زیبایی و عظمت چیزی که با چشمان تان دیدید را نشان نمی دهد. این به این دلیل است که عکس شما یک عکس دو بعدی است و شما بعد سوم را که وقتی با چشم تان به منظره ای نگاه می کنید، می بینید را از دست داده اید. از این پس هر وقت عکسی می گیرید خصوصا عکس از طبیعت، به المان های پیش زمینه، میان زمینه و پس زمینه تان دقت کنید. همانطور که در عکس می بینید عکاس با قرار دادن سوژه ای در پیش زمینه (سنگ) و قرار دادن دریاچه و کوه ها در میان زمینه و سپس آسمان در پس زمینه، تصویری دیدنی از این منظره را ثبت کرده است.

زمینه در عکاسی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد