هرکولانیوم، شهری که در زیر گدازه های آتشفشان مدفون شد + تصویر

هرکولانیوم: شهر کمتر شناخته شده در نزدیکی پمپئی

می خواهیم درباره زمان های دور ایتالیا صحبت کنیم وقتی که در یک فوران آتشفشانی دو شهر معروف این کشور در زیر گدازه ها مدفون شدند. امروز اما این شهرها از جاذبه های گردشگری ایتالیا شده اند و گردشگران زیادی به دیدن این شهر های ارزشمند تاریخی می روند. الی گشت را همراهی کنید و داستان جذاب این شهرها را بخوانید.

شه باستانی هرکولانیوم
مطالب مرتبط:
کلیسای جامع فلورانس، سمبل نبوغ ایتالیایی
در ایتالیا چگونه رفتار کنیم؟

در اواخر آگوست سال ۷۹ پس از میلاد، آتشفشان وزوو سه روز پست سر هم فوران کرد و گدازه های آتشین خود را بر روی شهرها، ویلاها و مزارع اطرافش ریخت. یکی از معروف ترین شهرهایی که در این فوران آتشفشانی از بین رفت  شهر رومی پمپئی بود که خانه هایی با معماری خیره کننده و مردمی ثروتمند داشت. شهر دیگری که آن هم سرنوشتی مثل پمپئی پیدا کرد شهر هرکولانیوم بود، شهری ساحلی که از پمپئی کوچک تر بود و مردمش هم ثروت زیادی داشتند. پمپئی با آمفی تئاترها و دیگر بناهای مجللش آنقدر درخشان بود که شهرهای ویران شده دیگر مثل هرکولانیوم اصلا به چشم نمی آیند اما شهر هرکولانیوم واقعا ارزش بازدید دارد چون ویرانه هایش بسیار بهتر از پمپئی حفظ و نگهداری شده اند.

هرکولانیوم

با اینکه در زمان فوران آتشفشان، هرکولانیوم به دهانه آتشفشان نزدیک تر از پمپئی بود اما چون در خلاف جهت وزش باد قرار داشت توانست از گدازه ها و سنگ هایی که در ابتدا از آتشفشان بیرون می زد نجات پیدا کند. در حالی که باد، ابرهای کشنده گاز و خاکستر را به سمت شهر پمپئی می برد و به آهستگی مردم بیچاره آن شهر را خفه می کرد مردم هرکولانیوم در حال جمع کردن وسایل خود و فرار بودند. در شب این حادثه وقتی بیشتر مردم، شهر هرکولانیوم را تخلیه کرده بودند کوه وزوو خشم خود را بر سر این شهر فرود آورد. فوران های پشت سر هم ستون های شهر را در هم شکست و خانه ها را مدفون کرد اما بقیه قسمت های شهر فقط مملوء از گاز و خاکستر شد و آسیب جدی ندید، بناهایی که در این نواحی بودند از آن زمان تاکنون به خوبی حفظ شده اند.

هرکولانیوم شهر ایتالیا

وقتی در اوایل قرن ۱۸ بخشی از این شهر از زیر خاک بیرون آورده شد باستان شناسان بناهای سالم، وسایل چوبی و مواد ارگانیکی مثل میوه و نان پیدا کردند. حدود ۳۰۰ اسکلت هم زیر خاک بود که نشان می داد همانطور که حدس زده بودند شهر به طور کامل تخلیه نشده بود.

کوچه های شهر هرکولانیوم

اما چرا بازدید از هرکولانیوم از پمپئی هیجان انگیز تر است؟  بر خلاف پمپئی همه قسمت های شهر هرکولانیوم از زیر خاک بیرون آورده شده، گشت و گذار در میان ویرانه های هرکولانیوم آسان تر از پمپئی است چون اندازه کوچک تر و گردشگران کمتری دارد. ارزشمندترین بنای هرکولانیوم ویلایی لوکس است که به ویلای پمپیری معرف شده، می گویند این ویلا متعلق به پدر زن ژولیوس سزار (از رهبران جمهوری روم)   بوده است اما در تحقیقاتی که بعدها انجام شد در هویت صاحب این ویلا شک و شبهاتی به وجود آمد. این ویلا در کنار دریا قرار دارد و کتابخانه آن پر از کتاب های باستانی است.

خانه های هرکولانیوم
بناهای هرکولانیوم
هرکولانیوم باستانی
جزیره پوگلیا ایتالیا؛‌ دیدنی یا ترسناک؟
معرفی هتل ۳ ستاره کندی در رم
در سفر به ایتالیا حواستان به زمان باشد!
میدان سن مارکو، بزرگ ترین میدان ونیز

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code