بلیط هواپیما

راز هرم های زمینی که کلاهی از سنگ بر سر دارند!

هرم های زمینی تیرول

تیرول نام منطقه ای در شمال کشور ایتالیا است که به خاطر داشتن یکی از عجیب ترین پدیده های جغرافیایی روی زمین مشهور شده است. وقتی که به این منطقه قدم می گذارید می توانید صخره های دراز، نوک تیز و عجیب غریبی را ببینید که از خاک رس درست شده است و بر بالای همه ی آن ها یک تخته سنگ گذاشته شده است! راز این هرم های نوک تیز چیست و این تخته سنگ ها چطور بر بالای آن ها گذاشته شده است؟ با الی گشت باشید:

هرم های زمینی تیرول
مطالب مرتبط:
۶ جاذبه دیدنی شهر پالرمو ایتالیا
زندگی به سبک ایتالیایی در بولونیا + ویدیو

هرم های زمینی تیرول از خاک رس دریایی ای که بعد از آخرین عصر یخبندان بر جای مانده است، شکل گرفته اند. در فصل تابستان و زمان هایی که هوا گرم می شود، خاک به سفت و سختی سنگ می شود اما همین که باران می بارد، دوباره به یک توده ی گل نرم تبدیل می شود و راه های سرازیری بلندی را به ارتفاع ۱۰ تا ۱۵ متر تشکیل می دهند و وقتی که فصل بارانی شروع می شود، این شیب ها دچار فرسایش می شوند و مواد آن شها شسته می شود و آنچه که بر جا می ماند، ستون هایی بسیار دیدنی است که از زمین سر به بیرون می آورند. ستون هایی که با دیدن آن ها این تصور را می کنید که صدها و بلکه هزاران سال است که شکل گرفته اند.

هرم های زمینی تیرول ایتالیا

این ستون ها همینطور به فرسایششان ادامه می دهند… از آن جا که روی خاک منطقه سنگ وجود دارد، بعد از اینکه شروع به فرم گیری و بلند شدن می کنند، با بزرگ شدن توده، این سنگ ها هم بیشتر و بیشتر ارتفاع می گیرند و نتیجه این می شود که در بالای هر کدام از آن ها یک تخته سنگ قرار می گیرد.

با گذشت زمان سطح مقامت این توده ها هم کمتر و کمتر می شود و در نتیجه احتمالا دیگر در آینده ی نه چندان دور این هرم های زمینی تیرول تحمل نگهداری تخته سنگ ها را نداشته باشند و همین که این تخته سنگ ها به روی زمین بیفتند، توده کاملا ریزش می کند و دچار فرسایش می شود.

هرم های زمینی در تیرول
عکس هرم های زمینی تیرول

این صخره های هرمی شکل فقط منحصر به همین منطقه ی تیرول در ایتالیا هستند و در هیچ جای دیگری چیزی مانند آن ها دیده نمی شود اما در سراسر منطقه ی تیرول دیده می شوند و تعداد آن ها زیاد است. بهترین این صخره های در ریتن (Ritten) واقع شده اند و یک منطقه ی فلاتی شکل در همان تیرول و در شمال کشور ایتالیا است. هرم های زمینی تیرول در پلاتن در دره ی Puster هم دیده می شوند.

بحران جدید ونیز، گردشگران تمام نشدنی!
بحران جدید ونیز، گردشگران تمام نشدنی!
از چه جاذبه های تاریخی ای در رم باید بازدید شود؟
از چه جاذبه های تاریخی ای در رم باید بازدید شود؟
فلورانس، شهری برای دویدن در تاریخ
فلورانس، شهری برای دویدن در تاریخ
معرفی هتل ۳ ستاره کریس در رم
معرفی هتل ۳ ستاره کریس در رم