شگفت انگیزترین هرم های پلکانی در جهان

هرم های پلکانی | Step Pyramids 

هرم های پلکانی ساختارهایی هستند که از چند لایه سنگ ساخته شده و دارای کاربری هایی متفاوت می باشند. تمدن های باستانی که در سراسر جهان وجود داشته اند علاقه زیادی به ساخت این بناها داشته و یکی از اولین آن ها اهرام پلکانی در مصر می باشد. در میان بین النهرین و برج های ایران ساختارهای زیگورات وجود دارند که قدمت آن ها به هزاره سوم قبل از میلاد باز می گردد. اما بیشتر هرم های پلکانی که در فهرست قرار گرفته اند مربوط به آمریکای مرکزی بوده که برخی از آن ها بزرگترین و زیباترین اهرام در جهان می باشند. با الی گشت همراه شوید تا در مورد شگفت انگیزترین هرم های پلکانی در جهان بیشتر بدانیم.

هرم های پلکانی

کندی سوکوه | Candi Sukuh

مطالب مرتبط:
کشف شوکه کننده یک هرم باستانی همانند اهرام مصر در چین!
کشف دو هرم عجیب در اعماق مثلث برمودا که از اهرام مصر هم بزرگترند!
تماشای تاریخ در میدان قهرمانان بوداپست

کندی سوکوه یکی از عبادتگاه های هندی در قرن پانزدهم میلادی بوده که در شیب غربی کوه لاوا در جاوه اندونزی واقع شده است. در این سایت یکی از هرم های پلکانی واقع شده که با ساختارهایی احاطه گردیده است. ساختار کندی سوکوه به طور کامل با سایر عبادتگاه های هندی و بودایی موجود در جاوه متفاوت بوده و به طرز شگفت انگیزی به ساختارهای مایاها شباهت دارد. این مکان به عنوان نقطه ای از آزادی معنوی و نمادی از امداد و نجات شناخته می شود.

هرم کندی سوکوه

آرامگاه عمومی | Tomb of the General

آرامگاه عمومی محل تدفین و آرامگاه پادشاه جانگسو که بیستمین پادشاه قومی گوگوریو و همچنین شمالی ترین پادشاه از سه فرمانروای کره می باشد. پادشاه جانگسو در سن ۱۹ سالگی و در سال ۴۱۳ میلادی به حکومت رسیده و تا زمان مرگش در سال ۴۹۱ بر گوگوریو سلطنت نمود. او در دوران سلطنت خود باعث شد گوگوریو را از مغولستان تا چانگجو گسترش دهد. آرامگاه او که به عنوان هرم شرقی نیز مشهور می باشد یکی از شگفت انگیزترین هرم های پلکانی بوده که ابعاد هر یک از وجه های ان در حدود ۳۱ متر و ارتفاعی معادل ۱۳ متر دارد. این هرم پلکانی اکنون در شهر جیان در کشور چین واقع شده است که در گذشته به عنوان پایتخت گوگریو قرار داشت.

هرم آرامگاه عمومی

مونت آلبان | Monte Alban

مونت آلبان یک مرکز بزرگ و باستانی است که در مرکز تپه ای در دره اوکساکا در جنوب مکزیک واقع شده است. این بنا حدود ۹ کیلومتر غرب تر از شهر مدرن اوکساکا قرار گرفته است. مرکز تشریفاتی مونت آلبان حدود ۴۰۰ متر بالاتر از کف دره واقع شده است. ساحتار مونت آلبان از یک تراس بزرگ و تخت تپه ای و همچنین مسیری که از شمال به سمت جنوب می رود تشکیل شده است. دو تپه بزرگ در دوطرف ساختار میدان مانند را خاتمه داده و در کناره های آن ها خطوطی از پله ها و تراس ها با بلوک های سنگی بزرگ ساخته شده است.

هرم مونت آلبان

ال تاجین | El Tajin

ال تاجین یک شهر در نزدیکی ساحل خلیج در مکزیک امروزی می باشد که بر اساس فرهنگ کلاسیک وراکروز تاسیس شده است. اکثر ساختمان های این سایت بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ سال پس از میلاد ساخته شده اند. معروفترین ساختمان این سایت هرم نیچز در ال اجین می باشد. این بنا یکی از مشهورترین هرم های پلکانی در آمریکا بوده و ارتفاعی به اندازه ۲۰ متر در هفت لایه دارد که پله های گسترده ای را سمت شرقی آن قرار گرفته اند.

هرم ال تاجین

کاراکول |  Caracol

کاراکول بزرگترین مکان اقامت مایاها در بلیز بوده است که در بالای واکا پلاتو و در ارتفاع ۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا ساخته شده است. این مکان در زمانی یکی از بزرگترین شهرهای باستانی مایاها به شمار رفته و مساختی در حدود ۱۶۸ کیاومتر مربع را پوشش می داده است. این شهر در زمان اوج خود که در حدود سال های ۶۵۰ میلادی بوده است جمعیتی معادل ۱۵۰ هزار نفر را در خود جای داده بود که تقریبا دو برابر جمعیت امروزی ساکن در بلیز می باشد. بزرگترین هرمی که در کاراکول واقع شده است به نام کانا یا قصر آسمان می باشد که به اندازه ۴۳ متر ارتفاع داشته و هنوز هم به عنوان بلندترین ساختار ساختمانی در شهر بلیز شناخته می شود.

هرم کاراکول

زیگورات بزرگ در شهر اور | Great Ziggurat of Ur

زیگورات بزرگ درشهر اور یک هرم پلکانی عظیم می باشد که در حدود ۴۶ تا ۶۴ متر ابعاد آن بوده و در حال حاضر در عراق امروزی واقع شده است. این ساختار به عنوان یک بنای یادبود از دوران سومری ها باقی مانده است. زیگورات بخشی از یک مجموعه بوده که به عنوان یک مرکز اداری برای شهر باستانی اور مورد استفاده قرار می گرفته است. ساخت زیگورات در قرن ۲۱ پیش از میلاد به عنوان یکی از مهمترین هرم های پلکانی در جهان توسط شاه شولگی صورت گرفت که به منطور برپایی وفاداری بسیاری از شهرهای مستقل آن زمان خود را رهبر آن ها اعلام کرده بود. این هرم پلکانی یکبار در قرن ششم میلادی توسط پادشاه نابونیدوس و یکبار دیگر در قرن بیستم توسط صدام حسین به وسیله آجرهایی که نام او روی آن ها حک شده بود مورد بازسازی قرار گرفت.

زیگورات شهر اور

کالاکمول | Calakmul

کالاکمول نیز یکی دیگر از سایت های مایاها بوده که در داخل جنگل های استان کامپچه در مکزیک واقع شده است. این سایت یکی از بزرگترین شهرهای مایایی بوده که تاکنون بیش از ۶۵۰۰ سازه شهری باستانی در این مکان پیدا شده است. هرم پلکانی کالاکمول با ارتفاع ۵۵ متر به عنوان بلندترین ساختار این سایت شناخته می شود. همانند بسیاری از هرم های پلکانی دیگر که در قاره آمریکا واقع شده اند، ساختمان هرم کالاکمول نیز بر روی یک ساختمان قدیمی اضافه شده و اندازه فعلی آن توسط مایاها افزایش پیدا کرده است.

هرم کالاکمول

چغازنبیل | Chogha Zanbil

چغازنبیل در ایران قرار داشته و توسط ایلامیان در حدود سال های ۱۲۵۰ پیش از میلاد توسط پادشاه اونتاش ناپیریشا برای احترام به الهه اینشوشیناک ساخته شده است. این زیگورات یک سری ساختارهای ساخته شده بر روی یکدیگر را نشان می دهد اما عبادتگاه ها در اصل از پنج برج با ارتفاع های مختلف تشکیل شده اند. در حالی که در این منطقه همواره بر سر به دست آوردن موقعیت و منابع آن جنگ و درگیری بوده و اغلب زیگورات ها در اثر حوادث طبیعی و یا جنگ آسیب دیده اند اما چغازنبیل نسبتا به خوبی حفظ شده است.

زیگورات چغازنبیل

پالنکو | Palenque

پالنکو نیز یکی دیگر از سایت های باستان شناسی در خط غربی امپراتوری مایاها می باشد که در ایالت چیاپاس در کشور مکزیک واقع شده است. اکثر سازه های پالنکو متعلق به ۶۰۰ تا ۸۰۰ سال پیش از میلاد بوده و شامل عبادتگاه ها می شده است اما یکی از این هرم های پلکانی که در اینجا قرار دارد برخلاف سایر هرم های آمریکای مرکزی به عنوان یک قبرستان مورد استفاده قرار می گرفته است.

هرم پالنکو

اوکسمال | Uxmal

اوکسمال که در زبان مایایی به معنی سه بار ساخته شده است به عنوان یکی از بهترین سایت های پری کلمبیای حفظ شده در مکزیک می باشد. مشخص ترین و بلندترین ساختار این مجموعه هرم جادوگر بوده که ارتفاعی در حدود ۳۵ متر دارد. لایه های این هرم برخلاف سایر هرم های پلکانی مایاها بیضی شکل می باشند. این هرم ظاهرا در ۵ مرحله ساخته شده که ساخت آن از قرن ششم آغاز شده و تا قرن دهم به طول انجامیده است.

هرم اوکسمال

هرم پلکانی جوزر | Step Pyramid of Djoser

هرم پلکانی جوزر که در ناحیه ساقره در جنوب مصر کنونی واقع شده است به عنوان نخستین هرم ساخته شده توسط مصریان باستان می باشد. این ساختار در طول قرن ۲۷ پیش از میلاد برای دفن فرعون جوزر توسط وزیر او به نام ایمهوتپ ساخته شد. این ساختار در ابتدا قرار بود همانند یک ساختار سنتی و با سقف مسطح ساخته شود اما در زمان پایان سلطنت جوزر این آرامگاه تبدیل به یک هرم پلکانی با ۶ لایه شده بود که ۶۲ متر ارتفاع آن بوده است. همانطور که در سایر مقبره هایی که در مصر ساخته شده بودند در این ارامگاه نیز اتاق های دفن در زیرزمین قرار گرفته و در میان پیچ و خم های تونل ها ناپدید شده اند.

هرم پلکانی جوزر

تیکال | Tikal

تیکال که در جنگل های کم ارتفاع در شمال گواتمالا واقع شده است شاید جذاب ترین مکان اقامت مایاها می باشد. ساختمان های بازسازی شده بسیاری در اطراف این منطقه پراکنده شده اند در حالی که بسیاری از بناهای ویران شده هنوز در میان جنگل ها پنهان هستند. در بین سال های ۲۰۰ تا ۹۰۰ میلادی تیکال به عنوان بزرگترین شهر مایاها با جمعتی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار نفر بوده است. این شهر شامل ۶ هرم بزرگ می باشد. بزرگترین آن ها عبادتگاه هرمی چهارم می باشد که ۷۲ متر ارتفاع داشته و در حدود سال ۷۲۰ میلادی به پایان رسیده است. رفتن به بالای یکی از این هرم های پلکانی می تواند منظره ای بسیار فوق العاده از درختان اطراف را برای شما به نمایش بگذارد.

هرم تیکال

چیچن ایتزا | Chichen Itza

ال کاستیلو نام مستعار یکی از عبادتگاه های مشهور مایاها است که در سایت باستان شناسی چیچن ایتزا در ایالت یوکاتان و در مکزیک امروزی واقع شده است. طراحی این هرم دارای اهمیت خاصی از نظر زمین شناسی می باشد. هر کدام از وجه های هرم دارای پلکانی با ۹۱ پله بوده که همراه با صفحه مشترکی که در بالا قرار گرفته است ۳۶۵ روز از یک سال را نمایش می دهد. بالا رفتن از ال کاستیلو پس از آنکه یک زن در سال ۲۰۰۶ در آنجا درگذشت مجاز نمی باشد.

هرم چیچن ایتزا

تئوتیهوکان | Teotihuacan

در قرن دوم پیش از میلاد تمدن جدیدی در دره مکزیک به وجود آمد. این تمدن یک شهری سرسبز به نام تئوتیهوکان را به وجود آورده و همچنین یکی از عظیم ترین هرم های پلکانی در جهان را ایجاد کرد. هرم خورشید که در سال های ۱۰۰ میلادی ساخته شده و ارتفاعی در حدود ۷۵ متر دارد به عنوان بزرگترین ساختمان در تئوتیهوکان و همچنین یکی از بزرگترین ها در آمریکای مرکزی می باشد. حدود یک قرن پس از آن هرم کوچکتری به نام هرم ماه شروع به ساخت گردید که در نهایت در سال ۴۵۰ میلادی به پایان رسید. هفت قرن پس از اینکه امپراتوری تئوتیهوکان فروپاشیده شد این هرم های پلکانی توسط قوم آزتک ها مورد احترام قرار گرفته و تبدیل به عبادتگاه برای ان ها گردید.

هرم تئوتیهوکان

با کمی توجه در ساختار این هرم های پلکانی درخواهیم یافت که بشر در زمانی که توانسته است قدرت خود را در شهرسازی و گذر از نیازهای اولیه به اثبت برساند به سمت ایجاد ساختارهای عظیم روی آورده است تا به گونه ای بتواند قدرت خود را به سایر امپراتوری ها نشان دهد.

  1. مسعود

    با سلام و خسته نباشی خدمت شما
    بنده دانش آموخته باستان شناسی هستم و واقعا از مطالعه این مطلب مفید و آموزنده لذت بردم. سپاس.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد